Предизвестие за прекратяване на ТД

29.06.2018, 23:08 4345 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.06.2018, 23:08
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Фирмата ни ще бъде закрита считано от 01.08.2018, затова днес ни бяха раздадени предизвестия, адресирани ДО всеки един от служителите поотделно, които гласят:
 
На основание чл.326 във връзка с чл.328, ал.1, т.1 от Кодекса на труда (поради закриване на предприятието), Ви уведомявам, че възнамерявам да прекратя трудовия Ви договор след изтичане на едномесечен срок от връчването на това предизвестие, считано от 01.08.2018.
Ако срокът на предизвестие не бъде спазен, ще Ви бъде изплатено обезщетение по чл.220 от Кодекса на труда.
Трудовият договор ще бъде прекратен, като Ви бъде връчена заповед за прекратяване.

Въпросът ми е: при това положение, щом основанието гласи "чл.326 във връзка с чл.328, ал.1, т.1", ще имам ли право на обезщетение от борсата от 60% от брутната работна заплата или само на минимума от 8лв на ден?

Благодаря!
#1 | 29.06.2018, 23:28
Публикации: 6959 / 1021
Ако през последните 3 години  не сте получавали обезщетения за безработица, сега ще вземате 60% от средния осигурителен доход  от последните 24 месеца.
Ако сте получавали  - основанието за прекратяване няма значение. Ако отговаряте на изискванията за отпускане на обезщетение, ще имате право само на минимума - 4 месеца  по 9 лв на работен ден
#2 | 29.06.2018, 23:39
Публикации: 5 / 0
Благодаря, това е успокоение. Досега никога не съм получавала обезщетения за безработица.
Опасявах се, че има уловка в начина на изписване, тъй като проверявах онлайн за какво се отнасят 326 и 328 и за 326 пише, че " Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени по тяхно желание или тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание чл. 325 т.1 и т.2, чл.326 ... от Кодекса на труда, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета да държавното обществено осигуряване за срок от 4 месеца."

Според този текст не означава ли, че ще получавам минимума?
#3 | 30.06.2018, 00:30
Публикации: 6959 / 1021
Чл.326 във връзка с ... е основанието на предизвестието. Прекратяването на трудовия договор е (ще е) на основание чл.328, ал.1, т.1.
#4 | 30.06.2018, 15:49
Публикации: 5 / 0
Добре де, съжалявам, че пак ще попитам, но чл.326 не е ли предизвестие от работника до предприятието, а не от предприятието до работника? Тоест, все едно аз предупреждавам, че напускам, поради закриване на предприятието, а самият текст е написан така, все едно предприятието преиозвестява мен. Не е ли направено така за заблуда? Ако подам такова предизвестие, не означава ли, че желая сама да напусна, слефователно не ми се дължи обезщетение? Защото в бюрото по труда ще гледат члена, а не текста в предизвестието. Също така, най-отдолу трябва са си сложа подписа, но има и опция да откажа, при което трябва да се разпишат двама свидетели. Всичко ми изглежда скалъпено така, че да не получим нищо.
#5 | 30.06.2018, 16:18
Публикации: 9364 / 1591
Чл.328 КТ попада в обхвата на " Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие " .

Чл.326 КТ попада в обхвата на " Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя с предизвестие "

За мене тази комбинация от двата чл.326 и 328 е някакъв абсурд. Или работникът подава предизвестие на основание чл.326 или работодателят на основание чл.328. Едно от двете.

По отношение на размера на обезщетението за безработица - получавате минималния размер, ако прекратяването на трудовото правоотношение е по Ваша инициатива.
#6 | 30.06.2018, 16:22
Публикации: 3077 / 416
Наистина, при описаната ситуация чл. 326 няма място, тъй като той е в раздел "Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя с предизвестие" и въпреки следващото (328-1-1) може да доведе до евентуален проблем. Бих говорил с работодателя, може да е просто техническа грешка.
#7 | 30.06.2018, 16:24
Публикации: 6959 / 1021
Не се притеснявайте. Нещата  не изглеждат зле :) Е, по правилно би било да пише "на основание чл.328, ал.1, т.1 и във връзка с чл. 326, ал.2, но не е голям проблем. Важното е в заповедта да пише "на основание чл.328, ал.1, т.1 - поради закриване на предприятието". И предполагам, че точно това ще пише.
#8 | 30.06.2018, 16:29
Публикации: 9364 / 1591
"на основание чл.328, ал.1, т.1 и във връзка с чл. 326, ал.2,

Нещо не го разбирам това ... просто не може да бъде правилно според мене.
#9 | 30.06.2018, 16:37
Публикации: 6959 / 1021
Нещо не го разбирам това ...
Имам предвид буквалния текст на чл.328::
Чл328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;...

Явно колегите ползват някакви готови бланки, или са се презастраховали, преписвайки "творчески" текста. :)
Очевидно е, че предизвестието е отправено от работодателя, а не от работника. И както казах - по-важно е какво пише в заповедта.
#10 | 30.06.2018, 17:18
Публикации: 5 / 0
Да, но аз как да знам от сега какво ще пише в заповедта? Трябва да гадая... Ако подпиша сега предизвестие по 326, след изтичането му, просто ще ме освободят без право на борса (имам предвид 60%), не е ли така? Беше ми казано, че е възможно това да се прави, тъй като ако ни освободят по 328 ще имаме право да си търсим обезщетение от фирмата, т.е. те се опитват да ни прецакат и да ни замажат очите и в крайна сметка всичко да изглежда все едно ние сме напуснали по свое желание. Аз не съм подписвала нищо засега, не искам и никакво обезщетение от самата фирма, доколкото знам, и да тъся, няма да намеря, тъй като няма капитал. Искам само да мога да използвам правото аи на обезщетение от трудовата борса. Какво мога да направя от тук нататък, според вас по какъв член трябва да ги помоля да ме освободят, за да се случи това? Както е споменато по-горе, тези два члена, цитирани в предизвестието си противоречат и това буди съмнения.
#11 | 30.06.2018, 17:49
Публикации: 1293 / 173
Виж, 593014190,
тази тема е обсъждана много пъти и тук във форума, и устно в дискусии с колеги.
И, както казва Делфинчето, съществува един лек елемент на парадокс.
Принципно, освобождаването по чл. 326 от КТ е възможност, която е предоставена на работника.
От друга страна, обаче, работодателят е длъжен да спази срока на предизвестие, заложен в ТД и за това се цитира и чл. 326.
Както ти каза Хиксовете прочети си заповедта преди да я подпишеш, там основанието за прератяване освен като номер на члена от КТ трябва да е написано и като текст, а именно поради закриване на предприятието, което доказва, че инициативата е на работодателя.

Обикновено, ако прекратяването е само на осн. на чл. 326 в заповедта се вписва "и подадено писмено предизвестие от работника, прието с вх. №.../.....". Тогава се знае, че инициативата е била на работника.
А ти при всички случаи в АЗ ще отидеш с трудовата книжка и заповедта за освобождаване.
Успех и късмет!
#12 | 30.06.2018, 18:06
Публикации: 9364 / 1591
Да, но аз как да знам от сега какво ще пише в заповедта? Трябва да гадая... Ако подпиша сега предизвестие по 326, след изтичането му, просто ще ме освободят без право на борса (имам предвид 60%), не е ли така?

Точно така е. А предизвестие подписвате единствено в случай , че лично Вие по Ваша инициатива  сте го подали.
#13 | 30.06.2018, 19:19
Публикации: 5 / 0
Delphine, тоест, да не подписвам? А какво следва и какво бих могла да направя/ да помоля да бъде направено? Какъв е правилният ред на нещата? И тук, както и в предизвестието, е пълно с противоречия, доста се обърках. Не искам да подпиша и да се чудя и надявам цял месец , накрая на месеца, да бъда освободена по члена, по който би трябвало да съм.
#14 | 30.06.2018, 19:40
Публикации: 9364 / 1591
Нека да уточним какво всъщност Ви карат да подпишете .
1. Ако Вие подавате Предизвестие подписвате самото Предизвестие и го подавате .
2.Ако работодателят Ви отправя Предизвестие той трябва да го е подписал и при връчването евентуално да изиска да подпишете, че сте получили неговото Предизвестие към Вас.

Явно не е във Ваш интерес да се случи т.1, а ако ситуацията е като в т.2 няма от какво да се притеснявате. Просто си изяснете какво точно Ви карат да подпишете. :smile1:
#15 | 01.07.2018, 11:18
Публикации: 1293 / 173
Делфинче,
аз до колкото разбрах от първия й пост тя предизвестието вече го е подписала и сега се безпокои за заповедта, която евентуално ще издадат и ще я освободят считано от 01.08.18 г. и точно за това е написала, че "не може да гадае" какво ще пише в заповедта.
И до тук нашата (на всички, които се опитваме да я ориентираме) препоръка е просто подробно да си прочете заповедта преди да подпише и да види как е оформена.
Принципно, когато й връчват предизвестие трябва да има 1 екземпляр и за нея, което доказва, че то е връчено по инициатива на работодателя.
Продължавам да мисля, че неоснователно се тревожи.  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове