Печалба/Загуба и Дивидент

09.11.2017, 16:26 4909 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.11.2017, 16:26
Публикации: 91 / 2
Здравейте!

Фирма има натрупана счетоводна печалба, примерно 55 хил.лв., но има и непокрита загуба от минали години, да речем 50 хил.лв.

Препрочетох няколко пъти чл.247а от ТЗ, но не ми става ясно, дали сега може да се разпределя дивидент.

По смисъла на ал. 1 чистата стойност на имуществото е разликата между стойността на правата и задълженията на дружеството съгласно баланса му.

Това разликата между Актива и раздел В от Пасива ли е?

Моля да ми помогнете!
#1 | 10.11.2017, 08:18
Публикации: 6324 / 1030
Зависи каква е юридическата форма на фирмата.
Малко по-строги са изискванията към АД, но и там, ако акционерите не са знаели и са им изплатени дивиденти при липсата на предпоставките, заложени в чл. 247а от ТЗ, могат да не връщат сумите.
А условието за изплащане на дивидент в АД може да се сметне по формулата:

SK - D> ОК + RK,

   където:

   SK - собствен капитал на дружеството (раздел А на счетоводния баланс - чиста стойност на имуществото);

   D - сумата на дивидента, подлежащ на разпределение;

   ОК - регистрираният основен капитал на дружеството;

   RK - резервният капитал, който дружеството формира въз основа на нормативни разпоредби.

За останалите видове търговски дружества предпоставката да се изплати дивидент е да има печалба, а известни ограничения при евентуални загуби са уточнени в чл.78 - за СД; чл. 102, 109, 110 - за КД; чл. 133 - за ООД.
#2 | 10.11.2017, 09:23
Публикации: 91 / 2
irenabrili, благодаря за включването!

Дружеството не е АД, а ЕООД.

Трябва ли да покрием първо непокритата загуба от мин. години и остатъка от неразпределената печалба да разпределяме под формата на дивидент?

#3 | 10.11.2017, 10:39
Публикации: 6324 / 1030
Няма изискване за ЕООД/ООД да е покрита загубата преди разпределението на дивидент. Ето какво казва ТЗ по въпроса:

ПЕЧАЛБИ И ПЛАЩАНИЯ

Чл. 133. (1) Съдружниците не могат да искат дяловете си, докато дружеството съществува. Те имат право само на част от печалбата съразмерно на дяловете, ако друго не е уговорено.
(2) Не може да се уговарят лихви за дяловете на съдружниците.
#4 | 14.03.2018, 08:40
Публикации: 16 / 0
Дружеството е АД.През текущата година е на печалба, но има и непокрита загуба от минали години. ОС взема решение за разпределяне на дивиденти без да се покрие тази загуба. Подадена е декларация по чл.55 и е внесен окончателен данък. Сега се налага корекция на сумата, която остава за дивиденти, тъй като първо ще се покрие загубата. Нов протокол на ОС трябва ли да се направи? Има и надвнесен 5% данък, трябва ли да се коригира декларацията по чл.55 и съответно справката по чл.73?
#5 | 14.03.2018, 10:08
Публикации: 6113 / 545
От коя дата е решението за дивидентите?
#6 | 14.03.2018, 10:18
Публикации: 16 / 0
април 2017
#7 | 14.03.2018, 10:32
Публикации: 7230 / 1080
април 2017
А има ли плащане/плащания по това решение?
Ако е платено, не виждам как ще накарате хората да върнат парите.
#8 | 14.03.2018, 11:59
Публикации: 16 / 0
Изплатена е много малка сума. Няма да ги караме да ги връщат. На останалите ще преизчислим. Как да процедирам с надвнесения данък?
#9 | 14.03.2018, 12:54
Публикации: 6113 / 545
Аз лично се съмнявам, че ще Ви приемат коригираща декларация по чл.55.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове