Въпрос относно срочен договор с изпитване

30.03.2017, 14:50 5156 12

30.03.2017, 14:50
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Започнах работа  на 20.08.2017 г. с трудов договор с основание 68/1/1-КТ във връзка с 70/1-КТ. Срок - до 20.02.2017. Срок на изпитване не е посочен, но е указано, че е в полза на работодателя (вероятно за целия срок на договора).  Договорът има срок за предизвестие  при прекратяване 1 месец, то явно е важало за мен в срока на изпитване.
Вече сме края на Март, аз все още си ходя на работа, получих и заплата за целия Февруари. Не съм подписвала обаче друг документ, удостоверяващ, че договорът ми е продължен. Да разчитам ли на чл. 69, ал. 1 от Кодекса на труда: "Трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна." или да започна да се притеснявам. Междувременно ползвах и 9 дни платен отпуск, ако това има значение във връзка с клаузата за изпитване (т. е. кога приключва договора на 20.02. или 9 дни по-късно).
#1 | 30.03.2017, 14:54
Публикации: 674 / 25
Договорът ви е срочен, а не безсрочен и затова предизвестието е 3 месеца.Опишете правилно датите на постъпване на работа и срок на договора, за да ви се отговори правилно.
#2 | 30.03.2017, 15:13
Публикации: 3 / 0
Договорът ви е срочен, а не безсрочен и затова предизвестието е 3 месеца.Опишете правилно датите на постъпване на работа и срок на договора, за да ви се отговори правилно.
Първата дата е 20.08.2016, извинете! А относно 3те месеца - в договора ми пише 1 месец срок на предизвестие.
#3 | 30.03.2017, 15:35
Публикации: 4364 / 719
Договорът ви е бил срочен, до 20.02.2017 г. След като сте отработили пет дни, след този срок се превръща автоматично в безсрочен и не е необходимо да се пишат никакви документи.

Максималният срок на изпитване е 6 месеца, изтекъл е на 20.02.2017 г. + 9 дни, тоест към днешна дата сте на безсрочен договор и с изтекъл срок на изпитване.

Ако решите да прекратите срокът на предизвестие би трябвало да е 30 дни. Грешно са го записали за времето на срочния договор (трябвало е да е 3 месеца), но вече сте на безсрочен и приемам, че 30-те дни важат.
#4 | 30.03.2017, 15:36
Публикации: 9297 / 1557
Независимо дали е имало срок на изпитване или не, ако договорът Ви е със срок ДО 20.02.2017 и към днешна дата продължавате да ходите на работа и никой не Ви е изгонил, значи договорът Ви е станал безсрочен. При безсрочните ТД предизвестието е от 30 до 90 дни според записаното в договора.

Явно Вашият работодател е ползвал типов договор без да мисли какво прави....
#5 | 30.03.2017, 15:38
Публикации: 3326 / 256
Най-вероятно срока на изпитване е до крайния срок на договора, защото от 20.08.2016г. до 19.02.2017г.вкл. са точно 6 месеца. През този период използваната отпуска, удължава срока на изпитване съгласно чл.70 ал.4 КТ. След като договора не е прекратен на датата, която е упоменато той автоматично се превръща в безсрочен съгласно чл.69 ал.1 КТ. Относно срока на предизвестие: Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 и т. 11 може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
#6 | 30.03.2017, 15:45
Публикации: 3 / 0
Благодаря на всички за изчерпателните отговори и най-вече на bobo, някак си най-разбираемо ми е :)
#7 | 12.01.2019, 08:58
Публикации: 3 / 0
Привет! Наистина отговора на Бобо е най-разбираем и бих искала да го попитам при сключен срочен договор на основание чл. 68 ал. 1 т.1 във връзка с чл. 68 ал. 4 и чл. 70 след 6-те месеца изпитателен срок посочен в договора ако забременея и представя документ от мед. лице за следене на бременност правата ми същите ли са както при сключен по чл. 67 във връзка с чл. 70, т.е. след срока на изпитване автоматично след още 5 раб. дни да стане за неопределено време? Извинявам се, че не давам отговор по темата, а задавам допълнителен въпрос. Напълно съм съгласна с отговора на Бобо и предварително благодаря и на други, които ще се отзоват на допълнителният въпрос по темата!
#8 | 12.01.2019, 10:15
Публикации: 9297 / 1557
Не, правате Ви не са същите. Договорът Ви е срочен (чл. 68, ал. 1, т. 1). След изчане на срока договора се прекратява. Ако в този момент сте в болничен, няма начин да отработите 5 дни след срока и да се възползвате от чл. 69 за превръщане на срочния ТД в без срочен. Тези 5 дни трябва да са действително отработени, да са непосредствено след края на срока на ТД, че длъжността да е свободна и работодателят да не е направил писмено възражение.
Изпитателниат срок (чл. 70) има значение дотолкова, че в рамките на него работодателят може да прекрати ТД без предизвестие, без обяснение е без защита (болничен, майчинство, отпуск, бременност...). Добре е да знаете, че всички отсъствия (отпуски, болнични...) удължават срока на изпитване.
#9 | 12.01.2019, 10:37
Публикации: 3 / 0
Не, правате Ви не са същите. Договорът Ви е срочен (чл. 68, ал. 1, т. 1). След изчане на срока договора се прекратява. Ако в този момент сте в болничен, няма начин да отработите 5 дни след срока и да се възползвате от чл. 69 за превръщане на срочния ТД в без срочен. Тези 5 дни трябва да са действително отработени, да са непосредствено след края на срока на ТД, че длъжността да е свободна и работодателят да не е направил писмено възражение.
Изпитателниат срок (чл. 70) има значение дотолкова, че в рамките на него работодателят може да прекрати ТД без предизвестие, без обяснение е без защита (болничен, майчинство, отпуск, бременност...). Добре е да знаете, че всички отсъствия (отпуски, болнични...) удължават срока на изпитване.
Много благодаря за бързият отговор! Това за отпуските и болничните, че удължават срока на изпитване го знам. Въпросът който най-много ме интересува е ако след 6-те месеца срок на изпитване кажа, че съм в напреднала бременност имат ли право да ме съкратят през останалите 6 тъй като срока по чл. 68 е фиксиран на 1 година и ако преди края на тази година изляза в 45 дневният болничен когато настъпи краят й (краят на срочният договор) следва ли да се прекрати последният нищо, че ще съм в отпуск за отглеждане на дете до 410 дни.?
#10 | 12.01.2019, 11:39
Публикации: 9297 / 1557
Не през останалите 6, а точно след като изтече едната година. Независимо дали сте в болничен., майчинство и т. н.
Ако при изтичане на едната година все още работите и работите още 5 дни без възражение на работодателя, ТД може да стане без срочен. Ако по това време сте в болнични, че това няма как да стане.
Ако преди прекратяване на ТД сте излезли в майчинство, от НОИ ще продължат да плащат до 410-ия ден
#11 | 13.01.2019, 09:33
Публикации: 3 / 0
Още веднъж благодаря за бързите отговори! Но имам още един въпрос (много взех да ровя в нещата) - нарушение ли е в голямо предприятие (фирма) всички служители да ги назначават на срочен договор и мога ли да се позова на следното: "Съгласно пар. 8 от Допълните и преходни разпоредби за КТ „изключения” по смисъла на чл. 68, ал. 4 от КТ е налице, при конкретни икономически, финансови, технологични, пазарни и други обективни причини от подобен характер. Обективните причини тук ще бъдат свързани с производствената дейност на работодателя – например поради появилата се благоприятна конюнктура едно предприятие получава повече от предполагаемите поръчки, което налага назначаването на нова работна ръка, за да могат да бъдат задоволени потребностите на потребителите. В дадения пример след изтичането на определен срок нуждата от допълнителна работна ръка ще отпадне. Законово изискване е тези причини да бъдат налице към момента на сключване на договора, да се посочени от него и именно те са обуславят срочността му. Според постоянната практика на ВКС във връзка със сключени трудови договори на основание чл. 68, ал. 4 от КТ, за да бъдат законосъобразни, следва да отговарят на кумулативните предпоставки. Това изрично е установено и от законодателя в чл. 68, ал. 5 от КТ, съгласно който трудов договор, който е сключи в нарушение на разпоредбите на чл. 68, ал. 3 и 4 от КТ, се счита за сключен за неопределено време.", тъй като срочният договор е сключен на основание чл. 68 (1) т.1 във връзка с чл.68 (4)  и чл. 70
#12 | 13.01.2019, 10:50
Публикации: 7 / 0
Някой запознат ли е със справката откога трябва да се подава? Имам предвид дали от тази година или от следващата,
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група