Кои фирми и лица имат право да съставят финансови отчети по Закона за счетоводството

22.03.2017, 08:41 58544 76

#60 | 22.03.2017, 08:41
Публикации: 8 / 2
Собственик на ЕООД и управител на същото с договор за възлагане на управлението по Търговския закон. Отговаря на изисканията за съставител като физическо лице - чл 18 Зсч - висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството. Спазено ли е изискването за облигационно правоотношение с предприятието - чл 17 Зсч - въз основа на сключения договор за възлагане на управлението по Търговския закон - за съставител на ГФО на собствената си фирма?

#61 | 22.03.2017, 15:08
Публикации: 30 / 1
Здравейте,
не видях да има разискван подобен въпрос като моя: собственик съм на ЕООД и според ЗСч имам право да съставям ГФО и в ГДД по чл. 92, не ми е ясно какво да пиша в частта съставител и вид на правоотношението. Облигационно ли трябва да е с мен самата  :noexpression:
#62 | 24.03.2017, 16:28
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
и аз съм със същия казус - собственик на ЕООД и управител на същото с ДУК (договор за управление и контрол) вписан в ТР. Имам право да съставям и подписвам ГФО съгл.ЗС.  Като се има превид, че договорите за управление и контрол са приравнени на трудовите, ако се впиша като физическо лице съставител - вида поравоотношение между мен и дружеството ми в В ГДД трябва да е трудово или?

Предварително благодаря за Вашето мнение!
#63 | 25.03.2017, 19:02
Публикации: 11934 / 2174
Ако правилно Ви разбирам Вие не сте СОЛ, а управител с ДУК. Имате правоспособност да бъдете съставител на ГФО. Правоотношението Ви с дружеството не е трудово , а облигационно. ДУК е приравнен на трудово правоотношение по отношение на дължимите данъци , но по същество не е ТД по Кодекса на труда. В качеството Ви на управител обаче Вие извършвате единствено управленска дейност и в нея по никакъв начин не се вписва дейността на съставител на ГФО. Не е достатъчно лицето да има просто някакво правоотношение с дружеството, а това правоотношение да е свързано именно с ролята му на съставител.
Според мене, ако правилно съм разбрала ситуацията , не бихте могли да се впишете за съставител на ГФО с договор за управление в дружеството.
#64 | 25.03.2017, 21:57
Публикации: 9299 / 1558

Според мене, ако правилно съм разбрала ситуацията , не бихте могли да се впишете за съставител на ГФО с договор за управление в дружеството.

 :good:
#65 | 26.03.2017, 21:24
Публикации: 8 / 2
към Delphine
 Цитат:(Не е достатъчно лицето да има просто някакво правоотношение с дружеството, а това правоотношение да е свързано именно с ролята му на съставител) Колежке в ЗСЧ не се споменава правоотношението с физическото лице (трудово, служебно или облигационно) - съставител на ГФО да е свързано именно с ролята му на съставител! Чл. 17. (1) Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия. Смятам ,че когато даваме мнение то трябва да е нормативно обосновано.
#66 | 26.03.2017, 22:06
Публикации: 9299 / 1558
към Delphine
 в ЗСЧ не се споменава правоотношението с физическото лице (трудово, служебно или облигационно) - съставител на ГФО да е свързано именно с ролята му на съставител

По Вашата логика работник с длъжност чистач с код по НКИД 9***** със средно счетоводно образование и нужния стаж, междувременно пенсионер и не се занимаващ се със счетоводство от години , може да съставя и подписва ГФО? При положение, че и в ДХ няма такова задължение.

Относно ДУ - това е договор за управлението, а не за други дейности. Защо един собственик на ЕООД, който се осигурява само по ДУ, може да бъде санкциониран, ако проверката от ИТ констатира, че продава в собствения си магазин или кара собствения си камион, няма да бъде санкциониран, че извършва дейността на счетоводител?

Щом един управител по ДУ извършва и други дейности, освен управлението, трябва да се осигурява и са тези си дейности. Отделно и независимо от осигуряването по ДУ.
#67 | 27.03.2017, 09:00
Публикации: 298 / 14
Сигурно, ще ми изтрият мнението от КИК, но истината е, че това което са направили в и включили в годишната декларация е една голяма глупост. Почти 90% от собствениците имат повече от 1 фирми и почти всичките от малкия бизнес имат по един счетоводител.
Сега излиза, че с тази простотия вместо счетоводителя да се улесни, то се налага едва ли не да плаща допълнитено, за да може да подпише отчетите.
Един от членовете на форума много точно отбеляза, че ако в ТР си вършеха работата, нямаше да допускат произволна регистрация на фирми, дето да се правят на счетоводни кантори. От друга страна по тези кантори носят 0 отговорност, понеже от НАП в общия случай налагат глоба на ЕООД, ООД и т.н., тоест на фирмата и на собственика, да сте видели някъде глоба наложена на счетоводител от НАП за грешно водене на счетоводство или не подаване на нещо си.
Цялата работа е една голяма простотия.
НАП имат непрекъснат достъп до ТД и до фирмните и прочие, специално за стажа и дали счетоводителя е действащ, можеше просто да пуснат една форма, която прави проверка, за това на какви ТД и т.н. се води лицето и от колко време.
Ако фирмата примерно е осъществява дейност началото на 2016, а сега е замразена, това на практика създава абсурдна ситуация.
Пак да кажа, всички са наястно, че в България счетоводителите в 99% от случайте не носят отговорност, за разлика от Сърбия да кажем, където нещата са много по стриктни и където явно е заявено, че счетоводителя отговаря на равно със собственика според закона.
#68 | 27.03.2017, 09:14
Публикации: 298 / 14
Малко допълнение, така като гледам декларацията в НАП има следното:
"Част ІI - Идентификационни данни за данъчно задълженото лице"
8.1 - физическо лице, собственик на фирмата, ЕГН-то му (автоматично се попълва)
9. Данни за съставителя на годишния финансов отчет
9.1.3 Вид на правоотношението със съставителя
- това е двусмислено, задължено лице собственик, след като го самопопълват в 8.1 или задължено лице фирма. Поредната българска простотия.
#69 | 27.03.2017, 09:53
Публикации: 11934 / 2174
към Delphine
 Цитат:(Не е достатъчно лицето да има просто някакво правоотношение с дружеството, а това правоотношение да е свързано именно с ролята му на съставител) Колежке в ЗСЧ не се споменава правоотношението с физическото лице (трудово, служебно или облигационно) - съставител на ГФО да е свързано именно с ролята му на съставител! Чл. 17. (1) Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия. Смятам ,че когато даваме мнение то трябва да е нормативно обосновано.

Много удобно сте го разтълкували, visockii.
Каквото и да говорим не бих поверила ГФО на предприятието ми да бъде съставен от наетия по трудов договор общ работник. Или може би в длъжностната му характеристика на общ работник да добавим и изготвяне на ГФО ? Или, ако сме наели по граждански договор лице за изработка на някаква реклама примерно да ми изготви и ГФО , защото има необходимото образование и стаж без значение, че сме го наели да ни направи рекламни табели примерно ?
#70 | 27.03.2017, 10:22
Публикации: 11934 / 2174
По Вашата логика работник с длъжност чистач с код по НКИД 9***** със средно счетоводно образование и нужния стаж, междувременно пенсионер и не се занимаващ се със счетоводство от години , може да съставя и подписва ГФО? При положение, че и в ДХ няма такова задължение.

Относно ДУ - това е договор за управлението, а не за други дейности. Защо един собственик на ЕООД, който се осигурява само по ДУ, може да бъде санкциониран, ако проверката от ИТ констатира, че продава в собствения си магазин или кара собствения си камион, няма да бъде санкциониран, че извършва дейността на счетоводител?

Щом един управител по ДУ извършва и други дейности, освен управлението, трябва да се осигурява и са тези си дейности. Отделно и независимо от осигуряването по ДУ.

 :good:
#71 | 27.03.2017, 10:24
Публикации: 11934 / 2174
Сигурно, ще ми изтрият мнението от КИК, но истината е, че това което са направили в и включили в годишната декларация е една голяма глупост. Почти 90% от собствениците имат повече от 1 фирми и почти всичките от малкия бизнес имат по един счетоводител.
Сега излиза, че с тази простотия вместо счетоводителя да се улесни, то се налага едва ли не да плаща допълнитено, за да може да подпише отчетите.

Всъщност вместо възложителят да плаща на счетоводителя за труда му за няколко фирми той иска с един хонорар да е съставител на Х фирми.
#72 | 27.03.2017, 12:37
Публикации: 186 / 19
И аз да се включа..... разбирам идеята, но наистина в някои случаи е абсурдна!!! Ще подавам ГДД на съпруга ми - в какво отношение сме с него? - облигационно май пасва най-точно :)
#73 | 27.03.2017, 13:11
Публикации: 27 / 6
И аз да се включа..... разбирам идеята, но наистина в някои случаи е абсурдна!!! Ще подавам ГДД на съпруга ми - в какво отношение сме с него? - облигационно май пасва най-точно :)
За подаването на ГДД е нужно само да сте упълномощена :)
Няма общо със съставителя на ГФО :)
#74 | 27.03.2017, 15:57
Публикации: 186 / 19
За подаването на ГДД е нужно само да сте упълномощена :)
Няма общо със съставителя на ГФО :)

Наде, явно не уловихте това, което исках да кажа..... :)
#75 | 27.03.2017, 16:07
Публикации: 27 / 6
Наде, явно не уловихте това, което исках да кажа..... :)

Разбрах, какво искахте да кажете, но исках да подчертая, че не се изразявате правилно
 ::)
#76 | 29.03.2017, 01:02
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Колеги, това са постановки в Закона за счетоводството (няма нищо ново, тоест трябва да сте го спазвали и до сега), а именно, ако сте ФЛ - съставител на ГФО, то трябва да сте в определено отношение с предприятието.



ДУК е вид граждански договор, тоест облигационно отношение.

За управител, които не е съдружник, вижте тук казус А: https://www.tita.bg/page/474

"Ето защо нашият съвет е в това правоотношение, освен задължението да управлява и представлява дружеството, е да бъде включено и задължението да съставя годишните финансови отчети на дружеството.

Естествено, че за данъчни цели това правоотношение (включващо задължението както да управлява и представлява дружеството, така и да съставя неговите финансови отчети) следва да бъде възмездно, за да не е налице отклонение от данъчно облагане по смисъла на чл. 77 от ЗДДФЛ и чл. 16 от ЗКПО. "

За СОЛ (пак облигационно отношение), вижте казус Б: https://www.tita.bg/page/474

"Съгласно чл. 123 от Търговския закон (ТЗ), всеки съдружник има право да участва в управлението на дружеството.   В същото време, разпоредбата на чл. 124 от ТЗ го задължава да участва в това управление и едновременно с това го задължава да оказва съдействие за осъществяваната от дружеството независима икономическа дейност.   

За тези си действия ТЗ не изисква съответния съдружник да получава възнаграждение.   

Ето защо няма да е налице отклонение от данъчното облагане по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ в случаите, когато съдружниците в дружество с ограничена отговорност полагат личен труд, за което не получават възнаграждение, защото това им задължение им е вменено по силата на закон (ТЗ). След като съответното физическо лице – съдружник в дружество с ограничена отговорност отговаря на изискванията за съставител на финансови отчети, регламентирани в чл. 18, т. 1 и т. 2 от Закона за счетоводството считаме, че този съдружник може да бъде съставител на ГФО на дружеството.   

За да не се нарушава обаче изискването на чл. 17, ал. 1 от Закона за счетоводството, полагането на личен труд в дружеството от страна на съдружника – самоосигуряващо се лице, следва да се документира посредством сключването на облигационно правоотношение (извън трудово правоотношение) между съдружника и самото дружество. "



bigdarkmad - не, не трием заради изразено мнение, но за неподходящ изказ в професионалния ни форум, направо поставяме бан. Имайте го предвид при бъдещи включвания, за да не стават недоразумения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група