Възстановяване на изплатени болнични

12.09.2017, 11:35 5908 9

12.09.2017, 11:35
Публикации: 4 / 1
Здравейте! Моля за мнение по следния въпрос: получих от НОИ разпореждане да възстановя добросъвестно получено обезщетение за болнични. Имам основен трудов договор и се самоосигурявам. Подадени са два болнични листа - и при двамата осигурители. В случая става въпрос за болничен от февруари 2015г. и болничен от февруари 2016г. Мотива за разпореждането на НОИ е следния: Болничните листи "са обработени и изчислени в пропорционален размер на паричното обезщетение за всяко основание и се установи, че за първите три работни дни за периодите 05.02.2015-09.02.2015 и 04.02.2016-08.02.2016 по болничните листи като самоосигуряващо лице, паричното обезщетение е изплатено в по-висок размер, вместо в пропорционалната част от обезщетението".
Та..., чудя се сега дали е така, аз какво съм виновна, че са изчислили грешно, може ли след 2 години да се сетят, че имам да връщам обезщетение..... И защо да излизаме в болнични, след като след 2-3 години може да се сетят, че е добре да им върнем парите :( И между другото, това са ми единствени болнични за тези две години.
Благодаря за вниманието и ако имате възможност, ще съм благодарна да разбера мнението ви.
#1 | 12.09.2017, 11:47
Публикации: 9299 / 1558
По всяка вероятност от НОИ са прави. Явно за посочените периоди сте се самоосигурявали на по-висок осиг.доход, който не сте доказали с доходите си според ГДД. Коригирането на болничните върху реалния осиг.доход е в сила от 01.01.2015. Вижте чл.54м от КСО.
Вашата "вина" е, че не сте си определили коректно авансовите осиг.вноски. Няма да Ви обвинявам, че сте направили това умишлено с цел по-високо обезщетите.
#2 | 12.09.2017, 12:10
Публикации: 1302 / 183
НОИ не са прави.
Имах подобен случай точно тази година с един работник.
Той се противопостави и ги съди и ги осъди.
Но съдиите взимат решението и може да вземат каквото си искат решение.
В нашия случай отсъдиха в негова полза.
#3 | 12.09.2017, 12:24
Публикации: 9299 / 1558
НОИ не са прави.
Имах подобен случай точно тази година с един работник.
Той се противопостави и ги съди и ги осъди.
Но съдиите взимат решението и може да вземат каквото си искат решение.
В нашия случай отсъдиха в негова полза.
За болничен от 2015? И във връзка с осиг.доход от 2015, включен в базата за изчисляване на болничния?
Би ли прикачил копие от съдебното решение. Без личните данни.
#4 | 12.09.2017, 12:44
Публикации: 1302 / 183
Не, за болничен от 2016 г.
Случаят е точно аналогичен - самоосигуряващо се лице и едновременно с това на трудов договор. И двата осигурителни дохода са доста високи.
Не няма да прикача копие, естествено. Съдебното решение си е на лицето как мога да публикувам подобен документ, нали после ще трябва да ми търсите работа... :)
Потърсете в нет-а съдебни практики по темата, може и да има публикувани и ще видите колко са противоречиви самите съдебни решения.
#5 | 12.09.2017, 13:47
Публикации: 4 / 1
"По всяка вероятност от НОИ са прави. Явно за посочените периоди сте се самоосигурявали на по-висок осиг.доход, който не сте доказали с доходите си според ГДД. Коригирането на болничните върху реалния осиг.доход е в сила от 01.01.2015. Вижте чл.54м от КСО.
Вашата "вина" е, че не сте си определили коректно авансовите осиг.вноски. Няма да Ви обвинявам, че сте направили това умишлено с цел по-високо обезщетите."
И двата ми осигурителни дохода са доста високи, всичко е коректно изчислено. Ако бях направила умишлено това, щях да си "боледувам" на воля през годините, а не да имам по един болничен в година за по 5 дни.
#6 | 12.09.2017, 14:02
Публикации: 9299 / 1558
И двата ми осигурителни дохода са доста високи, всичко е коректно изчислено. Ако бях направила умишлено това, щях да си "боледувам" на воля през годините, а не да имам по един болничен в година за по 5 дни.
Ако смятате, че всичко е коректно - обжалвайте. Ако има грешка, ще я отстранят.
Съветвам Ви първо да проверите:
- върху какъв доход са правени авансовите вноски като СОЛ от началото на 2015 г. и какъв е средномесечния доход за 2015 по ГДД
- щом доходите са високи - прескачат ли максималния праг?
- има ли някакво увеличение на осиг.доход по ТД за периите, включени в базата за обезщетението /премии, добавки.../
- сравнете размера на болничния със средния нетен доход
- прочетете пак писмото. За какви първи три работни дни по болничните листи като самоосигуряващо лице става въпрос?
#7 | 12.09.2017, 14:09
Публикации: 4 / 1
 "За какви първи три работни дни по болничните листи като самоосигуряващо лице става въпрос?"
И на мен точно това ми стана интересно. Проверяваме сега всичко. Ще споделя резултатите накроя :)
#8 | 12.09.2017, 16:32
Публикации: 4 / 1
Проблемът бил в софтуера на НАП. Когато при тях постъпи първи болничният лист като СОЛ, те изплащали обезщетението върху по-висока база, въпреки че след това постъпва и болничния лист от трудовия договор. Съветът им е: първо регистрирайте в НАП болничния лист от трудовия договор и няколко дни по-късно от СОЛ. Обаче не е сигурно, че пак няма софтуера им да го сметне така.  :smile1:
#9 | 12.09.2017, 16:49
Публикации: 2966 / 392
НОИ, не НАП :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група