Актив по отсрочени данъци

22.05.2017, 18:10 16353 9

22.05.2017, 18:10
Публикации: 149 / 36
Здравейте колеги,

дали може някой да даде мнение относно моите размисли относно отсрочените данъци.
Става въпрос за дружество което през 2015 г. е на загуба, има получени заеми от нефинансови предприятели, в данъчната декларация има временна разлика за лихвите – слаба капитализация.
През 2016 г. – отново сме на загуба, относо временна разлика, отново слаба капитазация, но прогнозата и изгледите са че през 2017 г. ще излезнем на сериозна печалба.
На база на това и стандарт 12 – е редно да начисля актив по отсрочени данъци, за 2015 г., това не е правено, но да приемем че не е имало сигурност, че дружеството ще излезне на печалба – прав съм до тук нали?
Счетоводната загуба е 300 хил. лв, но данъчната е 200 хил. лв, заради лихвите и слабата капитализация (примерни цифри).
Начислявам данък за данъчната загуба, която ще ползваме догодина – 497/123 – 20 хил. лв.
Отделно временната разлика за 2016 г. за лихвите от 100 хил. лв, отново начислявам актив – 497/123 – 10 хил. лв. Общата сума на отсрочените данъци става 30 хил. лв.
В ОПР-то тези суми са ми с положителен знак като разходи за данъци – което намалява загубата.
В баланса са като актив – но тук се чудя дали като дълготраен или краткосрочен, навсякъде гледам че са посочени в частта на дългострочните, но реално аз ще го ползвам догодина.
Търсих бая в интернет, но честно казано не успях да направя разлика межди пасив по отсрочени данъци и актив по отсрочени данъци.
Ще съм благодарен ако ми дадете малки насоки – ако някъде съм се оплел много.
#1 | 22.05.2017, 21:22
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Ето тук имаше преди време една дискусия по въпроса:
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=8650.0

За мен е странно следното:
Начислявам данък за данъчната загуба, която ще ползваме догодина – 497/123 – 20 хил. лв.
#2 | 23.05.2017, 10:25
Публикации: 149 / 36
Странно ти е че начислявам данък или че е такава операцията.
Начислявам данъка на база на очакваната прогноза да приспадна данъчната загуба през 2017 г., което приспадане ще доведе до неначисляване на дължим данък върху печалбата.
#3 | 23.05.2017, 11:05
Публикации: 11934 / 2174
СС 12

Признаване на активи и пасиви по отсрочени данъци
Скрит текст :

Може би не е целесъобразно да формирате изобщо АОД ? А може и да е - вижте тази част от СС 12. :smile1:
#4 | 23.05.2017, 11:24
Публикации: 149 / 36
Очакванията са данъчните печалби да са по-големи, затова и тръгнах да начислявам, но се обърках дали не трябва и да начисля за слабата капитализация и стигнах до извод, че трябва.
#5 | 23.05.2017, 11:28
Публикации: 11934 / 2174
По принцип за АОД може да се ръководим от 4.4, а за ПОД - 4.6. Както сте го решили.  :smile1:
#6 | 23.05.2017, 12:06
Публикации: 149 / 36
Трудно ми е да направя разлика между данъчен пасив и актив.
Тълкувам данъците за слабата капитализация и данъчната загуба като актив, не се сещам за пример с пасив, за да мога ясно да ги разгранича.
#7 | 23.05.2017, 14:18
Публикации: 33 / 2
Активи по отср.данъци например от: натрупващи се компенсируеми отпуски, от начислени, но неизплатени доходи на физически лица (различни от труд.превоотношения) към 31.12.
Пасив - в момента се сещам например, че може произтича от разлика межди данъчни и счет.амортизации.
Но това за връзка с прогнозната печалба, загуба и др.подобни не мога да го разбера изобщо. По скоро огледайте за обезценка на вземания евентуално...
#8 | 23.05.2017, 14:29
Публикации: 6403 / 1129
ПОД по определение са дължимите в бъдещи периоди суми за данъци върху дохода, произтичащи от облагаемите временни разлики. А според стандарта, облагаеми временни разлики са временните разлики, в резултат на които ще възникнат облагаеми суми при определянето на облагаемата печалба/загуба в бъдещи периоди, когато балансовата стойност на актива или пасива бъде възстановена или уредена.

Въпреки, че според много автори признаването на временни разлики от амортизации е неоправдано, предвид стриктното им данъчно третиране като постоянни разлики, най-лесно е да дам пример за пасив с амортизациите. Пък може този, който желае да е максимално стриктен в отчета, да прилага начисляването на АОД и ПОД за временните разлики между балансовата и данъчната амортизируема стойност на ДМА, тъй като така потребителите на отчета могат да видят това, което иначе остава скрито за тях в ГДД (тя е данъчна тайна и не се публикува).

И така.
Ако имаме един ДМА на стойност 40 000 и норма на данъчна амортизация 25%, а сме преценили да ползваме актива 10 години и определим счетоводна амортизация 10%, първите четири години ще формираме ПОД върху 6000 лв. временна разлика:
счетоводно ще се отрази
123/452 с данъка по данъчната декларация
123/4972 с възникналия ПОД 600 лв.
и така 4 години ще натрупаме пасив от 2 400 лв.
След тези 4 години ще отпишеме ДМА от ДАП и ще остане само в САП
Следват 6 години обратно проявление на ДВР по 4000 на година
Тогава счетоводно ще имаме:
4972/123 по 400 лв или общо 2 400 за 6 години.

#9 | 23.05.2017, 14:56
Публикации: 33 / 2
Да, някаква такава плетеница се заформя за години напред. Аз съм взела решение разликата в амортизациите м-ду САП и ДАП да третирам като постоянна разлика. Още повече, че при мен произтича от не от разлика в амортиз.норми, а от заведен само в ДАП актив - първоначално въведена система за качество ИСО. Това не зависи от нашата счет.политика, а от изикванията на закона, тъй като  за счет.цели това не е актив, а текущ разход, а за целите на данъчното облагане е актив.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група