Нормално ли е това?

07.06.2018, 12:04 3009 9

07.06.2018, 12:04
Публикации: 9327 / 1567
Миналия месец нещо се замотах и не внесох осигуровките на СОЛ до 25.04., а на 27.04./неделя/. Проверих си лихвите и внесох и стотинките. Тъй като сумите са постъпили по сметката на НАП в понеделник, явно имам лихва и за още един ден и ми е останало непокрито задължение от 0,01 лв. /една стотинка!/. Реших да не го плащам веднага, а направо със следващата вноска. Да, ама не. Днес виждам, че имам  имейл от НАП от 05.06.: "УВАЖАЕМА/И ГОСПОЖО/ГОСПОДИНЕ,     Уведомяваме Ви, че според данните на НАП имате следните неплатени публични задължения с изтекъл срок за доброволно плащане:...". Реших, че може би имам някакъв пропуск. Проверих с ПИК - всичко си е така. Просрочила съм плащане в размер на една стотинка с цели 10 дни!!!
До сега ми се беше случвало да получавам писма, но за по-големи суми и просрочия. Ама това е върхът! Не зная дали автоматично се генерират съобщенията или има някакъв критерии за същественост, ама това е върхът!


#1 | 07.06.2018, 12:11
Публикации: 1187 / 228
Нормално е. Всъщност не е нормално, но ние разполагаме с няколко СОЛ-а, които гледат да си внесат осигуровките, ама в най-най-последния момент, така че също получавам подобни писма за подобни суми. Като оставим дразнещата дребнавост на СУП-а на НАП, отделен въпрос е, че със сигурност разходът на средства, насипани в системата за подобна детайлност(и формализъм) и разпращане на последваща кореспонденция, надхвърля съмнителните ползи от такава деятелност...
Ама дето се казва - какво е 1 ст. между приятели...


п.с. Отделен въпрос, който постоянно ме чопли е, не може ли системата на НАП да има един нормален, човешки праг на чувствителност и толеранс, под който да издава чисти удостоверения за липса на задължения, а не да се получават инфарктни ситуации в последния момент, буквално заради жълти стотинки...
#2 | 07.06.2018, 12:17
Публикации: 9327 / 1567
Благодаря за успокоението!
От половин час се чуствам като престъпник  :( 
Преведох си стотинката, че и осигуровките за м.05; оплаках Ви се и още не може да ми олекне :(
#3 | 07.06.2018, 12:18
Публикации: 6679 / 661
Замислих се: тези които имат да плащат по 100 000.01 лв. какво ли получават?
#4 | 07.06.2018, 12:21
Публикации: 6679 / 661
Мой познат имаше задължения на фирмата си в размер на 7 стотинки по 3 направления - ДОО, ДЗПО и ЗОВ. За тези 7 ст. трябваше да плати на банката 9.00 лв. Това за мен е много ненормално.
#5 | 07.06.2018, 12:27
Публикации: 1187 / 228
Аз постоянно имам подобни задължения на някой. Пак добре, че си направиха електронна услуга за плащане, че влизам и им ги натраквам през моята кредитна карта...

... Като го правя обаче,все по-често си мисля, дали един хубав ден няма да ме извикат някъде, за да ме питат какъв съм аз, аджеба, и защо постоянно превеждам жълти стотинки на куцо и сакато за щяло и нещяло... Ама как ще изврякам тогава - не като "ранена в сърцето пантера", ами като и аз не знам какво...
#6 | 07.06.2018, 13:55
Публикации: 1302 / 183
Уважаеми Хиксове и вие останали скъпи колеги,
не че е някакво утешение, ама точно с такива случки НАП-аджийски мога да отворя цяла тема и всеки ден да описвам по една и ще останат още за описване след смъртта ми...  :(

Там цари някакво пълно, тотално безумие и, понеже българинът е мъдър човек, си е създал подходяща дефиниция за всяка ситуация.
Конкретната е: на брашното евтини, на триците - скъпи!

В групата им големи дръжници има такива, които им дължат милиони и те не си ги търсят, но виж, за стотинката Хиксова, ще драпат като за наследство...

Както вече сме се убедили нЕма такава държава. :noexpression:
#7 | 07.06.2018, 16:01
Публикации: 72 / 4
И аз получих вчера такова писмо за няколко стотинки, защото съм обърнала цифрите, когато съм писала платежното. Почувствах се наистина като престъпник и веднага ги внесох, но още мисля дали е нормално това, при условие, че има длъжници за стотици хиляди и не им пука, защото никой няма да ги накара да си ги платят.
#8 | 07.06.2018, 16:22
Публикации: 4391 / 732
If "задължения">0 and "просрочие">10 then "изпрати писмо"
Предполагам нещо такова ще да е :)
#9 | 07.06.2018, 16:34
Публикации: 1302 / 183
...като се има пред вид, че те са още на DOS, със сигурност...  :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група