ГФО микропредприятие

06.06.2017, 15:17 8309 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.06.2017, 15:17
Публикации: 88 / 1
Здравейте, съгласно чл. 19, ал. 2 от ЗСч предприятието отговаря на критериите за микропредприятие и може да публикува съкратен баланс и опр. Въпросът ми е, ако предприятието е избрало да публикува пълните форми на баланса и опр (не статистическите), как да го оформя в пояснението относно публикуването на ГФО?
#1 | 06.06.2017, 16:12
Публикации: 478 / 6
Това съкратено опр на микро предприятие добре ли изглежда, без нулевите редове? :smile1:
#2 | 06.06.2017, 16:14
Публикации: 478 / 6
Написах тук, за да не отварям нова тема.
#3 | 06.06.2017, 16:17
Публикации: 88 / 1
Чудесно изглежда, благодаря, но аз се чудех трябва ли да има обяснение в пояснителните бележки относно ГФО защо баланса и опр не са в съкратената им форма (само по раздели), а съдържат и групи.
#4 | 06.06.2017, 16:23
Публикации: 478 / 6
Но без нулеви (празни) редове, нали?
#5 | 06.06.2017, 16:47
Публикации: 88 / 1
Но без нулеви (празни) редове, нали?

О да, разбира се.
#6 | 06.06.2017, 18:24
Публикации: 478 / 6
Аз лично мисля, че закона ни дава границите за най-малко съдържание, но не спира да покажем и повече, но нека и друг да сподели мнение.
#7 | 06.06.2017, 18:25
Публикации: 478 / 6
Не мисля, че са нужни пояснения.
#8 | 11.06.2017, 10:45
Публикации: 4 / 0
 Здравейте, по данни към 01.01.2016 г. категорията на предприятието е  микропредприятие , а към 31.12.2016 г. категорията на предприятието е малко предприятие.   За 2016 г  мога ли да се възползвам  от облекченията  ГФО  за микропредприятие  и да публикувам  Баланс и ОПР в търговския регистър ?.
#9 | 11.06.2017, 11:23
Публикации: 10210 / 1765
Доколкото ГФО се изготвя към 31.12.2016 е важно какво е предприятието именно към тази дата - във Вашия случай - малко предприятие. Следва да публикувате ГФО съгласно изискванията за малко предприятие.
#10 | 11.06.2017, 11:57
Публикации: 4 / 0
   Направих проверка в сайта на к и к инфо   за категория на предприятие за 2017  и резултатът от проверката е
Към 01.01.2016 г. категорията на предприятието е била микропредприятие.
През 2016 г. категорията на предприятието е била малко предприятие. ________________________ ________________
Към 01.01.2017 г. категорията на предприятието е микропредприятие.

Това ,  че към 01.01.2017 предприятието  е микро ме заблуди.
#11 | 11.06.2017, 13:17
Публикации: 10210 / 1765
Всъщност вижте чл.20 ЗСч и тогава ще си отговорите точно на въпроса .В предходния пост не съм съвсем прецизна.

"Чл. 20. (1) Промяна в категорията по чл. 19 се извършва, когато предприятие за последните два отчетни периода престане да отговаря на два от трите показателя за съответната категория. Категорията се променя от началото на следващия (трети) отчетен период.

(2) В случаите по ал. 1, когато за последните два отчетни периода предприятието отговаря на показателите за две различни категории, същото се категоризира според показателите за последния отчетен период."
#12 | 11.06.2017, 13:43
Публикации: 10210 / 1765
Всъщност, ако за 2015 сте били микропредприятие, а за 2016 сте малко имате само един отчетен период , в който не отговаряте на критериите за микро . Конкретно за 2016 продължавате да изготвяте ГФО за микропредприятие съгласно чл.20 ЗСч. .
#13 | 11.06.2017, 15:27
Публикации: 478 / 6
Тъй, като опр-то на икропредприятие трябва да съдържа най-малко тази информация:
20.4. (нова - ДВ, бр. 3 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) Микропредприятията, избрали да съставят съкратен отчет за приходите и разходите в съответствие с чл. 29, ал. 4 от Закона за счетоводството, могат да съставят отчет за приходите и разходите, който съдържа най-малко следните статии:
Статия 1: Нетни приходи от продажби.
Статия 2: Други приходи.
Статия 3: Разходи за суровини, материали и външни услуги.
Статия 4: Разходи за персонала.
Статия 5: Разходи за амортизации и обезценки.
Статия 6: Други разходи.
Статия 7: Разходи за данъци.
Статия 8: Финансов резултат (печалба или загуба).
какво правя със статиите по които нямам данни (примерно нямам Други приходи и други разходи), изтривам ги или си стоят в опр-то без данни (празни)?
Може ли баланса да бъде в двустранна форма по т.16.24 от СС1, а ОПР в едностранна по т.20.4 от СС1
Благодаря предварително за съдействието.
#14 | 11.06.2017, 15:51
Публикации: 7602 / 1145
Изтривате
Може
Моля
#15 | 11.06.2017, 19:54
Публикации: 478 / 6
Искрено благодаря!
Може ли да погледнете тази двустранна форма на ОПР на микропредприятие,според вас  структорирана ли е добре?
#16 | 11.06.2017, 22:38
Публикации: 27 / 6
 В СС1 Са посочени 8 сатии. Не е казано, че трябва да е двустранно и а има раздели.
Все пак т.20.4. от СС1 определя минималните изисквания към ОПР. Ако смятате, че има да посочите и нещо друго, освен осемте статии, няма ограничение да го направите.
#17 | 12.06.2017, 09:34
Публикации: 478 / 6
Благодаря, много!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група