Граждански договор с чуждестранно лице-извън европейският съюз

04.04.2018, 14:56 3058 2

04.04.2018, 14:56
Публикации: 29 / 2
Здравейте, може ли малко съдействие. Януари месец сключихме граждански договор с лице от Иран, което пребивава временно в България и има ЛНЧ. За мес.януари ми изплатихме сума под минималната РЗ, удържан му е авансов данък за съответната сума. През месец март използвахме същото лице за преводач в Иран, на бизнес форум. Изплатен му е хонорар  над 1000 лв., по същият ГД. Питането ми е следното: тъй като услугата не е извършена в България, мога ли да му удържа само 10 % данък при източника, или трябва да го включвам в Д1 и Д6, тъй като сумата по ГД е над минималната за страната.
#1 | 05.04.2018, 09:59
Публикации: 1187 / 228
 Спрямо гражданин на страна извън ЕС, за който не се прилагат европейските регламенти за координация за системите за социална сигурност, работещ по извънтрудово правоотношение за фирма в България, се прилага съответното национално законодателство, освен ако не е предвидено друго в споразумение за социална сигурност по което Република България е страна. Българската фирма се явява осигурител за иранския гражданин и то подлежи на осигуряване, задължително, съгласно КСО чл. 4, ал. 3, т. 5-6. Здравно осигуряване ще дължи, ако му е разрешено постоянно или дългосрочно пребиваване тук(май чл. 33 от ЗЗО). За облагането с данъка зависи има ли СИДО със съответната страна.
Аз, честно казано, си нямам хабер какви и дали въобще има сключвани някакви споразумения за избягване на двойно данъчно облагане и системи за координация на социалната сигурност с Иран...
#2 | 05.04.2018, 12:02
Публикации: 29 / 2
Благодаря ви, за насоките.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група