ОКД-5 за самоосигуряващо се лице със задна дата

07.03.2018, 21:26 3553 2

07.03.2018, 21:26
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Изправена съм пред следния казус: Лице регистрира ЕООД и започва да подава Д1 като самоосиг. лице от 12.2017г..Подадена е декл 6. За януари също е подадена декл.1 и е установено, че е забравил да си подаде ОКД 5. Сега му предстои да прекратява самоосиг. и да започва работа в др. фирма. И въпроса ми е следния: Може ли да се подаде ОКД 5 с дата на започване 01.12.2017 и дата за прекъсване на осигуряването 28.02.2018г? Какви биха били последиците за лицето ако иска да кандидатства на борсата след време :blink:
#1 | 15.03.2018, 10:07
Публикации: 109 / 2
Здарвейте,
Имам следното питане:
На жена и остава около година до пенсия. От около 15 години, вкл. и в настоящия момент е самоосигуряваща се, ЕООД. Не се осигурява за безработица /няма осигурителни вноски 9 месеца през последните 15 месеца/. Но предстои до месец закриване на ЕООД - то, поради разни лични необратими причини.
Преди да започне да се осигурява като самоосигуряваще се има около 25 год. трудов стаж.
Досещате ли се за начин тя да се регистрира в бюрото по труда и да получава обезщетение за безработица за една година /или за по-кратък период/, докато дойде време да се пенсионира?

Благодаря предварително
#2 | 15.03.2018, 21:50
Публикации: 9298 / 1557
Досещате ли се за начин тя да се регистрира в бюрото по труда и да получава обезщетение за безработица за една година /или за по-кратък период/, докато дойде време да се пенсионира?

Благодаря предварително
Досещам се за единствения възможен вариант: Да започне работа по трудов договор /май няма значение от работното време - проверете в КСО/ и да работи поне 12 месеца или около 10 месеца и около половина и месец и половина неплатен отпуск /30 р.д./. После - прекратяване на ТД по подходящ начин.
Напомням, че вече се изискват 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18 месеца
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група