Молба за напускане и предизвестие

26.07.2017, 09:25 17568 29
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.07.2017, 09:25
Публикации: 26 / 0
И още едно по-нестандартно питане - молба за напускане по взаимно съгласие придобива ли характер на предизвестие, след като работодателя я резулира "Да, с изтичане на законоустановеното предизвестие." и бъде поставен входящ номер от деловодство? Човека казва, че нямало да пише повече, защото не бил на училище - каквото бил написал - това било, а ние не можем да го принудим... :blush:
Доста четох, но точно на такава тема не попаднах тук, извинявам се, ако не съм я открил!
#1 | 26.07.2017, 09:53
Публикации: 7243 / 1083
Молбата за напускане по взаимно съгласие не може да се счита за предизвестие. Друг въпрос е, че често след текста "моля да бъда освободен по взаимно съгласие" следва "Ако молбата ми не бъде удовлетворена, същата да се счита за предизвестие по чл.326"
Ако няма допълващия текст, работодателят няма право да поставя цитираната резолюция. Той или се съгласява или не, но не може да поиска спазване на предизвестие, ако такова не е отправено.
#2 | 26.07.2017, 10:05
Публикации: 43 / 2
Здравейте, аз бих написала уведомление в два екземпляра от работодателя до работника, че молбата за прекратяване на трудовия договор се приема и същият ще бъде прекратен считано от .... на основание чл..... Екземпляр от настоящото уведомление е връчен на лицето на.....Съответно ще изискам подпис.
#3 | 26.07.2017, 10:22
Публикации: 3282 / 456
Само че не знаем какво е писал работникът - дали само предложение за взаимно съгласие, или предложение за взаимно съгласие плюс допълнението за предизвестие.
#4 | 26.07.2017, 10:32
Публикации: 26 / 0
Както казах, написал е само молба - "Моля да бъда освободен от работа считано от ...". После каза, че не бил на училище да пише друго, било му писнало от постоянно писане и подписване на хартии и това било...
#5 | 26.07.2017, 11:42
Публикации: 9678 / 1651
Какъв всъщност е точно въпросът ? И къде е проблемът в ситуацията ?
#6 | 26.07.2017, 12:23
Публикации: 26 / 0
Не е ли проблем, че не разполагаме с предизвестие, а просто с една молба, резолирана от работодателя "с изтичане срока на предизвестие". Това са различни основания, поне според мен, кореспондиращи с различни документи....  Де факто страните не са се спиразумяли за нищо.
#7 | 26.07.2017, 13:51
Публикации: 3282 / 456
Както казах, написал е само молба - "Моля да бъда освободен от работа считано от ...".

Вариантите са два:
1. Шефът се съгласява, резюлира до 7 дни и ТД се прекратява на посочената дата.
2. Шефът не се съгласява, не резюлира до 7 дни и ТД продължава да си действа.

Това, което е резюлирал "с изтичане срока на предизвестие" според мен е без значение, понеже предизвестие няма. Все едно, че нищо не е написал, няма последици от написаното, и понеже не е дал съгласие за взаимно, то работникът продължава да си работи. Може да го обясните и на единия и на другия :)

Пък ако иска шефът да дава предизвестие, то това е вече друга работа, и обикновено по-скъпа.
#8 | 27.07.2017, 15:31
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
Наш служител подава молба за напускане по взаимно съгласие, с допълнение, че ако не бъде уважена, то да бъде считана за предизвестие. Три дни по-късно пуска и молба за ползване на 8 дни ПГО (вече е ползвал през годината 5 дни и с тези 8 няма да му дължим обезщетение за неизползван отпуск). Той е консултант продажби в друг град и са му поверени автомобил, компютър, касов апарат, продукция за продажба на склад и т.н.
Въпросът ми е може ли в разрешението за ползване на ПГО да има условие, че отпускът се разрешава само, ако преди това бъде направена инвентаризация и подписан предавателен протокол за повереното му имущество?
#9 | 27.07.2017, 15:55
Публикации: 3282 / 456
Според мен инвентаризация и подписан предавателен протокол за повереното му имущество ще му направите така или иначе, ако такъв е редът при вас, но да е условие за разрешаване на отпуска... малко нестандартно. Какъв е вариантът да му пуснете 7 дни и горното да стане в последния работен ден? Но пък ако сте се разбрали със служителя нищо не пречи да се отчете преди отпуска. В момента не мога да съобразя, дали такова условие е издържано, ако е писмено, но ако е устно ми се вижда ОК.
#10 | 27.07.2017, 16:49
Публикации: 10 / 0
Благодаря, bobo!

И на мен не ми се вижда много издържано, но от друга страна нали работодателят разрешава или отказва ползването на отпуск, съобразявайки се с произвоствени, организационни и други фактори. Служителят иска отпуск в средата на месеца на предизвестие, но доколкото е свързано с пътуване в друг град на колеги, които в активен за нас сезон са необходими в София, то предпочитаме предаването да стане именно в седмицата преди исканата отпуска.
Май ще напишем едно "условно" разрешение, пък да видим :)
#11 | 28.07.2017, 09:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте, може ли съвет..
дъщеря ми започна работа на 17 юли, сега на 10 август трябва да я оперират,
в договора пише, че за да напусне работа трябва 1 месец предизвестие...а тя няма право на болничен, защото няма 6 месеца стаж...може ли съвет да ми дадете как да постъпи
#12 | 28.07.2017, 09:45
Публикации: 3282 / 456
1. Да си вземе болничен, но няма да е платен, а само за оправдание на отсъствието.
2. Може да пробва да напусне по взаимно съгласие, ако желае.
3. Може да поиска неплатен отпуск, ако желае и ако й разрешат.

Но нека по-знаещите колеги кажат.
#13 | 28.07.2017, 10:32
Публикации: 4 / 0
тя така или иначе няма да се върне на работа вече, но се притеснявам, че ще извъртят нещата и няма да и платят тези две седмици които е работила
а и се чудя, първо предизвестие ли да пусне или направо болничен да си даде
#14 | 28.07.2017, 10:53
Публикации: 221 / 23
според мен болничен, поне да натрупа малко трудов и осигурителен стаж, че за младите е важно, особено за жените. С едномесечното предизвестие нищо не печели. Гаранция какво ще й бъде изплатено няма. ИТ като крайно решение също е вариант
#15 | 28.07.2017, 11:13
Публикации: 70 / 15
Напълно съм съгласна с Catch-22, да си взема  болнични, колкото и се полагат и да ги представи на Работодателя си, независимо че няма да бъдат платени, това за нея е стаж.
#16 | 27.08.2018, 14:27
Публикации: 10 / 1
Здравейте! Имам питане относно срока на предизвестието. В ТД, който е безсрочен, срока на предизвестието е 30 дни, но в КТ, когато прекратяването се отнася за материално-отговорно лице (както е в случая) е до 2 мес. ( чл. 326,ал.2 ). Кой срок е по-прецизен и правилен?
#17 | 27.08.2018, 14:56
Публикации: 3282 / 456
(3) За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.

Според мен "правилният" срок си е 30 дни. Така както е написано "времето за предаване" е нещо различно от "срока на предизвестие" и ми изглежда, че предаването може да се извършва и след края на предизвестието (двете - предизвестието и предаването не може да са повече от 2 месеца). Явно "предаването" става в процеса на инвентаризация, и вероятно тази инвентаризация може да бъде продължена и след края на предизвестието, респективно след прекратяване на ТД. Но кой знае...
#18 | 19.09.2018, 11:08
Публикации: 35 / 0
Здравейте, за да не отварям нова тема ще попитам тук. Става въпрос за моята майка. На 17,09,18 тя е назначена към общината като личен асистент на 4 часа. Но по стечение на обстоятелствата се отваря възможност по НП помощ при пенсиониране да започне в частна фирма до навършване на годините за пенсия/сега е на 60/ на пълен работен ден и осигуровки. този вариант я устройва чудесно но ........отива в общината вчера след два отработени дни да ги предупреди че желае договора и да бъде прекратен или анулиран като им обяснява точно как стоят нещата, и се започва - ама то неможе така, трябва предизвестие 30 дни, и т н. Като до момента тя нито е получила тд нито някакъв др документ, но иначе неможела. Все пак написа заявление че желае да се прекрати този договор които изобщо не го е виждала. Има ли възможност тои да се анулира в 3 дневен срок? Ако не желаят може да напусне без предизвестие и да им плати обезщетение по чл 220 нали така? Други варианти може ли да споделите.
#19 | 19.09.2018, 11:13
Публикации: 7243 / 1083
Щом има отработени дни, няма начин да се анулира. Поне не е законно.
Напускането с плащане на обезщетение по чл. 220 е С предизвестие и неспазвяну на това предизвестие. Може и има право да постъпи така.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове