Годишна данъчна декларация на самоосигуряващо се лице

03.02.2018, 19:30 7827 8

03.02.2018, 19:30
Публикации: 7 / 0
Здравейте!

Аз съм самоосигуряващо се лице и съм вписан в агенцията по вписванията като свободна професия. През април 2017 си подадох декларация, че започвам дейност като свободна професия и от тогава до сега си се самоосигурявам. За цялата 2017 година нямам никакви приходи от дейността (бизнесът, който исках да стартирам се отложи, но така или иначе реших да си плащам осигуровките, за да ми се трупа осигурителен стаж за това време).

Въпросът ми е при това положение трябва ли да подавам Годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ и ако да - кои нейни части трябва да попълня и как точно при положение, че нямам доход за периода. Някакви други документи трябва ли да прикачам към тази декларация?

Също така освен данъчната декларация трябва ли да подавам някакви други документи свързани с това, че съм самоосигуряващо се лице - свободна професия? Четох нещо за някакъв Отчет за дейността?

Благодаря ви предварително!
#1 | 03.02.2018, 20:02
Публикации: 9327 / 1567
Ако нямаш дейност, нямаш основание за самоосигуряване и може да не ти признаят вноските. За това по-добре издай една фактура през четвъртото тримесечие на познат с който не сте свързани лица (приятел, балдъзата на шурея...) и декларирай някакъв доход. Може да направите фиктивен граждански договор към фирма на познат с плащане през четвъртото тримесечие. Така ще си направите услуга.
Ако имаш доход - подаваш годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ. В нея декларираш всички останали доходи (по трудов договор, от наем...)
Независимо от доходите и ГДД, като СОЛ трябва да подадеш годишна декларация обр.6 с размера на дължимите през годината осигурителни вноски.
Това за отчета за дейността не е за свободните професии.
#2 | 03.02.2018, 20:52
И аз да попитам. Упражнявах свободна професия до 01.07.2017г. След това я прекратих и се регистрирах в Бюрото по труда. От м.08.2017 имам приходи от гр. договори под МРЗ, на които не са плащани осигуровки. Въпроса ми е някой знае ли как да попълня Приложение 1 и 2 / за осигуровките/в декл. по чл.50, и дали ще изравнявам осигуровки?
#3 | 05.02.2018, 14:17
Публикации: 5 / 0
Таблицата се попълва за периода, в който сте били регистриран като СОЛ, т.е. до юли. За същия период изравнявате. Гр.дог. под 1 МРЗ, ако не сте осигурен на друго основание, не са осигурителен доход.
#4 | 05.02.2018, 14:48
Публикации: 313 / 0
Включвам се и аз с итанепо темата. Лице управител на ЕООД се осигурява като  СОЛ от м,04 ,2017 . Същата година но от м.  август започва даполучава и доходи от наем на мпс,  а в м.декември има начислен и личен труд. Предполагам че задължително трябва да се попълнят таблиците за изравняване на дохода към ГДД по чл 50. Трябва лида се влючва дохода от наем. Фирмата в която лицето е управител и чрез която се осигурява каква сл бел трябва да му издаде по чл 45 ал.......,Благодаря
#5 | 05.02.2018, 15:12
Публикации: 5 / 0
В ГДД се включват всички доходи, в таблиците за изравняване - без наема, той не е осигурителен доход.
И за личния труд, и за наема трябва да се издадат служ.бележки - за л.труд е бележката за доходи от трудови правоотношения, в колоната за съответния код на дохода - не го помня.
#6 | 05.02.2018, 15:23
Публикации: 313 / 0
В ГДД се включват всички доходи, в таблиците за изравняване - без наема, той не е осигурителен доход.
И за личния труд, и за наема трябва да се издадат служ.бележки - за л.труд е бележката за доходи от трудови правоотношения, в колоната за съответния код на дохода - не го помня.

Благодаря,Дохода от личен труд на СОЛ в колона 5 се вписва нали така
#7 | 05.02.2018, 15:32
Публикации: 5 / 0
Да.
#8 | 09.02.2018, 09:55
Публикации: 99 / 15
Кодът за личен труд е 102. В служ. бележка се прави отметка върху второто квадратче.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група