ТЕЛК и обезщетения

29.08.2018, 14:24 6144 4

29.08.2018, 14:24
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам сл.въпрос:На 17.07 получих решение на ТЕЛК-100 % инвалидност без право на работа. След подадено заявление за напускане по чл.327, ал.1, т.1 от КТ, получих Заповед за освобождаване със сл.обезщетения: За неизползван отпуск и за оставане без работа поради болест- 2 брутни заплати.Месец преди датата на напускане съм в платен годишен отпуск-21 дни. Остатък от отпуск- 77 дни. Брутна заплата по договор 2000,00+ 108 лв. стаж.Каква сума обезщетения трябва да ми изплати работодателя?
#1 | 07.09.2018, 11:08
Публикации: 76 / 1
Здравейте, за да не отварям нова тема пиша тук. Лице с ТЕЛК 50% иска да напусне работа. ТЕЛКА е от 1год, след представяне на решението  му е предложена друга,  по лека работа, но фирмата има практика да оспорва всеки болничен на всички работници, с което ако наистина си болен си оставаш без заплата/защото оспорването си продължава месеци, а се налага понякога. Въпроса ми е по кой член да напише заявлението за освобождаване, по взаимно съгласие  или на др основание. До момента други обезщетения не е получавал. И ще има ли право на платена борса. Благодаря!
#2 | 07.09.2018, 13:12
Публикации: 1187 / 228
1. След като инициативата е от страна на лицето, пред него има две стъпки - едната, безусловна, е да отправи писмено предизвестие до работодателя, като трудовия договор се прекратява с изтичане на законоустановения срок. Другия вариант е това да се случи по взаимно съгласие, в случай, че работодателят е съгласен да се прекрати договора веднага(от упоменатата дата), без предизвестие. И двата варианта са удобни за работодателя, защото лицето не попада под закрилните разпоредби на чл. 333. Респективно - няма нужда да се иска разрешение от инспекция по труда, което си е тягостно занимание...
2. И в двата случая работника има право на минимална борса за срок от 4 месеца.
3. Ако пък прекратяването е поради болест, от изложеното в този вид, поне доколкото разбрах, трябва да се обърнете към чл. 325, ал. 1, т. 11, но това по същество си е цяла процедура, свързана със съответната документация, която трябва да изпълните...

п.с.
4. Когато прочета за работодатели, които обжалват всеки болничен, ме е  яд, че няма едни серт институции и ревизори,,,
#3 | 21.09.2018, 17:37
Публикации: 1 / 0
Здравейте! През април тази година бях оперирана от ендометриозна киста.Ползвах продължения на болничните, издавани ми от Медицински център Тутракан( МЦ). Последният издаден от тях е с период 30 дни от 12.07 до 10.08.2018. След излизането им в отпуск се наложи продължение за периода 11.08-09.09 да ми бъде издадено от МБАЛ Тутракан. Оказва се, обаче че съм в нарушение! Надвишила съм 360 дни в рамките на 3 години( в това число влиза и периода на отпуска по майчинство). Съответно от МБАЛ Тутракан анулираха болничния лист на 13.09. и се обърнах за съдействие към МЦ. Те ми изпизготвиха необходимите документи и ме насочиха към ТЕЛК.На 20.09 с копие от епикризата, документ за амбулаторен преглед от 19.09, Протокол за медицинска комисия от 19.09, справка от НОИ за ползваните болнични за периода 2015-2018 г. и последният ми БЛ  , издаден от МЦ за периода 12.07-10.08 си подадох заявлението в Регионалната картотека за медицински експертизи. От там ми казаха да очаквам писмо до 01.10, в което ще бъде посочено кога да се явя на комисия. Разбирасе гаранции за това, че ще ме одобрят няма(случаят ми не е фрапантен).Въпросът ми е - Как да" оправдая" пред работодателя си тези много дни отсъствие? Страх ме е от това да не ме водят самотлъчка и да ме уволнят. Имам натрупан 40 дни платен отпуск, който бих пуснала за ползване, докато чакам ре'ението на комисията. Ако е необходимо ще подам и молба за неплатен. Не знам дали става със задна дата. Също така от коя до коя дата - от датата, следваща анулираният ми болничен, т.е. 10.09 до днес или за целия период  от 10.08 до момента.Извиням се за дългият пост.Постарах се да съм максимално изчерпателна.Благодаря на хората, които биха се включили със съвет :good:
#4 | 21.09.2018, 18:56
Публикации: 9353 / 1573
Най-добре говорете с работодателя и се разберете за отпуск.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група