Данък за отдаване под наем

25.12.2018, 18:57 2003 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.12.2018, 18:57
Публикации: 3 / 0
Здравейте, в периода месец май - месец декември аз и още едно ФЛ(собственици на имота) отдавахме под наем магазин на ЮЛ - фирма. Доколкото разбрах за последното тримесечие ние сме длъжни да внесем данъка за доходи от наем, върпосът ми е какви документи е нужно да подадем в НАП и трябва ли да изискваме някакви документи от наемателя?
#1 | 25.12.2018, 20:51
Публикации: 150 / 22
За последното тримесечие може да декларирате пред наемодателя че желаете да Ви удържи за 4-то трим.,данък и Вие няма да внасяте,само до 31.04.2019г.трябва да подадете ГДД по чл.50 и да приложите служебна бележка от наемателя,каква сума Ви е изпатил и колко данък е платил.
#2 | 25.12.2018, 20:53
Публикации: 150 / 22
Прилагам Ви файл от страницата на НАП и там е посочено кой плаща данъка и какви документи се подават
#3 | 25.12.2018, 21:33
Публикации: 3 / 0
За последното тримесечие може да декларирате пред наемодателя че желаете да Ви удържи за 4-то трим.,данък и Вие няма да внасяте,само до 31.04.2019г.трябва да подадете ГДД по чл.50 и да приложите служебна бележка от наемателя,каква сума Ви е изпатил и колко данък е платил.
В каква форма трябва да му декларирам, че желая той да ги изплати - устно, писмено или има някаква специална декларация?
#4 | 25.12.2018, 21:54
Публикации: 150 / 22
Наемателя,сигурно има счетоводител и той би следвало да знае,редно когато Ви плаща наема да Ви издава сметка за изплатени суми по чл.45,прилагам Ви такава служебна бележка и във т.2 отбелязвате че желаете да Ви платят данъка,този данък за 4-то тримесечие се плаща през м-ц януари 2019г.така че не е късно да уведомите наемателя и да му кажете  той да плати данъка
#5 | 25.12.2018, 22:16
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за помощта и разясненията!  :good:
#6 | 07.01.2019, 16:47
Публикации: 53 / 2
Успешна нова 2019 година! За да не отварям нова тема... Искам да попитам нещо свързано с наемите. Приятели си закупиха апартамент. Имат сключен брак, физически лица са и  заминаха за чужбина, не се осигуряват в България. Но от 01,10, 18 г. апартамнета е отдаден под наем на физически лица. Договора е сключен само от името на съпруга чрез пълномощник.  Не трябва ли и двамата собственици (наемодатели) да фигурират в договора и двамата да внасят авансов данък? Длъжни ли са за 4 -то тримесичие на 2018 г. да внесат авансов данък и да подадът декларация за удържания авансов данък?
#7 | 07.01.2019, 17:37
Публикации: 7243 / 1082
Би трябвало в договора да са вписани и двамата (всички)  собственика. Доходът се разпределя между собствените според идеалните части, че независимо, че парите може да са платени само на единия. Данъка -  според дохода, че т. е. от всички. И всички подават ГДД.
За четвъртото тримесечие не се дължи авансов данък върху доходите на от наем. Не се подава и Д55
#8 | 20.01.2019, 17:00
Публикации: 53 / 2
Благодаря :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове