Договор по чл.114

04.07.2016, 11:33 2893 4

04.07.2016, 11:33
Публикации: 2 / 0
Здравейте. Има ли проблем да назнача строителни работници по чл.114 и да ги осигурявам само в дните в които имат работа и са реално на обекта?
#1 | 04.07.2016, 12:48
Публикации: 9335 / 1570
Ако ги назначите по чл. 114, то в ТД трябва да е упоменато в кои точно дни от седмицата или месеца ще работят и с какво работно време. Едва ли предврително ще знаете точно кога ще  имат работа и са реално на обекта. В същност по който и друг член да ги назначите - пак ще трябва да имат работно време. А ГД за строителството не са препоръчителни, поради наличието на работно място.
В крайна сметка - няма възможност да работят само при нужда. Можете да опитате нещо със СИРВ и изготвяне на график за по-кратки периоди.
Друга възможност, която е на ръба на закона - всеки път когато няма работа работниците си пускат молби за неплатен отпуск .
#2 | 04.07.2016, 12:49
Публикации: 126 / 21
Според мен това няма как да стане, защото до колкото ми е известно, определените дни
Скрит текст :
трябва да са фиксирани и упоменати в трудовия договор. Вие реално няма как да знаете, кои точно дни ще работят.
#3 | 04.07.2016, 13:07
Публикации: 1187 / 228
Принципно, Инспецията приема вписване в трудовия договор, в изрична отделна клауза(каквато трябва да фигурира във всеки един един трудов договор за непълно работно време и определени дни) от рода "Разпределение на работното време - съгласно ежемесечна заповед и график". Щадящия момент в случая е, че можете да си "спестите" упоменаване на точни дни в трудовия договор, в които се полага труд. Такива обаче трябва да са надлежно и изрично упоменати и оформени с календарни дати, продължителност и разпределение към момента на проверката за конкретните лица в  заповеди за продължителност на работното време и графици. Ако смятате  реално тези хора да работят всеки ден, трябва да си направите много добре сметката колко, какви и за кого документи ще си гласите и какво точно ще представяте... Да не стане някой пъргав работник да подаде цялото тесте и да каже "На - изберете си които ви трябват..."  :wink1:
Нещата в случая са комплицирани, като се има предвид естеството на работата - аз лично ако съм един инспектор, ще се отнеса много мнително към ситуацията... както ще се отнесат и евентуалните проверяващи с огромна доза вероятност...  :wink1:
#4 | 04.07.2016, 13:44
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорите :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група