Работник в ЕООД без самоосигуряващ се управител

19.06.2018, 19:13 3206 6

19.06.2018, 19:13
Публикации: 38 / 1
Здравейте!
Може ли в ЕООД управителят и собственик да не се осигурява като такъв?
1. Няма да извършва дейност в дружеството
2. Дружеството ще работи, но ще се сключи трудов договор с друго лице, което ще извършва цялата дейност.
3. Да му се пуска осигуряване примерно за един ден, тъй като той ще сключи трудовият договор с лицето и евентуално при други обстоятелства като например, ако трябва да се подписва някакъв договор с доставчик и т.н.
#1 | 19.06.2018, 21:37
Публикации: 9297 / 1557
Теоретично може. С няколко условности:
1. Няма да  дейност в дружеството, а кой ще управлява?
2. друго лице, което ще извършва цялата дейност - а кой ще контролира това лице?
3. Може да започва и спира самоосигуряване за всеки един ден, през който върши нещо - сключване на ТД, подписване на договор с клиент или доставчик, подписване на платежни за осигуровките на работника, теглене на пари от сметка и т.н., и т.н.
#2 | 20.06.2018, 10:54
Публикации: 99 / 15
Задавала съм подобен въпрос на методолозите от НАП и техният отговор е, че Неможе СОЛ на дружество /особенно на ЕООД/ да не се осигурява, особенно ако има работник.
#3 | 20.06.2018, 11:03
Публикации: 9297 / 1557
Един монах отишъл на гости в друг манастир. Дошло време за молитва и той влязъл в църквата да се моли. Гледа: всички се молят и пушат. След молитвата попитал един от домакините как допускат това:
- Как така пушите по време на молитва?
- Имаме разрешение от Светия синод.
- Разрешиха ви да пушите по време на молитва?
- Е, разрешиха ни да се молим докато пушим. Много зависи как питаш :)

С това не искам да кажа, че методолозите от НАП не са пpави, но винаги има и някакви вратички. Важното е някои неща да се правят с разум, да не излезе после че си пазим триците, а пилелем брашното.
#4 | 20.06.2018, 12:03
Публикации: 11932 / 2174
Задавала съм подобен въпрос на методолозите от НАП и техният отговор е, че Неможе СОЛ на дружество /особенно на ЕООД/ да не се осигурява, особенно ако има работник.

Споделям напълно това мнение / на методолозите от НАП /. Все пак нали не искаме да кажем, че СОЛ-ът упражнява дейност само като слага подписи тук и там...
#5 | 20.06.2018, 15:07
Публикации: 4365 / 719
Сърдит офтопик: Като се знам каква дейност почвам да "упражнявам" вечер като си легна и почна да превъртам какво трябва да се свърши утре... Та този СОЛ като е решил да прави фирма що не е предвидил, че ще трябва да я управлява и ще има и разходи?!? Каква е идеята да имаш фирма, в която да си никой - не работиш, не управляваш - тогава какво правиш?!? Заради такива хитрини на някои бизнесмени на главите на останалите ни се натрупаха всевъзможни декларации, уведомления и задължения, и без които можем да развиваме дейността си нормално.
#6 | 20.06.2018, 22:12
Публикации: 38 / 1
Аз също съм на мнение, че трябва все пак да се осигурява. Предложих да вкараме лицето, което ще извършва дейността като съдружник(а не да го назначаване на трудов договор) и да си се осигурява като СОЛ, но човека продължава да си мели едно и също - измисли ми друг начин, не ми харесва така, искам да плащам не повече от 30-40 лв осигуровки на месец. И аз мисля, ама.....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група