Неплатен отпуск над 30 дни и болничен

08.12.2011, 16:34 7941 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.12.2011, 16:34
Публикации: 9 / 0
Работник е в неплатен отпуск.В края на м.Ноември дните в неплатен са 35. От 01.12.11 влиза в осигуряване. Как това ще повлие на болничен през м.Декември?
#1 | 08.12.2011, 16:56
МамаБожка
със стаж или без стаж е?
#2 | 08.12.2011, 16:59
Публикации: 5550 / 368
със стаж или без стаж е?

5 определено са без стаж :)
#3 | 08.12.2011, 17:10
МамаБожка
5 определено са без стаж :)
ами ако е държавен служител?
#4 | 08.12.2011, 17:11
Публикации: 9 / 0
не е държавен служител
#5 | 08.12.2011, 17:24
Публикации: 9 / 0
Ще бъда много благодарна ако някой коментира компетентно и аргументирано поставения от мен въпрос по-горе  :smile1:
#6 | 08.12.2011, 17:25
МамаБожка
Неплатен отпуск с болничен лист - Изплаща ли се?
Лице,което е в неплатен отпуск без стаж представи болничен лист , изплаща ли се или не,, и ако е не, къде се съхранява (изпраща) болничният.Уведомява ли се лицето.
________________________ ________________
 
На основание разпоредбата на чл.21, ал.1 от Наредбата за медицинската експертиза, при временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест болничен лист се издава за времето от първия ден на настъпване на временна неработоспособност до нейното въвзстановяване или со установяване на трайно намалена работоспособност от ТЕЛК, независимо от това, дали по него ще се палти парично обещетение.
На основание чл.10,ал.1, т.1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обещетения и помощи от държавното обществено осигуряване, болничните листове се представят в съответните териториални поделения на Националния осигурителен институт и в техните филиали след подаването на декларация-образец 1 по чл.3 от Наредба Н-8 от 2005 г.за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените  при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (обн.,ДВ,бр.1 от 2006 г.;изм. и доп., бр.7 от 2007 г. и бр.8 от 2008 г.) в следните срокове:от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения- за всеки календарен месец не по-късно от два дни след деня на изплащане на дължимите възнаграждения или на част от тях, а когато възнагражденията са начислени , но не са изплатени-не по-късно от два дни след последния дена на месеца ,през който е извършено начисляването.
За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски се зачита времето на неплатения отпуск само до 30 работни дни през една календарна година, което означава , че останалото време,през което се ползва неплатен отпуск не се зачита за осигурителен стаж , лицето не подлежи на социално осигуряване и не е осигурено лице по смисъла на Кодекса на социално осигуряване,което от своя страна е пречка за ползване на редица права, сред които е и правото на парично обещетение за временна неработоспособност.
Конкретната преценка дали лицето има право да получава парично обещетение за временна неработоспособност и в какъв размер се прави в Националния осигурителен институт .След да имате предвид разпоредбата на чл.40,ал.3 , изр.второ от Кодекса за социално осигуряване, съгласно което ако лицето няма право на обещетение или помощ, длъжностното лице, на което е възложено ръководствто на изплащането на обещетенията или помощите, издава разпореждане на отказ.В случай на несъгласие лицето има право да обжалва разпореждането за отказ пред ръководителя на съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт в 14-дневен срок /чл.117, ал.1 и 2 от КСО/.
Предвид гореизложеното работодателят е длъжен да представи в териториалното поделение на Националния осигурителен институт болничния лист на лицето, независимо дали понего ще се извърши плащане или не.
#7 | 08.12.2011, 17:29
Публикации: 5550 / 368
Ще бъда много благодарна ако някой коментира компетентно и аргументирано поставения от мен въпрос по-горе  :smile1:

чл.16 НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
и
чл.41 КСО
#8 | 08.12.2011, 18:06
Публикации: 9 / 0
Благодаря ви!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове