ЕТ Пенсионер плюс Трудов договор и Договор за наем

21.08.2017, 12:46 2366 3

Работя на постоянен ТД , където Работодателят прави всички необходими удръжки от заплатата.
От Договор за наем плащам дължимият ДОД , след нормативно признатите разходи.
Във фирмата ми / ЕТ / имам двама служителя на заплата.
Аз,като пенсионер , мога ли да плащам само задължителните за фонд "Здравно осигуряване" 8 % или ще трябва да плащам пълни осигуровки ?
 
#1 | 21.08.2017, 12:49
Публикации: 6679 / 661
Вие като пенсионер - ЕТ - може да плащате за Вас само здравни.
Вие като пенсионер - ЕТ - може да плащате за Вас само здравни.
Понеже всяка година си пускам в НОИ Заявление за преизчисляване и увеличаване размера на пенсията въз основа на допълнителен осигурителен стаж, придобит след пенсионирането (чл. 21, ал. 1 от НПОС) , следва ли че е достатъчен и законен само този от работата ми по ТД !?
#3 | 21.08.2017, 13:26
Публикации: 9339 / 1571
Понеже всяка година си пускам в НОИ Заявление за преизчисляване и увеличаване размера на пенсията въз основа на допълнителен осигурителен стаж, придобит след пенсионирането (чл. 21, ал. 1 от НПОС) , следва ли че е достатъчен и законен само този от работата ми по ТД !?
Не, не следва. Същата процедура можете да ползвате и за осиг.стаж като ЕТ, ако това Ви е по-изгодно. И ако като ЕТ внасяте осигуровки за пенсия, разбира се. Ако като ЕТ се осигурявате само здравно, това няма как да влияе върху пенсията Ви.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група