Самоосигуряващо се лице и майчинство

22.12.2017, 09:09 4187 3

22.12.2017, 09:09
Публикации: 163 / 4
Здравейте!  Лицето  има регистрирано ЕООД, което до м. 11 е недействаща и от  м. 12 вече е действаща и  се е регистрирал като СОЛ в НАП за всички осигурителни социални рискове. Имало е  и  трудов договор в др. предприятие до 10.12.Въпросите са ми следните:
1. Проблем ли е че се застъпват с 10 дни осигурителните вноски и по трудов договор и по сол?
2. По ТД се е осигурявала в/у 650лв.  и може ли да се продължи да се осигурява в/у същия доход като сол?
По късно разбира че е бременна и тук възниква въпрос относно предстоящото майчинство. Ще има ли право на майчинството след девет месеца?

#1 | 22.12.2017, 10:36
Публикации: 9298 / 1557
1. Не е проблем.
2. Може, но ако в края на годината има по-малко доход като СОЛ, за осигурителен доход ще се признае реалния доход, но не по-малко от минималния. Надвнесените осигуровки ще подлежат на връщане или приспадане. Ако има обезщетение (болнични) изчислено върху по-висок доход от реалния, то ще бъде преизчислено и подлежи на връщане.

Напомням - дохода на СОЛа в ЕООД не е печалбата на фирмата.

Колкото до майчинството - така посочените факти не я лишават от това право.

Като чера предходните Ви теми, изглежда сте счетоводител или ТРЗ. Би трябвало да знаете къде да прочетете повече.
#2 | 22.12.2017, 12:00
Публикации: 163 / 4
Благодаря!  От прочетеното в последните дни на КСО
Право на обезщетение за бременност и раждане

Чл. 48а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
ме обърка. И непрекъснатото звънене до компетентния орган на които линиите били заети изчакаите  реших да се допитам до вас.
А относно

Като чера предходните Ви теми, изглежда сте счетоводител или ТРЗ. Би трябвало да знаете къде да прочетете повече.
[/quote]
Да младши счетоводител съм които от време на време  му се налага да изпълнява и длъжността ТРЗ   . Мисля че няма нищо лошо да попитам. Понякога човек колкото да чете , търси и намира  информация се обърква и на елементарните неща.
#3 | 22.12.2017, 13:14
Публикации: 9298 / 1557
И какво Ви обърка този 12 месечен стаж? Лицето или го има или го няма. А може да го придобие и по време на майчинството.
Има много теми по въпроса. Този стаж е ОБЩО от най-първия работен ден при най-първия работодател до момента. Включително и времето, зачетено за осигурителен стаж с вноски за ОЗМ като СОЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група