Назначен служител и трудова книжка

20.12.2017, 00:06 2305 2

20.12.2017, 00:06
Публикации: 163 / 4
Здравейте! 
Не съм се сблъсквала с подобен казус се допитвам до вас. През м. 11 е назначен  служител на ТД основно трудово възнаграждение 463 лв.като шофьр и до момента не е предоставил трудова книжка. Така е пуснато уведомлението по чл. 62 в нап с това възнаграждение. Днес предоставя трудова книжка и в нея има трудов стаж при други работодатели  - 11г. 6м. Начислена е заплатата за м. 11 с трудов стаж 0г.0м.0д. внесени осигурителните вноски  Направен е протокол кога е предоставена труд. книжка и от прочетеното днес  се обърках и затова имам следните въпроси:
1.  трябва ли задължително да е вписан трудов и осигурителен стаж от другите работодатели в личния картон на служителя задължително ли е ?
2. След като е е пуснато уведомление по чл. 62 на осн. възнаграждение 463 лв. и когато се попълни трудов и осигурителен стаж се вдига работната заплата 493лв.
Мога ли да пусна допълнително споразумение с увеличението за м. 12 т.е .от месеца когато е предоставена трудов. книжка?
3. Това допълнително споразумение трябва ли да се декларира в НАП?
4. В трудовата му книжка какво да напиша? 463лв.? или 493лв?
Ще съм благодарна на всеки които ми отговори и помогне да си изясня нещата.
#1 | 20.12.2017, 07:10
Публикации: 9297 / 1557
Заплатата се състои от основна заплата и добавки. В ТД се записва основната заплата и начина на изчисляване на добавките (достатъчен е записът "добавка за трудов стаж и професионален опит съгласно Вътрешните правила за организация на РЗ").
В трудовата книжка - основната заплата по договор.
В уведомлението - също. В същност в уведомлението няма значение какво пишете за заплата. И нищо да не пишете, пак става.
За промяна на заплатата не се подава уведомление.
Дали ще направите ДС или ще пуснете заповед за начисляване на "клас" - въпрос на организация и предпочитания. Правите това от месеца, през който е представен документа за стажа.
Колкото до личния картон - добре е да си нанесете всички известни данни.
#2 | 20.12.2017, 10:38
Публикации: 163 / 4
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група