Заем за послужване ДМА

16.06.2016, 13:46 2279 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.06.2016, 13:46
Публикации: 3 / 1
Здравейте,

Имам следния казус и съответно няколко въпроса към него. Ще съм благодарен да видя още мнения по въпросите.
Дружество с основно дейност производство на напитки закупува  хладилни витрини и след това ги предоставя  със заем за послужване на клиенти, които имат сключен договор за покупка на продукцията. Идеята е да се позиционира по-добре в магазините продукта.
Дружеството е ползвало данъчен кредит при покупката
Въпросите са ми следните:
1. Как стои въпроса с амортициите на тези активи( при положение,че в договора е описано,че всички рискове са за заемодателя)?
2. Относно ДДС-то трябва ли да се самоначислява ДДС - все едно е преодставен под наем(лицата не са свързани)?
3. Относно ЗКПО - трябва ли да преобразувам фин. резултата с разходите свързани с тези активи?

Благодаря  предварително на взелите участие!
#1 | 16.06.2016, 14:07
Публикации: 9364 / 1591
ЗКПО
Отклонение от данъчно облагане
Чл. 16.
(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:
.......
2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;

Иначе по Вашите питания :
1. Начислявате си амортизации - все пак активът си остава собственост на фирмата, която го е предоставила.
2." . Относно ДДС-то трябва ли да се самоначислява ДДС - все едно е преодставен под наем(лицата не са свързани)?
Предоставен под наем ? Ама не е.........имате съгл. чл.16 отклоняване от данъчното облагане .
3.Какви разходи имате пред вид / освен амортизациите / ?
#2 | 16.06.2016, 14:09
Публикации: 11 / 0
Я обясни по-ясно как предоставяте със заем тези хл. витрини на клиентите. Т.е. вие им ги продавате чрез фирмен заем или какво? Те ще ви ги изплащат ли на вноски във времето или как?
#3 | 16.06.2016, 14:43
Публикации: 9364 / 1591
Във фирма с хранителен магазин имаме подобни случаи и те са уредени с договор за наем на място в магазина.
#4 | 16.06.2016, 15:08
Публикации: 633 / 23
Витрините се предоставят възмездно, но не срещу пари, а срещу друга престация- определено поведение - представяне на стоки, колечества от тях, плащат се неустойки при неизпълнение.

Не знам за целите на ДДС, как точно ще се отрази тази възмездност, но сделката не е безвъзмездна в никой случай. Представянето й като договор за наем, не е правилно според мен, защото дължимата престация не е парична, освен ако реално няма такава уговорка. Но обичайната практика е за другия договор, който описах по-горе.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове