Платен годишен отпуск

05.07.2016, 11:23 3587 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.07.2016, 11:23
Публикации: 6113 / 545
Здравейте! Имам позната, която през 2011 година ползва болнични за процедура инвитро. Ражда първото си дете през 2012 година и след това през 2014 година ражда второто си дете. Двете майчинства се застъпват. Има да ползва платен годишен отпуск от 2011, 2012, 2013, 2014 и 2015 години. Връща се на работа през април 2016 година. На колко дни платен отпуск има право след връщането си на работа? Обезщетение за не ползван отпуск за кои години има право при прекратяване на договора и?
#1 | 05.07.2016, 11:45
Публикации: 3354 / 253
Според мен целия отпуск е отложен по реда на чл.176 КТ тъй като не го е ползвала по основателни причини, и има право на всички дни за всяка календарна година.
Докато за обезщетението ме обърква самото цитирането на чл.224 "....правото за който не е погасено по давност." Но въпреки това мисля, че се дължат всичките, защото тя не ги е ползвала понеже е била в майчинство, а не защото не е искала или работодателя не е разрешил.
#2 | 05.07.2016, 12:08
Публикации: 6113 / 545
Моментът е много деликатен и спорен. Тук отива работата на съд. Ходили са при адвокат и той иска точните суми, за които ще се претендира. Заплати за м.април и май и обезщетения за не ползван платен годишен отпуск. Ще се опитам да говоря с юриста на инспекцията по труда.
#3 | 05.07.2016, 12:17
Публикации: 3354 / 253
Наистина е много деликатна ситуацията. Надявам се да няма проблеми за клиента ти. Успех с разговора и да кажеш как е минало.
#4 | 05.07.2016, 12:43
Публикации: 1 / 0
Първо,ще благодаря за отговора който очаквам.
Моля за компетентен отговор за:
1.Колко дни е годишния платен отпуск?
2. Има ли изменения от КТ и от коя година? :smile1:
До момента съм питала три счетоводителя,които ми дават различни отговори.
Аз,като служител съм получавала - 20 дни годишен платен отпуск.
Трудов стаж,над 20 години.
#5 | 05.07.2016, 12:53
Публикации: 3354 / 253
Първо,ще благодаря за отговора който очаквам.
Моля за компетентен отговор за:
1.Колко дни е годишния платен отпуск?
2. Има ли изменения от КТ и от коя година? :smile1:
До момента съм питала три счетоводителя,които ми дават различни отговори.
Аз,като служител съм получавала - 20 дни годишен платен отпуск.
Трудов стаж,над 20 години.

По въпрос 1

Основен и удължен платен годишен отпуск

Чл. 155. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск.
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.
(3) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение преди придобиване на 8 месеца трудов стаж работникът или служителят има право на обезщетение за неползван платен годишен отпуск, изчислено по реда на чл. 224, ал. 1.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 2 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 3, изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Някои категории работници и служители в зависимост от особения характер на работата имат право на удължен платен годишен отпуск, в който е включен отпускът по ал. 4. Категориите работници и служители и минималният размер на този отпуск се определят от Министерския съвет.

По въпрос 2
Няма промяна дните отпуск. Има промяна при обезщетението за не използван такъв.
#6 | 01.11.2016, 14:22
Публикации: 2 / 0
Здравейте.Назначена съм на работа на 02,09,2014 г и не съм ползвала платен отпуск /който е стандартния за 1 год. - 20 дни/ до сега.Подала съм предизвестие за напускане и то изтича на 10,11,2016 г. Обещетение за колко дни платен годишен отпуск ми се полага и има ли срок за изплащането му.Могат ли да ми забавят трудовата книжка.И проблем ли е да ме назначат на  нов договор при друг работодател на 11,11,2016 ако не са ми върнали още книжката.Благодаря предварително
#7 | 01.11.2016, 15:38
Публикации: 3277 / 455
Обезщетението: 7+20+17 дни, горе-долу. Срок - с последната заплата е приемливо.
ТК - не трябва да я забавят, но работодатели всякакви.
Новия ТД - теоретично може, но аз бих искал да видя ТК на работника... че има разни ситуации, или поне някакъв документ, че вече не е на работа при стария работодател. Но това е грижа на новия работодател.
#8 | 01.11.2016, 15:56
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви много за бързия отговор.Бяха ми каза ли ,че отпуските от миналите години ми отпадат.Ако не ми пуснат договора веднага проблем ли ще е за мен ,че ще имам прекъсване между двата договора.
#9 | 01.11.2016, 16:18
Публикации: 7233 / 1081
Ако не ми пуснат договора веднага проблем ли ще е за мен ,че ще имам прекъсване между двата договора.
Най-вероятно няма да имате никакъв проблем. Освен ако тези дни не са Ви решаващи за датата напенсиониране.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове