Болнични по време на бременност и размер на майчинството

25.01.2018, 09:15 58116 50

25.01.2018, 09:15
Публикации: 11 / 1
Здравейте! Извинявам се, ако темата вече е коментирана, но не открих точен отговор в търсачката. Имам следния въпрос. През последните 24 месеца съм се осигурявала на максималния осигурителен праг за страната (реалната ми заплата е доста по-висока, ако това има значение от гледна точка на среднодневно възнаграждение). Сега съм бременна и ми се налага да изляза в болнични. Ще се отрази ли това негативно на размера на майчинството, което ще получавам? И още нещо - има ли значение дали болничният ще е от сега до края на бременността или ще бъде прекъсван? Четох в други форуми, че ако примерно изляза за 2 месеца и после пак се върна на работа в периода преди 45те дни до термин, въпросните 2 месеца ще се смятат на по-ниска база, а не на база на максималния осигурителен праг, на който се осигурявам до момента. Вярно ли е това? Мерси предварително за отговорите!
#1 | 25.01.2018, 09:44
Публикации: 6679 / 661
Няма да се отрази негативно на размера на майчинството. Относно болничните - колко и до кога ще ползвате ще го реши лекаря, който наблюдава бременността Ви. Ако след ползван болничен отново се върнете на работа преди издаването на първия болничен лист за 45 календарни дни преди термина за тези 2 месеца (по посочения от Вас пример) ще се вземе за база при изчисляване на обезщетението за майчинство осигурителния доход, върху който са внесени осигуровките.
#2 | 25.01.2018, 09:52
Публикации: 11 / 1
Тоест дори и да има прекъсване на болничния, това няма да се отрази негативно в крайна сметка, нали?
#3 | 28.01.2018, 11:35
Публикации: 1 / 1
Здравейте,
Бременна съм в 16 г.с, уведомила съм работодателя както си му е реда с документ от лекаря следящ бремеността ми и придружаващо го уведомление по чл. 313. Непосредствено след като ги уведомих ми се наложи да излезна в болничен за 14 дни, днес 28.01.18 г. ми е първият работен ден, проведохме среща с работодателя и ни уведомиха всички, че сюитано от дата 29.01.18 г. с едномесечно предизвестие прекратява дейността на фирмата в град Пловдив. Това което мен ме тревожи изключително много е, че от ТРЗ отказват да ми предоставят номера с който би трябвало да са входирали уведомлението ми, а единственият документ с който аз разполагам че съм им изпратила тези неща е товарителницата от Еконт. Много съм разтревожена посъветвайте ме какво да направя.
#4 | 29.01.2018, 09:49
Публикации: 11 / 1
Здравейте, понеже не получих отговор на последния си въпрос, пиша отново. Извинявам се, ако досаждам, но наистина не ми стана ясно, а ми е важно.
Значи, ако ми се наложи болничен по време на бременност и той няма прекъсване до 45 дни преди термина, майчинството ще се калкулира на база осигурителния ми доход преди излизането в болничен. Накратко, болничният не влияе негативно върху размера на майчинството
Ако обаче изляза примерно за 2м и после се върна преди 45те дни, за въпросните 2 месеца ще се взема друга осигурителна база. Може ли да ми кажете каква е тя? След първите 3 дни за сметка на работодателя, да не би да се взима минималния осигурителен праг за позицията, а не осигурителния праг, на който се осигурявам, когато съм активно на работа?
Накратко, разбирам, че консултантите във форума сте специалисти и боравите с терминология спрямо действащото законодателство, но моля ви отговорете ми простичко! Ако си прекъсна болничния и се върна на работа преди 45те дни до термин, ще получавам ли по-ниско майчинство отколкото ако не го прекъсна?
Ако изобщо е от значение за вас, лекарят ми предлага да си остана до края вкъщи, но искам да знам какъв ще е ефекта върху майчинството, ако съм по-добре и реша да се върна на работа, вместо да изкукуригвам в нас по цял ден. Много благодарности за разбирането и отговорите!

#5 | 29.01.2018, 10:10
Публикации: 11959 / 2182
Здравейте,
не се чувствам много в свои води по тази тема, но ще се опитам да Ви отговоря макар и най-общо.Вижте този линк :

http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13

От него :
Скрит текст :
Личното ми мнение е, че ще има значение дали ще бъдат с прекъсване или не болничните Ви . По-добрият вариант / от финансова гледна точка / е започнете ли да не ги прекъсвате.
#6 | 30.01.2018, 16:00
Публикации: 11 / 1
Delphine - много благодарности! :good:
#7 | 30.01.2018, 16:47
Публикации: 11 / 1
И така... прерових сайта на НОИ от А до Я и пак нищо не разбрах :( Как всъщност се смята какъв ти е осигурителния доход в периода, в който си в болничен за общо заболяване? Това не се споменава никъде в нормативните актове, касаещи изчисляване на обезщетения за майчинство. Прерових и тези за изчисляване на болнични - не пише абсолютно никъде как ти се изчислява осигурителния доход, докато си в болничен! Започвам да се чудя в каква държава живеем, след като обикновения гражданин е принуден да се лута сред безумни нормативни актове, с абсурдна терминология и пак да не намери нужната информация, която касае правата му. Няма ли някакъв телефон за консултации директно с НОИ? Или някой от личен опит да сподели какво се случва? Направо не е за вярване, че ми се налага да се занимавам с такива тъпотии, след хилядите левове, които съм внесла до сега за тази държава...
#8 | 30.01.2018, 17:16
Публикации: 9339 / 1571
Пише си. И в КСО си пише. Не помня члена - някъде около 41-49.
Ако в периода, от който се изчислява болничния или майчинството има период с болничен, то за този период се взема дохода, от който е изчислен този болничен.
Т.е. ако за няколко дни сте получили 80 лв болничен, изчислен от среден осиг.доход 100 лв, то при изчисляването на следващ болничен или майчинство за тези дни ще се смята "доход" 100 лв.
#9 | 30.01.2018, 17:27
Публикации: 11 / 1
Първоначално и аз бях разбрала нещата така - но после няколко човека се изредиха да ми обясняват как трябва да си взема болничен до края на бременността, защото ако го прекъсна, ще ми падне размера на майчинството  :blink: А аз не искам да се мотая 9 месеца у нас, а да се върна на работа, ако се почувствам по-добре в един момент.
От 2015г се осигурявам на максималния осигурителен праг и ако правилно разбирам, в моя случай и да има и да няма прекъсване на болничния, пак би трябвало майчинството да ми се изчислява на максималния праг. Защото реално базата за изчисление на болничния е винаги максималния осигурителен праг (18м назад). Дано този път най-после да съм разбрала правилно  :blush: Много благодарности за разясненията!!

#10 | 30.01.2018, 17:39
Публикации: 9339 / 1571
Ако заплатата (осигурителния доход) е постоянен във времето, не би трябвало работата между болничните да има значение.
Нещо повече - в случаи, когато прекъснете болничния и работите на по-висока заплата, това би трябвало да е по-благоприятно за следващо майчинство.
Ако греша, моля да ме поправите.

Една забележка: майчинството се лимитира от нетния доход. Като се има предвид, че тази година има леко повишение на осигуровките (удръжките), нетния доход може да е по-нисък. Зависи от конкретния случай.
#11 | 30.01.2018, 17:42
Публикации: 11959 / 2182
Delphine - много благодарности! :good:

Сега малко да си ги заработя тези благодарности аз , че сте ме авансирали .  :smile1:
Казах по-горе, че не съм в свои води по темата, но ХХХХХ подсказа къде да търсим текстовете, които ни трябват та реших да доведа работата докрай.


КСО
чл.41
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност, за бременност и раждане или при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.


А този доход за предшестващи болнични Ви е взет при осигуряване на максимума и така това си остава за вас базата и за следващи болнични.
Опровергавайки се напълно и съгласявайки се с ХХХХХ стигаме до извода, че можете да си работите колкото искате и да си вземате болнични, когато имате наистина нужда без да губите от това. :good:
#12 | 30.01.2018, 17:53
Публикации: 11 / 1
Мили хора, вие ми направихте деня - страхотни сте, мерси много! :good:
Нетният доход не мисля, че ще ми е проблем, защото всъщност заплатата ми е доста над максималния осигурителен праг и нетното възнаграждение няма как да падне отдолу както и да се смята. Важното е, че ще мога да си работя, когато съм добре и да си взимам болнични, когато наистина се налага - от перспективата да съм си нон-стоп вкъщи и да ходя по ТЕЛКове след 180 дни болнични, направо тръпки ме побиваха... :stop:
Явно все пак законодателят го е помислил този път, браво
#13 | 21.03.2020, 10:43
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Понеже и аз сега се колебая да взема болнични преди раждането заради коронавируса, в крайна сметка има ли значение дали болничния ми ще е непрекъснат до 45 дни преди раждането или ще го прекъсвам и ще си ходя на работа. Има ли значение това за размера на майчинството ми след това?

Благодаря.
#14 | 21.03.2020, 10:58
Публикации: 9339 / 1571
Ако заплатата Ви през последните годни е относително постоянна, няма да има /голямо/ значение
#15 | 21.03.2020, 19:14
Публикации: 2 / 0
Последните 24 месеца е една и съща заплатата ми. Но ако прекъсна болничния ми и се върна на работа ще вземат като база на изчисление последните месеци колко съм взимала  от болничните преди да изляза 45 дни преди раждането нали?
По-изгодно е да ми е непрекъснат болничния нали?
Понеже още не съм го взела този болничен, той един ли е до 45 дни преди раждането или първо се издава за 14 дни примерно и после се продължава? Трябва ли за продължението да ходя на ЛКК?
Благодаря за информацията.
#16 | 21.03.2020, 19:53
Публикации: 9339 / 1571
Болничният преди 45-дневния се изчислява върху осигурителния доход 18 месеца назад.
Болничният 45 дни преди раждането и след раждането се смятат върху осигурителния доход за последните 24 месеца преди това. Ако в периода влизат дни в болничен,  то се взема дохода, от който е изчислен болничния  (дохода 18 м. преди болничния)
#17 | 25.03.2020, 00:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Бременна съм в края на 3 месец!
Впредвид извънредното положение от 16 март съм в 14 дневен болничен, издаден от личния ми лекар, тъй като гинеколожката ми спря прегледите си до 29 март!
Та искам да Ви попитам - какъв е варианта да продължа болничния ми? Гинекологът ми ли ще издаде продължение или трябва личния? И ако издаде продължение с какъв срок ще бъде?
И втората неяснота, която разбрах от диалога тук е, че веднъж излязла в болничен, бременната трябва да не го прекъсва, поради намаляване сумата за майчинство?! Бихте ли изяснили ситуацията ми, тъй като е първа бременност и има много въпросителни, които ме притесняват... :)
#18 | 25.03.2020, 07:46
Публикации: 9339 / 1571
веднъж излязла в болничен, бременната трябва да не го прекъсва, поради намаляване сумата за майчинство?!

Това не е вярно. Или поне не винаги е вярно.  Вижте отговор 14.

Ако сегашната Ви заплата е по-висока от миналогодишната, то един продължителен болничен би намалил майчинството.
#19 | 27.03.2020, 06:34
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Искам да попитам 45-дневния болничен за бременност кога се изплаща? Някъде прочетох, че от 45 дни преди термина бременната няма доходи в следващите два месеца. Досега бях в болничен заради бременността и се изплащаха от НОИ редовно, два пъти в месеца имах превод. Сега кога мога да очаквам доход? Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група