Определяне на обезщетение от борсата

21.05.2018, 00:51 7109 4

21.05.2018, 00:51
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
С молба за разяснение и съвет!
Имам  непрекъснат трудов стаж  4 години  в чужбина, а последния месец и половина в България. В НОИ заявиха, че тези години в чужбина ще се признаят само като стаж, но не и като база за определяне на обезщетението. Бихте ли ми казали дали е достоверна тази информация ? Размера на заплатата на която ме осигуряваха в българската фирма е 500 лв. След тази информация от НОИ, започнах работа в друга компания на максимален праг осигуровки. Въпроса ми е ( ако информацията от НОИ е достоверна), дали е достатъчно да бъда назначена за 10 работни дни и как ще се определи размера на обезщетението?
Благодаря предварително за вниманието!
#1 | 21.05.2018, 09:40
Публикации: 9299 / 1558
Когато се определя от дохода, обезщетението за безработица е на база средния осигурителен доход с осигуровки за безработица през последните 24 месеца преди месеца на прекратяване на договора. Кратък период с максимален доход едва ли ще има голям ефект.
За времето, през което сте работили извън страната се взема минималната работна заплата. Справка - КСО, чл.54б, ал.7, т.3
#2 | 23.05.2018, 16:30
Публикации: 2 / 0
Благодаря за информацията, но по допълнителни справки се оказа, че обезщетението се определя на база  дохода от последния работодател при условие, че през последните 24 месеца има осигурителен период в чужбина.
#3 | 25.05.2018, 08:51
Публикации: 1 / 0
Здравейте! С молба за съвет!
Регистрирана съм на борсата за 60% процента обезщетение.Имам възможност за работа на граждански договор.Искам да запазя обезщетението от борсата докато работя на ГД.На какви условия трябва да отговаря ГД ,за да се случи това?
#4 | 25.05.2018, 09:07
Публикации: 9299 / 1558
На какви условия трябва да отговаря ГД ,за да се случи това?
По ГД не трябва да има осигуровки. Това е възможно когато сумата по този договор за 1 месец след приспадане на НПР е под МРЗ. Т.е. ако сумата по всички ГД за месеца е 679 лв и се приспадат 25% НПР /169,75 лв, остатъкът е 509,25 и няма осигуровки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група