Допълнително споразумение към трудов договор

08.02.2012, 10:38 38917 37
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.02.2012, 10:38
Публикации: 308 / 8
Трябва ли да уведомя НАП при сключване допълнително споразумение към вече регистриран трудов договор? Споразумението е вързано с увеличаване на основната работна заплата породено от промяна в минималния осигурителен доход по икономически дейности за 2012.
#1 | 08.02.2012, 10:41
Публикации: 5550 / 369
Трябва ли да уведомя НАП при сключване допълнително споразумение към вече регистриран трудов договор? Споразумението е вързано с увеличаване на основната работна заплата породено от промяна в минималния осигурителен доход по икономически дейности за 2012.

Не
#2 | 09.01.2013, 09:23
Публикации: 29 / 0
Използвам темата да попитам дали на служителки, които са в майчинство се прави допълнително споразумение при увеличаване на МОД-а  т.к това им е основната РЗ или като се върнат на работа ?

Благодаря и успешна НГ !
#3 | 09.01.2013, 09:24
Публикации: 3167 / 249
Когато се върнат на работа. Но това може да стане и със заповед на основание чл.118, а не с ДС.
#4 | 04.02.2013, 09:14
Публикации: 3 / 0
трябва ли да уведомя НАП за допълнително споразумение към трудов договор при преминаване от 8 на 4 часов работен ден?
#5 | 04.02.2013, 09:21
Публикации: 9666 / 1649
Не, уведомление за допълнително споразумение се подава при промяна на срока на договора и длъжността.При Вас не е налице нито едно от двете.
#6 | 05.02.2013, 08:57
Публикации: 3 / 0
благодаря
#7 | 04.08.2014, 10:30
Публикации: 11 / 1
Здравейте, получих молба от работник за преминаване от 8 на 4 часов работен ден. Работодателят е съгласен. Само допълнително споразумение ли сключваме за 4 часовия ден, и за промяна на заплатата. В НАП не подавам ново уведомление по чл. 62
#8 | 04.08.2014, 10:33
Публикации: 309 / 38
Само допълнително споразумение трябва, в НАП не се подава нищо.
#9 | 01.09.2014, 11:21
Публикации: 4 / 0
Здравейте.Въпросът  ми е когато трудовият срочен договор  става безсрочен как се процедира?
Да прекратя срочния тр.договор и да се сключи нов но безсрочен или да пусна ДС от  чл.68/1/1  на  67/1/1?
Благодаря ви предварително!
#10 | 01.09.2014, 11:28
Публикации: 5550 / 369
Да прекратя срочния тр.договор и да се сключи нов но безсрочен

Аз така бих направила
#11 | 01.09.2014, 11:29
Публикации: 6118 / 545
С допълнително споразумение по чл.118, 119 от КТ и подаване на уведомление в НАП.
#12 | 01.09.2014, 11:30
Публикации: 6118 / 545
Да прекратя срочния тр.договор и да се сключи нов но безсрочен

Аз така бих направила

Защо?
#13 | 01.09.2014, 12:10
Публикации: 3279 / 456
С допълнително споразумение по чл.118, 119 от КТ и подаване на уведомление в НАП.

Аз така бих направил, освен ако идва края на срочния, работникът продължава да работи колкото дни трябва и автоматично минава в безсрочен.
#14 | 01.09.2014, 13:02
Публикации: 5550 / 369
Защо?

1. Заради СУП-ата
2. Този договор винаги ще "виси" временен в НАП и ако лицето иска да тегли кредит, това ще му създаде проблем
#15 | 01.09.2014, 16:37
Публикации: 2510 / 285
В СУП става автоматично безсрочен, ако след изтичане на срока не е прекратен (поне преди време беше така)
#16 | 11.05.2015, 10:24
Публикации: 264 / 5
Здравейте. Реших да не пускам нова тема. Казусът е следния:
Лице, на срочен трудов договор, назначено през програма от Бюрото по труда.
Срокът изтече, тази събота и лицето ще остане във фирмата.
Проблемът е, че от БТ ни посъветваха, преназначаването да стане с допълнително споразумение, защото ако няма заповед за прекратяване, това ще донесе точки на фирмата. До тук добре, ще пусна допълнителното споразумение с промяна на длъжността и заплатата, но въпросът ми е мога ли да посоча, че пак е за срочен и със срок на изпитание? Знам, че най-чистият вариант е да пусна заповед за прекратяване на трудово правоотношение и после да си го назначим на ново, но ако Управителят реши да го правим с ДС, може ли да се посочи като срочен?
Благодаря предварително.
#17 | 04.11.2015, 08:36
Публикации: 496 / 8
ще изполвам темата за моят въпрос:
служител на ТД по чл.67 ал.1 т.1 се налага поради свит обем на работата да премине от 8 часов на 4 часов работен ден, Само ДС си сключвам м/у р-к и р-л, без уведомление в НАП.В ДС трябва ли да е посочен от колко часа до колко часа е на работа служителя или само че преминава от 8 на 4 часа и от осн.заплата 600 на 300лв.?
И още нещо:не може периода да е по дълъг от 3 месеца в годината,т.е.ако ДС е скл. считано от 01,11,2015 то може да е на 4 часа до март 2016 вкл.
Правилно ли разсъждавам?
#18 | 04.11.2015, 09:30
Публикации: 7243 / 1082
Щом промяната на работното време е с ДС по чл. 119, а не със заповед по чл. 138, то няма ограничение в срока на действие на ДС. Както се разберат страните. Може и безсрочно.
Не се подава уведомление.
Посочва се  от колко часа до колко часа е на работа служителя.
#19 | 04.11.2015, 09:42
Публикации: 496 / 8
благодаря
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове