Прекъсване на осигуряването

07.09.2017, 17:58 3623 1

07.09.2017, 17:58
Публикации: 44 / 0
Здравейте, Имам прекъсване на осигуряването - напуснала съм едно работно място на 14.03.2017, а съм започнала на друго работно място на 02.05.2017.
В таблицата за осигуряване излиза, че нямам осигуровки за месец април. Трябва ли да внасям здравни или други осигуровки за този месец?
Предварително Ви благодаря!
#1 | 07.09.2017, 18:27
Публикации: 9339 / 1571
Да, трябваЛО е да внасяте здравни осигуровки за периода 15.03.-02.05., като до 25.04. е трябвало да подадете декларация обр.7.
Ако това е единственото прекъсване в здравното осигуряване, можете да оставите нещата така. Имате "право" на 3 месеца от последните 3 години без здравни осигуровки без това да се отрази на здравноосигурителния Ви статус.
Ако искате да оправите нещата има няколко варианта:
- да отидете в НАП, да подадете декларация 7, да платите глоба за закъснението и да си внесете осигуровките и лихвите
- да изчакате една година и да направите същото, но с малко повече лихви и без глоба за Д7 поради озтекла давност
- да отидете в НАП, да си вземете персонален идентификационен код (ПИК), да подадете Д7 по интернет с ПИК. Така ще намалите вероятността за глоба. Осигуровките и лихвите пак ще трябва да платите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група