ТД регистрация в НАП и трудова книжка

23.01.2018, 11:50 5094 26
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.01.2018, 11:50
Публикации: 2 / 0
Коя дата трябва да бъде написана в трудовата книжка ако ТД е сключен на 02.01 регистриран в НАП на 04.01? Може ли работника да започне работа от 02.01 преди да е регистриран в НАП?
#1 | 23.01.2018, 11:54
Публикации: 7212 / 1079
В трудовата книжка - датата на започване на работа /първия работен ден за лицето/.
Не може да започне работа преди да е получил и подписал справката от НАП за приетото уведомление. На справката освен дата има и час.
#2 | 23.01.2018, 11:55
Публикации: 9639 / 1643
Коя дата трябва да бъде написана в трудовата книжка ако ТД е сключен на 02.01 регистриран в НАП на 04.01? Може ли работника да започне работа от 02.01 преди да е регистриран в НАП?

Последователността е :
- сключване на договора
- регистриране в НАП в 3 дневен срок
- започване на работа / не преди регистрацията /
В трудовата книжка - датата на започване на работа .
#3 | 23.01.2018, 12:30
Публикации: 2 / 0
Благодаря! Аз бях сигурна, но за съжаление попаднах на човек който не ми повярва. Това ще ми е достатъчно за доказателство и да прекратя отношенията си с него.
#4 | 23.01.2018, 12:33
Публикации: 254 / 17
В трудовата книжка се отразява датата на встъпване в длъжност, която е отразена в акта за встъпване в длъжност.

Щом работникът се е явил на 02.01.2018 г. да встъпи и е работил, значи ще отразите тази дата.
Извършили сте нарушение на КТ, за което ИТ може да ви наложи глоба.
Ако не искате да рискувате, подменете акта за встъпване в длъжност, със съгласието на работника и му платете на ръка.

Ако забавянето е по вина на НАП- сайта им не работеше, тогава не правете нищо и оставете така. Ако забавянето е по Ваша вина, си решете.
#5 | 23.01.2018, 12:34
Публикации: 254 / 17
Благодаря! Аз бях сигурна, но за съжаление попаднах на човек който не ми повярва. Това ще ми е достатъчно за доказателство и да прекратя отношенията си с него.

В какво сте била сигурна, че не стана ясно?
#6 | 23.01.2018, 12:35
Публикации: 254 / 17
? Може ли работникът да започне работа, преди ТД да е регистриран в НАП.
Отговор: Да, може да започне и всичко е законно. Административното нарушение, което работодателят извършва по никакъв начин не се отразява на валидността на трудовото.
#7 | 23.01.2018, 12:36
Публикации: 254 / 17
И не мога да разбера, защо колегите твърдят, че НЕ МОЖЕ, след като МОЖЕ.
Явно нещо има, което не им е станало ясно.
#8 | 23.01.2018, 12:37
Публикации: 254 / 17
Доколкото чух от колеги, сайта на НАП се е модал до 08.01.2018 г. с уведомленията. Това не означава, че цяла България са спрели да приемат нови работници и служители.
#9 | 23.01.2018, 12:50
Публикации: 7212 / 1079
Отговор: Да, може да започне и всичко е законно. Административното нарушение, което работодателят извършва по никакъв начин не се отразява на валидността на трудовото.
Да, права сте. Административното нарушение не се отразява върху валидността на трудовия договор. Отразява се само върху смеката на работодателя и върху джоба на длъжностното лице /дано това не сте Вие/.

КТ чл. 414 ал.3
(3) Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение.

Колкото до сайта на НАП - наистина не работеше до 08.01.2018, но който е бил на зор е ходил на място с хартиен носител. Другите, в т.ч. и аз, чакахме.
#10 | 23.01.2018, 12:53
Публикации: 9639 / 1643
И не мога да разбера, защо колегите твърдят, че НЕ МОЖЕ, след като МОЖЕ.
Явно нещо има, което не им е станало ясно.

Ами най-вероятно не ни става ясно защо работодателят следва да плати една солидна глоба за нерегистриран навреме трудов договор по нечия вина и неразбиране какво е законовото положение, при което това няма да се случи.  :smile1:

То по същата логика и декларация по ЗДДС може да не подадем.
#11 | 23.01.2018, 13:46
Публикации: 254 / 17
Глобата е едно, а валидността на ТПО - друго.

Отговорът ви е неверен, защото по нерегистриран ТД, МОЖЕ да се постъпи.

А и глоба има само, ако до 1 г. установят нарушението, което не се знае дали ще стане.
Не за пръв път виждам да се смесват нещата.

Освен това, при подписана справка на 04.01, при регистриран трудов договор от 02.01, няма да бъде такава санкцията със сигурност.

Но това е съвършено друга тема.
Въпросът беше дали може да постъти на 02.01 и отговорът е МОЖЕ.
#12 | 23.01.2018, 13:58
Публикации: 9639 / 1643
Може ли работника да започне работа от 02.01 преди да е регистриран в НАП?

Това е точният въпрос в дискусията - хванахме се буквално за думата може и така стигнахме до отговора МОЖЕ. Силно се съмнявам обаче, че питането съдържа "може ли " в смисъла, който му придадохме. Аз в случая разбирам "може ли"  като "редно ли е" , "законно ли е" . И в този смисъл отговорът е НЕ МОЖЕ / НЕ Е РЕДНО.
Сигурна съм, че питащата не е искала да ни попита "Правилно ли е въпреки , че договорът е нерегистриран лицето да започне работа ? " Все пак в това се изразява и нашата роля - да даваме правилните съвети с цел спазване на законодателството.
Иначе моженето го доказва практиката - не са малко тези, които не само са почнали работа преди регистрацията на ТД, но и такава изобщо няма да бъде направена.
#13 | 23.01.2018, 14:02
Публикации: 254 / 17
Законно е и може да се започне работа и се извършва административно нарушение.

Ако е документирано встъпването в длъжност върху ТД и работника има екземпляр, може и да не може да се напише друга дата.  Зависи колко им е ценен като специалист.

Пък, който е допуснал нарушението, ако е виновен, ще си отговаря.

#14 | 23.01.2018, 14:07
Публикации: 9639 / 1643
Пък, който е допуснал нарушението, ако е виновен, ще си отговаря.

Нали точно в това е въпросът - да не се стига дотам. Точно това е и питането - да се предотврати такова развитие на нещата, а най-вече и работодателят да не остане с впечатлението, че е нещо обичайно. Казвате законно - как да е законно ?
Май говорим на различни езици. В този ред на мисли питащата да вземе да приеме, че МОЖЕ и така и да посъветва работодателя си и после ще си отговарят.
#15 | 23.01.2018, 14:18
Публикации: 1297 / 174
...мале, мале... каква дискусия се развихри, не е истина, направо... напомни ми един виц от времето на соц-а:

Отива един мъж в някаква институция, застава на гишето и казва:
- Моля, другарко мога ли....
И преди да довърши другарката отговаря:
- Ми можете, бе другарю...
А той:
- А имам ли право...
Тя:
- Ми нямате, бе другарю...

Та и тук нещо такова.  :)
Най-чисто си е трудовият договор и уведомлението заедно...
#16 | 23.01.2018, 14:22
Публикации: 638 / 129
Модератор
Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от КСО
Чл.4 (3) Работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя преди постъпването му на работа копие на хартиен носител от завереното уведомление. Връчването се удостоверява с подписа на работника или служителя срещу името му в справката за заверените уведомления.
#17 | 23.01.2018, 17:18
Публикации: 254 / 17
Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от КСО
Чл.4 (3) Работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя преди постъпването му на работа копие на хартиен носител от завереното уведомление. Връчването се удостоверява с подписа на работника или служителя срещу името му в справката за заверените уведомления.

Това е ясно.
Работникът постъпва на 02.01, без да попълни справка.
Коя дата да се запише в тк, след като следва да е дата на постъпване?

Това, че работодателят не е изпълнил задължението си, променя ли датата на постъпване? Очевидно, че не я променя.


#18 | 23.01.2018, 17:22
Публикации: 254 / 17
Ако законодателят искаше да има отношение към валидността на ТПО, щеше да го формулира вероятно така: "Работникът няма право да встъпи в длъжност, докато работодателят не подаде уведомление в НАП за сключения ТД.

Е да де, ама не го е формулирал така, а просто е въвел едно административно задължение за работодателя, което няма отношение към законността на ТПО.
#19 | 23.01.2018, 17:26
Публикации: 638 / 129
Модератор
Законодателят достатъчно ясно е формулирал кога работникът може да започне да предоставя работната си сила.
Никъде във въпроса на питащия не е записано, че 02.01.2018г. е датата на постъпване.
Пита се законосъобразно ли е.
Не е законосъобразно.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове