Право на обезщетение от НОИ

26.03.2019, 20:36 1290 1

26.03.2019, 20:36
Публикации: 15 / 0
Здравейте приятели!
Имам малка фирма. Освен това от една седмица работя  и на трудов договор в друга фирма, като там имам изпитателен срок в полза на работодателя от 6 месеца.
Въпросът ми е, ако напусна, по взаимно съгласие или ако работодателят реши, ще имам ли право на регистряция в Бюрото по труда и на обезщетение от НОИ, и за колко време?
Трудовят ми стаж е 12 години и не съм бил на борсата в последните 10 години.
Благодаря!!!   
#1 | 26.03.2019, 21:56
Публикации: 9327 / 1567
Ако Вашата малка фирма има дейност и подлежите на (само)осигуряване, нямате право на обезщетение за безработица.
Ако фирмата Ви няма дейност и не се самоосигурявате, трябва да имате 12 месеца от последните 18 с осигуровки за безработица и да не сте пенсионер.
Ако напуснете по взаимно съгласие и имате право на обезщетение,  то ще е 4 месеца по 9 лв на работен ден  (около 200 лв месечно).  Няма значение колко е стажа Ви и каква е била заплата  Ви.
Ако работодателят прекрати договора в срока на изпитване по негова инициатива и Вие имате право на обезщетение, то ще е за срок според стажа Ви с осигуровки за безработица от 2002 насам, а размерът ще е 60% от средния осигурителен доход от последните 24 месеца
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група