Майчинство,напускане и борса

23.07.2019, 14:19 7982 33
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#20 | 23.07.2019, 14:19
Публикации: 3 / 0
Благодаря!
#21 | 11.10.2019, 08:54
Публикации: 8 / 0
Здравейте,

през ноември изтича 2 год. ми майчинство. Ще бъда съкратена тогава. Имам 15 год стаж . До колкото разбирам ако се запиша на борса за 1 год , обезщетението ще се изчислява на база на осигурителния ми доход преди майчинството, а не за последните 24 месеца
Така ли е?
#22 | 11.10.2019, 09:30
Публикации: 6723 / 988
На база последните 24 месеца

(7) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
1. за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2.  за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст - доходът, от който е определено паричното обезщетение по правоотношенията, по които лицето е осигурено за безработица
#23 | 11.10.2019, 10:01
Публикации: 8 / 0
Тоест на база на майчинството което съм получавала?
#24 | 11.10.2019, 10:50
Публикации: 9153 / 1556
Тоест на база на майчинството което съм получавала?

1. за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете,  - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2.  за времето на за бременност и раждане, - доходът, от който е определено паричното обезщетение по правоотношенията, по които лицето е осигурено за безработица
#25 | 21.10.2019, 14:55
Публикации: 1 / 0
Здравейте, на 24.10. 19г. Детето ми навършва 2г. съответно и майчинството ми приключва. Искам да напусна фирмата от която съм излезнала в майчинство по взаимно съгласие и да започна фиктивни в друга фирма и там да ме съкратят по чл. 71.
Имам около 11 години стаж като включвам и майчинството. Випросът ми е: има ли някакъв срок до започването ми в новата фирма.? Също така колко дни трябва да съм назначена в новата фирма? Разбрах, че при изчисляването на обезщетението връщат 18 месеца, а аз бях в майчинство. Това проблем ли ще е? Благодаря предварително.
#26 | 21.10.2019, 15:03
Публикации: 1292 / 173
Направете си труда да прочетете по-горните постове и ще си отговорите на въпросите.  :smile1:
#27 | 03.12.2019, 23:47
Публикации: 32 / 0
Здравейте. С две застъпени майчинства съм...Сега приключва второто и трябва да напусна работа. Но как да изчисля колко обезщетение ми дължат за платените отпуски...като имате предвид че първото дете е родено феврудари 2016 и тогава съм взимала 460 лв тоест минималното ...Преди това съм била в болничен и съм взимала малки суми.
Освен това има ли някакъв начин освен чл.325 по който да напусна и да се запиша на борсата с по-голямо обезщетение. Не искат да ме съкратят... Не искат и да ме пуснат платена отпуска ( ако ме пуснат искат да плащам 240 на месец)... Имат и друга фирма, в която евентуално мога да питам дали ще ме назначат...Но ако трябва нещо да се пллаща....  Няма да се съгласят.
И друго -къде да отида да проверя дали 2014 год ми се води трудов стаж...защОт и с това имах проблем. Благодаря!
#28 | 23.01.2020, 15:22
Публикации: 1 / 0
Здравейте,интересуваме дали някой знае как изчисляват борсата след 2 години майчинство ?  Първата година получавах по 510лв. и втората по 380лв.
#29 | 23.01.2020, 16:55
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Края на м. Април изтича двата месеца платен отпуск след майчинство имам ли право да отида на борсата и по какъв член трябва да бъда освободена за да получавам максимално обещетение? Интересуваме и по какъв начин се изчислява борсата след 2 г. майчинство. Първата година получавах по 630 лв., втората 380 лв.
#30 | 23.01.2020, 17:16
Публикации: 6723 / 988
Може да отидете на борсата. Проблемът е, че за да Ви уволнят по "добрите" членове, освен трябва да има някакво реално основание, трябва да има и разрешение от Инспекцията по труда. Могат да се "ползват" и други "подходящи" членове, но те изискват известни договорки с шефа и поне няколко реално отработени дни. При такива прекратявания на ТД много често НОИ прави проверка на работодателя.
Е, еко напуснете по Ваше желание или по взаимно съгласие,  всичко ще е най-чисто, но обезщетението ще е само 4 месеца по около 200 лв месечно.
Обезщетението при "пълна борса" е 60% от средния осигурителен доход 24 месеца назад. За месеците от първата година майчинство, включени в тези 24месеца,   се взема дохода, ОТ който е изчислено майчинството. За месеците от втората година - минималната работна заплата за периода. За месеците в платен отпуск- дохода, върху който са дължими осигуровките за безработица.
#31 | 23.01.2020, 18:39
Публикации: 3 / 0
Благодаря за изчерпателния отговор имам само още един въпрос. При положени че съм назначена по чл 70 с 6 м. изпитателен срок и след изтичането му договора се счита за сключен при условия на чл. 67, ал. 1, т. 1 мога ли да предложа на работидателя ми да ме освободи по чл. 325, ал. 1, т. 4 КТ - със завършване на определената работа;
Ще има ли някакви последствия за него? Пак ли ще се изисква разрешение от инспекцията по труда?
#32 | 23.01.2020, 22:14
Публикации: 6723 / 988
Може да Ви освободи по чл.325, ал. 1, т.4 само ако трудовия договор е за определена работа (основание чл.68, ал.1, т.2). Основанието на договора е регистрирано в НАП при сключването му и не моге да се промени със задна дата.
Не зная колко време сте работили преди майчинството, но ако действително отработеното време (без болничните, отпуските и майчинството) е под 6 месеца, то може да се ползва чл.71, ал.1. Това май е единственият "добър" и безболезен вариант.
#33 | 24.01.2020, 18:10
Публикации: 3 / 0
Разбирам. Няма как да бъда освободена по чл. 71 защото съм във фирмата от края на 2016 г. Благодаря Ви все пак за изчерпателния отговор. Ще говоря с работодателя дали може да се измисли нещо.  :wink1:
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове