Моля за съвет при майченство

23.11.2016, 11:41 2769 3

23.11.2016, 11:41
Публикации: 33 / 0
Имам следното питане на 23.12 трябва да съм на работа след 2 година майчинство искам да излез на в отпуск 64 дни, как ще ми се плати отпускът като последния месец преди да излез на в болнични съм получила 112 лев. Трябва ли да работя поне 10 дни, за да ми се актуализира заплатата тъй като има 5 пъти увеличение. Ако ми откажат да работя 10 дни и да излез на в отпуск какво мога да направя. Благодаря ви предварително
#1 | 23.11.2016, 12:39
Публикации: 9357 / 1574
1. Пише се "излезна", а не "излез на". По-правилно е "да изляза".
2. Тези 112 лв за цял месец ли са или за няколко дни? За изчисляване на платения отписк по правило се взема среднодневното възнаграждение от последния изминал месец, през който са отработени поне 10 дни. Ако няма такъв месец - взема се заплатата по договор. Ако заплатата е била под минималната заплата - взема се минималната.
3. Няма задължително условие за отработване на 10 дни преди отпуска. Ако смятате, че ще повишат заплатата Ви над 420 лв, явете се на работа след майчинството, поработете поне 10 дни преди края на месеца и от следващия подайте молба за отпуск.
4. Имайте предвид, че работодателят не е длъжен да разреши ползването на отпуска. Има право и да не разреши.
#2 | 23.11.2016, 13:10
Публикации: 33 / 0
Тези 112лв. са за 3 дни.
От 880 лв. е станала 1100 лв. и януари ще има ново увеличени. В този смисъл ако прекратя майчинството от 1.12 и работя целия декември ще мога ли да се възползвам от това увеличение?
Добре ако приемем, че не разреши работодателя отпуската е длъжен да ми е отложи и немога да я изгубя?
#3 | 24.11.2016, 10:16
Публикации: 1187 / 228
Сякаш законова разпоредба, според която работодателя да е длъжен да ви актуализира заплатата след майчинство. Изключвайки случая, в който сте била на минимална, на каквато явно не сте, както и с уточнението, че в предприятие на бюджетна издръжка и държавен служител нещата са малко бамбашка, така да се изразя...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група