Счетоводство на ЕТ

02.11.2017, 15:23 9441 7

02.11.2017, 15:23
Публикации: 4 / 0
Здравейте , нова съм тук  а и като цяло съм нова във счетоводството , за това ще ви бъда много благодарна ако ме посъветвате за моите лутания .
Ще почна да водя ново регистрирано ЕТ с дейност козметичен салон .
1. Управителя ще си извади ел. подпис на името на фирмата .
2. Управителя е козметика и ще има едно лице на трудов договор / маникюристка /
3.Мога ли аз да се водя на граждански договор .
4. ЕТ ще е с патентен данък , който се плаща на три месеца нали ?
5.Кой е най - добрия вариант за водене на счетоводство на ЕТ ?
Ще ви бъда много благодарна ако ме посъветвате как е най - добре .
#1 | 02.11.2017, 15:27
Публикации: 6668 / 658
Управителят може да не си взема ел.подпис, а ПИК от НАП. Той също върши работа за физическото лице  и за фирмата.
#2 | 02.11.2017, 15:29
Публикации: 9299 / 1558
Ще взема отношение само по това: 3. Мога ли аз да се водя на граждански договор .
- Вие какво ще работите? Ще водите счетоводството? Само на тази фирма ли?
- какъв ще е начина на работа - постоянно в салона или веднъж месечно във Ваш си офис?
- разяснете си разликите между трудов и граждански договор. При ГД няма работно място и работно време, а само срок и краен резултат, който може да бъде измерен /отчетен/.
- работите ли другаде на трудов договор?
- защо смятате, че е задължително да се "водите" някак в ЕТ-то?
#3 | 02.11.2017, 15:39
Публикации: 4 / 0
 Да работя на ТД в друга фирма отскоро и за това искам да не се водя на работа в тази фирма .
#4 | 02.11.2017, 15:43
Публикации: 4 / 0
 Здравейте marpan_64  а кое е по особеното на счетоводството на ЕТ , което ще е с патентен данък , само на три месеца ли се води или трябва да се води всеки месец книга за приходи и разходи и всеки месец да се плащат към НАП осигуровки за СОЛ и ТД няма ли да бъде по практично със ел. подпис на фирмата ?
#5 | 02.11.2017, 15:44
Публикации: 4 / 0
Извинявам се за въпросите но съм нова и от толкова четене в интернет малко се пообърках кое и как е най - добре
#6 | 02.11.2017, 16:00
Публикации: 9299 / 1558
За патента нищо не мога да кажа. Доколкото съм наясно, вноските за патент нямат общо с счетоводството. Годишното приключване може да е достатъчно.

За другото: естествено, че  всеки месец се плащат към НАП осигуровки за СОЛ и ТД . Дори се подават Д  и Д6 всеки месец. За осигуровките и Д1 на СОЛ-а - става с ПИК. За декларациите по ТД - не мога да кажа. Предполагам, че marpan_64  е сигурна в това, което пише. ПИК или ел.подпис са нужни само да декларациите, а не за самите вноски. Ако искате да ползвате електронно банкиране, проверете изискванията на обслужващата банка. Вече повечето банки не работят с ел.подпис, а с токън.
За честотата на "водене" на счетоводството - зависи от документооборота, от това, с какво сам се справя собственика, от Вашите предпочитания.... Обикновено при ЕТ се води едностранно счетоводство, но не пречи да водите и двустранно.
Относно договора: не е задължително да се "водите" в тази фирма. Ако работите в къщи /или във Ваш офис/ един "Договор за счетоводно обслужване" под формата на т.нар. граждански договор, е достатъчен. В договора задължително трябва да има: какво точно ще обработвате, какви крайни документи ще изготвяте, в какви срокове ще ги предавате, размер на възнаграждението, начин на плащане и т.н.
Имайте предвид, че по този ГД ще трябва да има и осигуровки, съответно Д1, Д6, Д55, справка по чл. 73.

Преди да почнете работа - запознайте се с КТ, КСО, ЗЗО, ЗДДФЛ, ЗМДТ, Наредба Н-8, Наредбата Н-18 ....
#7 | 02.11.2017, 16:02
Публикации: 6668 / 658
Никъде не съм писала, че има нещо по особено при ЕТ на патент. Дори за мен няма нужда да се води кой знае какво счетоводство. Една екселска таблица с приход/разход и готово. Трябва да се регистрира трудовия договор, да се изготвя ежемесечно ведомост за лицето на трудов договор, да се подават д.1 и д.6, да се плащат осигуровки и данък (за всичко това си има срокове, а при неспазването им - лихви и глоби). Идеята ми за ПИК от НАП беше продиктувана от това, че се издава безплатно на физическото лице "Иван Иванов" и с този ПИК може да се подават данни на "Иван Иванов" и на "ЕТ Иван Иванов".
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група