Корекция на подадена ГДД чл.50 за 2017г.от ЗП

18.09.2018, 17:51 11411 24

18.09.2018, 17:51
Публикации: 160 / 29
Регистриран земеделски производител е подал ГДД чл.50 ЗДДФЛ за 2017г.до 30.04.2018г.
но  е  пропуснал  да декларира 261.00лв.,получени субсидии за лекарства за пчели,
на 11.09.2018г.получава по e-mail уведомително писмо за несъответствие на подадените данни и да направи корекция на подадената декларация до 01.10.2018г.Днес с ПИК кода подава корегираща декларация, но НАП не я приема като пише,че има подадена предходна декларация за същия период и срокът за корекция е изтекъл,а съгласно чл.53,ал.2 от ЗДДФЛ и Указание на НАП 20-00-179 от 05.12.2017г.,че еднократно до 01.10.може да се подава корегираща декларация.
Моля за съвет,ако някои е имал подобен случай.
#1 | 18.09.2018, 18:10
Публикации: 11947 / 2181
Здравейте ,
направи ми впечатление , че в указанията при електронното подаване на ГДД чл.92 като срок е упоменат 31.03.2018. Явно корекцията като възможност да бъде направена до 30.09.2018 не е сред опциите на подаването онлайн. Миналата година подавах коригираща и трябваше да отида на място . Мислех, че това вече е отстранено , но след описаната от Вас ситуация си мисля , че може би не е .
#2 | 18.09.2018, 18:32
Публикации: 160 / 29
подадената декларация е по чл.50 ЗДДФЛ,чиито срок е до 30.04.2018г.
ще приложа указанията на НАП,но явно не са си отстранили проблема в програмата и ще трябва на място да се отиде.
#3 | 19.09.2018, 09:19
Публикации: 6679 / 661
В друг форум прочетох, че колеги са подали по електронен път, но непременно трябвало да се отбележи, че е корекция.
#4 | 19.09.2018, 09:57
Публикации: 23 / 5
Прочетете внимателно първа страница на декларацията- данни за декларатора. Има една отметка, която трябва да се направи, че е коригираща и тогава се подава без проблем. Ето го текста:
"Съгласно чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ при откриване на грешка в декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения след законово установения срок за подаването на декларацията, данъчно задължените лица имат право, еднократно в срок до 30 септември на годината, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация. В случай, че подавате декларацията на това основание отбележете тук"
#5 | 19.09.2018, 15:12
Публикации: 160 / 29
Благодаря на всички отзовали се,и най вече на ohhi,лицето е посочило че е корегираща декларация,но не е сложило отметка в квадрачето,и в момента е офиса на НАП и ще я подаде там,само са го накарали да я препише на тяхна бланка,а не тази която е разпечатена от компютъра и която е била подадена.
Още веднъж благодаря на всички отзовали се.
#6 | 19.09.2018, 15:33
Публикации: 11947 / 2181
Прочетете внимателно първа страница на декларацията- данни за декларатора. Има една отметка, която трябва да се направи, че е коригираща и тогава се подава без проблем.

Благодаря ти , ohhi -  много полезна информация - не бях го забелязала този текст. Потърсих аналогичния и за декларацията по чл.92 . Там е пак в заглавната страница при "Данни за юридическото лице"  - чеква се т.5 :
 " 5. На основание чл. 75, ал. 3 от ЗКПО (еднократно след срока за подаване) "

Пък дано не се налага да ги ползваме.  :smile1:

Хубав ден !
#7 | 20.09.2018, 15:15
Публикации: 1302 / 183
Аз пуснах преди малко, даде отговор, че е приета, пък да видим...  :smile1:
#8 | 20.09.2018, 15:20
Публикации: 6679 / 661
Аз пуснах преди малко, даде отговор, че е приета, пък да видим...  :smile1:

А защо се наложи корекция?
#9 | 21.09.2018, 12:59
Публикации: 1302 / 183
Ох, marpan_64-че, ще ти разкажа, че да се посмееш и ти пък и колегите!

Но преди това да ви споделя, малко след като я пуснах корекцията дойде отговор, че е приета без възражения.  :smile1:
Всъщност не я пуснах като корекция, а като нова, отмятайки онази кляфка, за която стана дума по-горе.
Та да споделя.
ДД е на една приятелка и аз й я пускам всяка година като услуга и винаги си минава нормално.
Оказва се, обаче, че тя била имала някакво неплатено задължение от (забележете!) крупната сума от 1.36 лв.
Тя всяка година прави едно дарение, по което трябва да ползва данъчно облекчение.
Тази година като подавах декларацията кутийката за ползване на данъчно облекчение беше неактивна, аз така и не разбрах защо, но понеже става дума за малка сума, моята приятелка каза: остави го, все ми е едно. С други думи не ми излезе съобщение, че има дължими суми от предната година, което няма и как да го знам.
От НАП й пишат писмо, че има дължими суми.
Тя си прави труда да се разходи до тях, да попита какво става и разбира драмата с единия лев, който си го заплаща.
След което те й обясняват, че трябва да пусне НОВА ДД, ама на хартиен носител и да им я занесе заедно с всички дУкИменти към нея, като новата трябвало да е АБСОЛЮТНО същата като старата.
Когато ги попитала защо се налага да се прави всичката тази гимнастика те й отговорили (дръжте се сега да не паднете!): ами проблемът е в нашата програма, обаче не можем да го отстраним!!!
Нали се сещате, че тяхната програма, дето трябва да ни улеснява живота, се заплаща с нашите пари!  :noexpression:
То хубаво, ама приятелката ми в този момент не е в БГ, аз прочетох всичко написано до тук в тази тема и й казвам: споко, ще я пусна пак чрез ПИК-а, пък да видим.
Пуснах я и този път ми изписа, че не съм попълнила клетката за данъчното облекчение, която и не попълних, щото щеше да трябва да попълвам и банкова сметка и само щях да си усложнявам живота за сравнително малка сума.
Но я прие, тва е.

Ако някой трябва да се възползва разполагате с още 9 дни. :good:
#10 | 21.09.2018, 13:06
Публикации: 6679 / 661
Твоята ситуация е като сходна моя такава - подавам ГДД на зълва ми (сестра на мъжа ми), защото имаше през 2017 година получена една огромна сума от 25 лв по граждански договор. Тя е с ТЕЛК и облекчението го ползва по трудов договор. Попълвам тук-там (приложение 1, приложение 3), чеквам тук-там и подавам. Връща ми се отговор, че не може да ползва облекчение за намалена работоспособност, защото има да дава 0.01 ст. здравни осигуровки. Платихме здравните, чакахме обработка на великата сума и отново подавах ГДД.
#11 | 21.09.2018, 13:23
Публикации: 1302 / 183
Да се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли...
И аз ползвам данъчно облекчение, значи, и подавам си моята лична ДД, като вписвам къде, какво и колко.
Сканирам и прилагам всички документи, след което получавам едно километрично писмо, на което се смях от сърце.
Те имат да ми дадат някакви пари, примерно 150 лв., ама аз, видите ли, имам да им плащам едни 0.34 лв. лихва за просрочено внасяне на данък предната година и те сега ще ми преведат 149.66 лв., щото си удържат лихвата.
Добре, че бяхме аз и зълва ти, та да попълним липсите в хазната...  :lol:
#12 | 25.09.2018, 12:31
Публикации: 421 / 4
Здравейте! Подавам корекция на Декл по чл 50 за 2017г.  Съгласно  това данъка за внасяне е по-голям. Къде трябва да отбележа, че вече има внесен данък за 2017 г и сега трябва да се внесе само разликата. Отбелязах като авансово внесени, но ми отхвърлиха декларацията, тъй като нямало данни за авансово внесен данък. Може би трябва да подам с целия нов данък, а пък разликата ще излизе после в данъчно-осигурителната сметка
#13 | 25.09.2018, 12:36
Публикации: 320 / 26
Точно така
#14 | 06.06.2019, 11:14
Публикации: 1230 / 73
 :blush: :blush:Клиент ФЛ,получава писмо от НАП,че трябва да плати данък по подадена ГДД. Обаче трябваше по ГДД се получава да му възстановяват,защото има ДАн. облекчение от платена застраховка живот.Сега гледам и се чудя.Ама какво да се чудя,като съм изпуснала да попълня графата за платен авансов данък. И сега ще подам корегираща. Само че ми изписва,че лицето има да плаща данък,който не е платен и не се признават облекчинията. :blink: И сега,като не се признават и трябва да се плаща изобщо има ли смисъл от корегираща?
#15 | 06.06.2019, 11:56
Публикации: 2973 / 395
Дали действително има внесен авансов данък? Обикновено го изписва като предупреждение, ако не съвпадата с попълненото в ГДД...
#16 | 06.06.2019, 11:56
Публикации: 1230 / 73
Сега като прочетох предупреждението за 10-ти път-пише,че в момента в дан.сметка на лицето има задължение и то трябва да се погаси най-напред и тогава да се подаде декларацията.Това означава ли,че ако това задължение се погаси и тогава се подаде самата декларация,ще се признае облекчението?
#17 | 06.06.2019, 11:57
Публикации: 1230 / 73
Ами по служебните бележки ,които са представени има внесен данък.
#18 | 06.06.2019, 12:06
Публикации: 6679 / 661
Каква е точно ситуацията? С цифри да подскажеш. На мен миналата година за една стотинка не ми разреши ползване на данъчно облекчение. Платихме я и тогава нямаше проблем с подаването на ГДД.
#19 | 06.06.2019, 12:16
Публикации: 1230 / 73
Ами ситуацията е такава ,че в прил.3 не съм попълнила клетката за платен авансов данък по гр.договори- 2080 лв. Имам облекчение за платена застраховка живот 14500 лв.И тъй като ГДО е 197000 лв са признава цялата.Данъците са авансово платени и остава облекчението-10% 1450,което трябваше да се възстанови по сметка.Ама аз като съм пропуснала да го впиша този платен данък.
И сега попълних корегираща декларация ,че и отново прикачих 20 сл.бележки,и като тръгна да подавам корегиращата ми изписва,че лицето има неплатени данъци-този,който съм изпуснала да го впиша и трябва да се плати и тогава да се подаде ГДД.
И затова се чудя,ако сега лицето плати данъка и след това се подаде корегиращата ,дали в крайна сметка ще му зачетат облекчението и ще остане платената сума да си стои по сметката му.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група