Начисляване на клас по допълнителен трудов договор

02.01.2019, 11:35 2966 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.01.2019, 11:35
Публикации: 175 / 0
Служител е нает на четири часа по основен трудов договор във фирма и му се начислява клас прослужено време.
Същия служител работи и в друга фирма на четири часа по допълнителен трудов договор. Следва ли да му се начислява клас прослужено време и по втория допълнителен трудов договор?
Служителят иска да му се начислява клас и по допълнителния трудов договор защото той допълвал до осем часа работния му ден.
#1 | 02.01.2019, 11:50
Публикации: 29 / 2
НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Чл. 12 (8) Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.
#2 | 08.01.2019, 15:11
Публикации: 175 / 0
Благодаря!
#3 | 09.04.2019, 10:06
Публикации: 5 / 0
Здравейте, работя в училище и назначихме пенсионер по чл.114 НО го обръзахме с чл.68/1/1 КТ - въпросното лице работи и в друго училище пак по чл.114.При нас му се събират между 3 и 5 дни месечно но не повече работа, предполага се че и в другото училище също.Въпросът ми е полага ли му се платен отпуск и % клас. Моля аргументирайте се със съответните наредби или закони за да мога да дам адекватен отговор.Благодаря предварително.
#4 | 09.04.2019, 11:44
Публикации: 7211 / 1079
Здравейте, работя в училище и назначихме пенсионер по чл.114 НО го обръзахме с чл.68/1/1 КТ - въпросното лице работи и в друго училище пак по чл.114.При нас му се събират между 3 и 5 дни месечно но не повече работа, предполага се че и в другото училище също.Въпросът ми е полага ли му се платен отпуск и % клас. Моля аргументирайте се със съответните наредби или закони за да мога да дам адекватен отговор.Благодаря предварително.
За "класа" вижте отговор 1.
За отпуска - защо да не се полага? Пропорционално на времето,  зачетено за тредов стаж.
#5 | 09.04.2019, 15:32
Публикации: 5 / 0
Значи до колкото се информирах за да намеря трудовия стаж трябва да разделя отработените дни на 21.За да намеря дните трябва да прирявня лекторските часове към 8 часов р.д. и получавам следното като взема за база всички лекторски часове от м.09 2018 до м.03 2019г и получавам следното:
173 л.ч.: 8ч.р.д=21,625 р.д. за 7 месеца
21,625 : 21=1,02976 ден трудов стаж
Е ако е така какъв стаж за един ден или каква отпуска.Не твърдя че съм права в никакъв случай, но не ми трябва суха материя а алгоритъм за изчисляване.И все пак лекторския час или т.нар. учебен час  е 40м., а не е астрономически.Много благодаря.

#6 | 09.04.2019, 15:34
Публикации: 5 / 0
И кой нормативен акт ми дава право да искам инфо. от другия работодател за взетите часове че да видя дали двата договора се допълват за да се изпълни КТ
#7 | 09.04.2019, 16:56
Публикации: 7211 / 1079
173 л.ч.: 8ч.р.д=21 р.д. и 5 часа за 7 месеца
21 работни дни и 5 часа са  ... един месец трудов стаж.
Защо отново делите на 21?
Няма норматив, който да Ви дава право да искате документ от придходен работодател. В интерес на лицето е да представи такъв. Ако нямате инжормация, не начислявате "клас". Позовете се на цитирания член от наредбата.

ПП Как всъщност сте го назначили по чл.114, след като вече има един ТД?
#8 | 10.04.2019, 08:50
Публикации: 5 / 0
При нас лицето е назначено от 17.09.18 по чл.114, а при др.работодател няколко дни по - късно пак по чл.114.На кой чл. и от коя Наредба да се позова за % клас???
#9 | 10.04.2019, 09:39
Публикации: 7211 / 1079
При нас лицето е назначено от 17.09.18 по чл.114, а при др.работодател няколко дни по - късно пак по чл.114.На кой чл. и от коя Наредба да се позова за % клас???
НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
Колко е самия процент, трябва да е записано във Вътрешните Ви правила за организацията на РЗ.

В края на краищата се оказва, че лицето е при Вас на основен трудов договор и сте длъжни да начисляват допълнително възнаграждение за трудов стаж и професионален опит поне за времето, през което е работил на същата или сходна длъжност и/или при същия работодател по начина, който е описан във ВПОРЗ (понятията "клас" и "за челия трудов стаж" отмряха)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове