Запитване

02.04.2019, 17:26 1298 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.04.2019, 17:26
Публикации: 8 / 0
Здравейте. Втората година майчинство ми изтече. Работодателя ми отказа ползване на неплатен отпуск. Подписах по взаймно съгласие. Сега се водя в друга фирма която ще може да ме съкрати и да отива на бюрото по труда за да ползвам обезщетение. Разбрах ,че взимат последните 24 месеца . Искам да попитам дохода от 380 лв ли взимат   по време на майчинството или това което е по договор? Благодаря.
#1 | 02.04.2019, 20:30
Публикации: 7241 / 1082
За първата година майчинство се взема дохода, от който е изчислено обезщетението.  За мтората година, когато сте получавали 380 лв, се взема минималната работна заплата за периода/480 за 2018, 560 за 2019/
#2 | 03.04.2019, 08:52
Публикации: 8 / 0
Благодаря ви!
#3 | 11.04.2019, 15:29
Публикации: 2 / 0
1.Имам срочен договор член 68,ал1,т.3 по заместване на Надя от18.05.2016г, връща се на работа, аз останах да работя: 2. После с работодателя сключваме допълнително споразумение към трудов договор за определен срок по член  68 ал 1, т.1 от 31.01.1918г на 31.03 2018: 3.На 28.03.2018г сключихме с работодателя нов договор по чл.68,ал 1,т.1 от 31.03.2018 до31.03. 2019г.  4. На11.02.2019 нов договор за определен срок по член 68 ал1 т.3 за заместване на Мария. При завръщането на Мария на 30.04.2019г  работодателя има ли право да ми прекрати трудовия договор, или още след 1-я трябваше да ми направи безсрочен?
#4 | 11.04.2019, 15:44
Публикации: 1297 / 175
Има право.
Дали е трябвало да ви го направи или не няма еднозначен отговор.
Все на една и съща длъжност ли сте?
Защото, ако да, то работодателят леееекинко е в нарушение на чл. 68 (4) от КТ и при тази хипотеза би следвало да се приложи текста на чл. 68 (5) от КТ.

В крайна сметка става дума за ДС, които вие сте подписвала, т.е. съгласила сте се с условията.
#5 | 12.04.2019, 15:06
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора!

На една и съща длъжност сме... Почти 3 години на работа и 4 срочни договора.
Има ли право работодателя да сключва верижни срочни договори? След завръщанането на първият титуляр, продължих да работя повече от година без оспорване от страна на работодателя, при което договорът автоматично трябваше да стане безсрочен. Без да ме уведомят за безсрочността на договора и без мое писмено съгласие подписах още два срочни договора...
Закона може ли да ме защити при това положение?
#6 | 12.04.2019, 15:28
Публикации: 7241 / 1082
Малко е спорно за този договор  по чл.68,ал 1,т.1 от 31.03.2018 до31.03. 2019г. , защото е втори за определен срок. И според мен не са спазени условията на чл. 68, ал.4, но не съм наясно със всички факти.
За времето от 18.05.2016г до 31.01.1918г договорът Ви би трябвало да е  станал безсрочен по силата на чл.69, но и тук не съм запозната с фактите. Неоспорим факт е, че на 31.01.2018 доброволно и "взаимно съгласно" сте подписали срочен ТД и нямате право да го оспорвате.
За срочни ТД по заместване няма ограничение нито в бройката, нито в поредността, така че не може да оспорвате и последния ТД, отново подписан след взаимно съгласие.

ПП Ако става въпрос за бюджетна организация, моля горното да се приема само като "препоръчително тълкуване" на Кодекса на труда.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове