Болничен при промяна вида на осигуряване

12.01.2019, 18:01 3675 9

12.01.2019, 18:01
Публикации: 18 / 0
Земеделски производител осигурен 2017-2018г. на ниския процент. От 01.01.2019 е подадена декларация за промяна осигуряването с право на болничен.  В същото време човекът е осигурен и по трудов договор, т.е. има необходимите 6 месеца осигуряване за този риск. Предстои му да излезе в болничен в края на месеца. 
Трябва да вземе два болнични - за работодател и за ЗП.
При подаване на болничния от ЗП в приложение 9 какво ще се попълни в т.2 - има ли 6 месеца осигуряване за ОЗМ / тези от по ТД/ или се гледа само като ЗП и в т.9 раб.дни с право на обезщетение ще се  попълвали с дните от болничния? И другата ми питанка е в декларация 1 за месеца , ще се отразят ли тези дни в болнични в т.16.2? Моля някой който се е сблъсквал да помогне!
#1 | 13.01.2019, 19:12
Публикации: 1 / 0
Без да съм изчерпателна ще споделя подобен опит. Когато лицето е осигурено 6 м назад за съответния риск НОИ заплаща обезщетение. В случая ЗП не осигурен за предходните месеци и трябва да се попълни , че няма 6 м. към момента на възникване на риска, съответно и дата на която ще има 6 месеца. Така, че НОИ няма да му изплатят болничен като ЗП, но ще му изплатят като лице осигурено по ТД. Болничния на ЗП ще му позволи да плати по-малка сума осигуровки (пропорционално на дните в месеца намалени с бр.дни на боледуването). И това е "нещо". И така докато набере като ЗП необходимото време в осигуряване на големия процент, после ще плащат и за този вид осигурен.
#2 | 13.01.2019, 19:25
Публикации: 9299 / 1558
В случая ЗП не осигурен за предходните месеци и трябва да се попълни , че няма 6 м. към момента на възникване на риска, съответно и дата на която ще има 6 месеца. Така, че НОИ няма да му изплатят болничен като ЗП,

Това наистина ли е вярно? Ваше мнение ли е или е практика на НОИ?

А какво правим, ако работник с 10 годишен стаж по ТД започне работа при друг /нов/ работодател и се разболее на втория месец? А ако 10-годишния му стаж пред въпросния ТД е бил само като СОЛ с ОЗМ?
#3 | 14.01.2019, 09:23
Публикации: 18 / 0
В този случай ако не е вече СОЛ а само на ТД, няма проблем да се отбележи че има 6 месеца осигуряване за ОЗМ, но тук става въпрос как ЗП ще подаде информацията като осигурител/все пак е променил вида осигуряване от 01.01/ .Моля ако някой има опит в този случай!
#4 | 14.01.2019, 10:48
Публикации: 9299 / 1558
Добре де, ако ТД беше прекратен преди две години след 10 годишен стаж, сега се регистрира като ЗП и като СОЛ и на третия ден се разболява. Какво щяхте да посочите тогава?
За мен си има 6-те месеца, независимо кога във времето и на какво овнование ги е придобил.
Накрая да уточня: говорим за СОЛ с осигуряване за ОЗМ, а не само за ЗП, нали?
#5 | 14.01.2019, 15:25
Публикации: 177 / 10
Аз се извинявам, че се намесвам в темата, защото не е моя, но я следя, защото ми е интересна и искам да знам отговора.
ХХХХХ, не разбрах последния Ви въпрос "не е само ЗП". Ами нали ЗП също си е СОЛ и от тази година се осигурява и за ОЗМ. Какво имате предвид?
#6 | 15.01.2019, 11:56
Публикации: 9299 / 1558
ХХХХХ, не разбрах последния Ви въпрос "не е само ЗП". Ами нали ЗП също си е СОЛ и от тази година се осигурява и за ОЗМ. Какво имате предвид?
Тъй като регистрацията като ЗП и регистрацията като СОЛ са различни, но то възможно е да е направена само първата. Не коментирам дали е правилно и/или допустимо.
Относно осигуряването на СОЛ_ЗП за ОЗМ: то и до сега си беше възможно, а и сега не е задължително.
#7 | 15.01.2019, 21:15
Публикации: 18 / 0
Тъй като регистрацията като ЗП и регистрацията като СОЛ са различни, но то възможно е да е направена само първата. Не коментирам дали е правилно и/или допустимо.
Относно осигуряването на СОЛ_ЗП за ОЗМ: то и до сега си беше възможно, а и сега не е задължително.

Защо да са различни ЗП и СОЛ? "Собственик на дружество/ЕТ, свободна професия , ЗП всички са СОЛ и могат да изберат да се осигуряват за ОЗМ или не. СОЛ -като ЗП решава от 01.01.2019 да се осигурява за ОЗМ, в същото време е и на ТД. До тук всичко е наред. Въпроса ми е поставен в началото, моля да го прочетете внимателно, защото питането е как ще подаде ЗП-като осигурител прилож.9 и декл.1 за дните на болничен. В приложение 9, т.2 пише осигурен за съответния риск ..........., но приложението се подава от ЗП. Отделно работодателя по ТД ще си подаде прил.9 и там съответно си има 6 месеца. Как мислят други, няма ли някой на който му се е случвало?
 
#8 | 15.01.2019, 21:16
Публикации: 18 / 0
Разликата между ЗП и другите СОЛове идва от МОД.
#9 | 15.01.2019, 21:42
Публикации: 177 / 10
Имаш отговор:
ХХХХХ: "За мен си има 6-те месеца, независимо кога във времето и на какво овнование ги е придобил"
Под регистрация като ЗП, ХХХХХ има предвид регистрацията в съответната Областна дирекция Земеделие. Вече ЗП СОЛ е когато отиде в НАП да си подаде декларация за самоосигуряване ОКД5.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група