Непредставен болничен

24.08.2018, 11:19 2824 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.08.2018, 11:19
Публикации: 629 / 25
Работник е в продължителен болничен, като болнични му се издават на 2 месеца от ТЕЛК , но със закъснение.Сега в началото на септември 2018 г. ще му бъде издаден с дата на издаване от септември 2018 година,а начало на временната нетрудоспособност от 07.07.2018 г.Интересува ме , за времето от 07.07.2018 г. до 31.07.2018 г. какво отсъствие да му пиша за целите на Д1 и Д6?
#1 | 24.08.2018, 12:10
Публикации: 6104 / 544
Най-лесно (но не твърдя, че е правилно) е да го водите в неплатен отпуск. При неплатения здравната осигуровка е в размер на 20.40 лв. Когато Ви представи болничния ще направите корекция на д.1 и ще подадете РЕДОВНА д.6 само с разликата от 4.08 лв.
#2 | 24.08.2018, 13:27
Публикации: 629 / 25
Декларация 1 как ще се коригира след 27.08.2018 г.?Може само Д6 с месец назад
#3 | 24.08.2018, 13:38
Публикации: 7212 / 1079
За Д1 срока за корекция е по-дълъг. А Д6 няма да коригирате, а ще подадере редовна само с увеличението.
#4 | 24.08.2018, 14:15
Публикации: 629 / 25
В началото на септември, когато бъде представен болничният лист с дата на издаване също септември 2018 г., но с начало на нетрудоспособността 07.07.2018 г., ще може ли корекция на Д1 тогава?Сега го давам с дата на прекъсване на осигуряването 07.07.2018 г.
#5 | 24.08.2018, 14:21
Публикации: 6104 / 544
В началото на септември, когато бъде представен болничният лист с дата на издаване също септември 2018 г., но с начало на нетрудоспособността 07.07.2018 г., ще може ли корекция на Д1 тогава?Сега го давам с дата на прекъсване на осигуряването 07.07.2018 г.

На какво основание ще прекъсвате осигуряването?
#6 | 24.08.2018, 14:32
Публикации: 629 / 25
Няма документ нито за отсъствие, нито за присъствие.
#7 | 24.08.2018, 15:09
Публикации: 7212 / 1079
В началото на септември, когато бъде представен болничният лист с дата на издаване също септември 2018 г., но с начало на нетрудоспособността 07.07.2018 г., ще може ли корекция на Д1 тогава?

Ще може. Казах Ви вече. Срокът за корекция е до 30 април догодина. Погледнете Наредба Н-8, чл. 6а, ал.5.

Щом знаете, че ще има болничен, защо искате да посочите прекратяване на осигуряването? Нали после пак ще трябва да коригиране?
#8 | 24.08.2018, 15:31
Публикации: 629 / 25
А Вие как бихте постъпили-няма присъствие,няма документ за отсъствие?От 07.07. до 31.07.2018 г. какъв е по Д1-болничен,неплатен,платен?
#9 | 24.08.2018, 15:37
Публикации: 7212 / 1079
А Вие как бихте постъпили-няма присъствие,няма документ за отсъствие?От 07.07. до 31.07.2018 г. какъв е по Д1-болничен,неплатен,платен?
Ами как - ще се обадя, ще разговарям с човека, ще се разберем...

А за Д1 бих постъпила както Ви каза marpan_64  Днес в 12:10 - като неплатен. После е много по-лесно за корекция.

Ако искате "сигурност" накарайте го да си пусне и една молба за неплатен
#10 | 24.08.2018, 15:46
Публикации: 9639 / 1643
Сега го давам с дата на прекъсване на осигуряването 07.07.2018 г.

Човекът очаква болничен , а Вие вземете да му прекъснете и осигуряването... :(
#11 | 24.08.2018, 16:22
Публикации: 629 / 25
Когато си даде вече болничния, тогава вече ще предам коригирана Д1 за месец юли 2018 г., като няма да има прекъсване на осигуряването.В НАП от методологията така ме посъветваха.Защото той няма неплатен разрешен.А да го водя работил е пълен абсурд.
#12 | 24.08.2018, 16:24
Публикации: 6104 / 544
След като сте се допитали до методолозите на НАП коментарите тук са излишни.
#13 | 24.08.2018, 16:27
Публикации: 9639 / 1643
Когато си даде вече болничния,

То ще е абсурд и да издадат болнични на неосигурено лице ... Въпросът явно е кой абсурд ще е по-малко абсурден.
#14 | 24.08.2018, 16:33
Публикации: 629 / 25
Съгласна съм, че какафонията е пълна.Но поради отпуски в ТЕЛК до там водят нещата.
#15 | 24.08.2018, 16:46
Публикации: 1297 / 174
raynavh,
правилният начин е този, който ви казаха колегите и който аз също неведнъж съм прилагала в подобни случаи, а именно
да го пуснете в Д1 в НО, което е и логично.
Нито той ще се сърди, нито вие ще сте в нарушение, след като знаете, че БЛ ще има.
Но дори и да няма, пак не сте в нарушение, защото другият вариант (по-неблагоприятен) са самоотлъчките или прекратяване на осигуряването.

Хиксовете ви подсказа, че ако все пак имате някакви опасения можете да го помолите той да си пусне заявление за НО, за да си "вържете гащите".

В крайна сметка ето на` - имате варианти.
Помислете за себе си и изберете онзи, който в последствие ще е най-лесен за корекция.  :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове