ЛТА-да се продаде или под наем?

03.04.2019, 11:41 1362 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.04.2019, 11:41
Публикации: 98 / 0
Собственик на лекотоварен автомобил (ЛТА), който ЛТА е и СИО,  е управител в ЕООД, но има и неработещо ЕТ, за което продължава да подава нулеви СД по ДДС. Решава, че ще ползва автомобила в ЕООДто. Не мога да преценя какво да избере продажба или наем? Освен всичко, притеснява ме и ЕТ-то му, което е рег. по ДДС. Дано някой се отзове. Благодаря!
#1 | 03.04.2019, 12:34
Публикации: 211 / 28
Много зависи, но от гледна точка на ЗДДФЛ бих се замислила за продажба, защото доходът от нея би бил необлагаем за собствениците, ако е минала повече от година между придобиването и продажбата. А доходът от наем се облага.

А какво общо има ЕТ-то?
#2 | 03.04.2019, 13:10
Публикации: 98 / 0
А какво общо има ЕТ-то?
Амиииии.... чета тук, особено последните няколко коментари, че са по-нови
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2638.20.html
#3 | 03.04.2019, 14:11
Публикации: 211 / 28
Да, наистина би следвало да издава и фактури за неговата част от наема от ЕТ-то и ще има един изкуствен оборот за целите на ЗДДС.
#4 | 03.04.2019, 14:24
Публикации: 98 / 0
Благодаря ти, Маграт, че ми пишеш. И ако реши да го продаде , И тогава ли ще трябва  да пуска фактура с ДДС?  :blink:
#5 | 03.04.2019, 14:44
Публикации: 211 / 28
Не, би следвало да начисли само ако автомобилът беше включен в активите на ЕТ-то.
#6 | 03.04.2019, 15:04
Публикации: 9659 / 1645
По-скоро си мисля, че отправната точка при отговора е, че дали продажба не е част от независима икономическа дейност на физическото лице.
#7 | 03.04.2019, 15:13
Публикации: 211 / 28
Аз го виждам като инцидентна продажба на лично имущество /освен ако не продава редовно коли, разбира се/.
Докато отдаването под наем напълно попада в НИД по чл.3 от ЗДДС.
#8 | 03.04.2019, 15:16
Публикации: 9659 / 1645
Да, най-вероятно е инцидентна продажба. Просто исках да подчертая, че независимо дали е част от имуществото на ЕТ, ако беше част от независима икономическа дейност щеше да се начислява ДДС.
#9 | 03.04.2019, 15:19
Публикации: 211 / 28
Да, така е, разбира се. Включително ако продава регулярно какъвто и да е друг вид лично имущество, би следвало да го облага с ДДС.
#10 | 03.04.2019, 16:15
Публикации: 98 / 0
Много благодаря и на двете ви!
Да, инцидентна продажба е, и не, не е част от независима икономическа дейност на ФЛ.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове