Проблем с осигуровките и майчинство

26.08.2016, 11:10 4730 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.08.2016, 11:10
Публикации: 15 / 1
Здравейте, аз съм СОЛ от 2 години и от октомври излизам в майчинство.
Проблемът е че последните месеци имах болнични и тъй като сама си правя декларациите за осигуровките нещо съм ги оплела. Като проверя в сайта на НОИ какво ще ми е майчинството ми дава извадка за нетно, брутно и осигуровки и че има разлика в сумите.
1. Може ли заради тези неточности да ми откажат майчинство?
2. По какъв начин да ги оправя или да чакам януари за изравнителната декларация?
#1 | 26.08.2016, 11:26
Публикации: 6955 / 1020
Не зная дали ще имате проблем с майчинството, но ще Ви накарат да си оправите декларациите. Добре е да си намерите счетоводител и да си оправите нещата в ред докато е време.
#2 | 29.10.2016, 15:07
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
След завършване на образованието ми съм работила само на граждански договори.
За периода 11.2015 - 01.2016 (три месеца) съм работила в Англия и съм плащала осигуровки.
В момента съм втори месец бременна, термина ми е в началото на юни. Ако започна работа на трудов договор ще мога ли да ползвам болнични и майчинство?
Има ли смисъл да ме назначават на висока заплата?
Как мога да си легализирам стажа от Англия в България?
Благодаря!
#3 | 29.10.2016, 20:19
Публикации: 5920 / 509
Нямам идея за стажа от Англия. Може би ще искат някакъв документ, за да го признаят. При изчисляване размера на обезщетението от доход 18 (24) месеца назад - няма смисъл от висока заплата. По-добре паричките за осигуровки да си ги спестите и да си помагате при отглеждане на бебчо.
#4 | 07.11.2016, 01:59
Публикации: 3 / 0
Tanya Petkova може да си удостоверите осигурителните периоди от Англия като идете в НОИ или подадете по ел.път  подадете Заявление S041. Повече информация може да видите тук: http://www.nssi.bg/forusers/procedures/161-procesermdkrob/615-ermd7

#5 | 24.11.2016, 11:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
при смятането на сумата за майчинство при СОЛ се взима предвид окончателният осигурителен доход (по ГДД) или този, на чиято база са платени авансовите осигуровки 
(по Д1)?
Има ли влияние ако има закъснение при плащането на някои суми, а не до 25-то число на месеца следващ месеца, за който се отнасят осигуровките?

Благодаря 
#6 | 24.11.2016, 11:34
Публикации: 6955 / 1020
При първоначалното определяне на обезщетението се взема сумата, декларирана в Д1. На следващата година си прави преизчисление според ГДД и някъде към м.6 се доплаща разликата. Включително за миналите периоди. Или връщате пари. Според случая. Вижте чл. 54м от КСО
А за закъсненията - не ми се чете, за да Ви отговоря. Нека каже някой, дето знае.
#7 | 24.11.2016, 11:36
Публикации: 5920 / 509
При закъснени мисля, че се взема минимален осигурителен доход за СОЛ - 420.00 лв.
#8 | 24.11.2016, 11:44
Публикации: 2449 / 269
Точно така, взима се минималния.
#9 | 24.11.2016, 12:10
Публикации: 3 / 0
Точно така, взима се минималния.

Малко се поразрових и в  "НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА, БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА....." , в Чл. 3.  до 2013 год. наистина има такова указание, после в един сайт прочетох, че е отменена от ВАС (решение на ВАС №8660 от 17 юни 2013 по административно дело №10332 от 2012г.)

В новата версия на наредбата публикувана в сайта на НАП пише само, че трябва да се платят до 25-то число на следващия месец и не се споменават никакви санкции (освен познатите на всички лихви за просрочени плащания):

Чл. 3. (1) (Доп. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., доп. - ДВ, бр. 67 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г., обявява за нищожно изречение последно, Решение № 8660 от 17.06.2013 г. на ВАС - ДВ, бр. 94 от 2013 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 18 от 2015 г., в сила от 01.01.2015 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) Осигурителните вноски се дължат авансово върху осигурителния доход съгласно чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване и се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.

Моето тълкувание е, че за осигурителен доход на самоосигуряващите се лица ще се приема сумата, върху която са направени осигурителните вноски, независимо дали са платени в срок или са просрочени...но разбиар се това е моето виждане по въпроса.
Дали има някаква друга наредба, която третира темата?

Благодаря.
#10 | 24.11.2016, 16:34
Публикации: 5550 / 369
КСО
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетение
#11 | 28.11.2016, 12:04
Публикации: 3 / 0
... внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца[/b], предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. ...

в момента майчинството се изчислява на база последните 24 месеца, а не 18 месеца.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове