Съкращаване на щат

30.03.2012, 10:30 8339 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.03.2012, 10:30
Публикации: 28 / 2
Във фирмата е назначено лице на срочен трудов договор. Въпреки това работата силно намалява и се налага лицето да бъде съкратено (чл.328, ал.1, т.2 или 3), считано от 01.04.2012г. На лицето е отправено едномесечно предизвестие за предстоящото съкращение.
Въпроси:
1. Има ли някакъв проблем да съкратя по този член лице което е на срочен трудов договор?
2. Има ли някакви особености при попълване на уведомлението по чл.62 за освобождаването?
3. Какви документи да изготвя, за да се регистрира лицето в бюрото по труда и да ползва обещетение за безработни?
БЛАГОДАРЯ ЗА ТЪРПЕНИЕТО!!!
#1 | 30.03.2012, 11:27
Публикации: 1252 / 119
Лице не може да бъде съкратено! Съкращават се работни места, които после немогат да бъдат разкривани отново. С работника се прекратяват трудови отношения и срочен договор се прекратява с предизвестие от 3 месеца, но не повече от оставащия срок по договора. Всяка страна не спазила този срок дължи обезщетение за това. Преценете си кое ще ви е икономически по изгодно - да му дадете каква да е работа (чл. 120) и платите заплатата срещу труд, а с изтичане на срока договора да се самопрекрати или да го освободите предсрочно и да му броите пари без насрещен труд.
#2 | 30.03.2012, 11:43
Публикации: 76 / 0
Съкращават се работни места, които после немогат да бъдат разкривани отново
Бихте ли цитирали нормативен акт в подкрепа на това. Благодаря

#3 | 30.03.2012, 11:44
Публикации: 3167 / 246

Бихте ли цитирали нормативен акт в подкрепа на това. Благодаря
КТ
#4 | 30.03.2012, 11:50
Публикации: 76 / 0
КТ

Благодаря! Огледах внимателно КТ (чл.чл. 222 (1); 328 (1) т. 2; 329 (1); 334 (4)). Какво пропускам от КТ, което е свързано със съкращенията?
#5 | 30.03.2012, 11:57
Публикации: 28 / 2
Не ни е възможно да спазим 3 месечния срок за предизвестие - предизвестието ни е отправено на 29.02.2012, а лицето ще е освободено от 01.04.2012. Какви обезщетения му дължим: две заплати за неспазено предизвестие (3-1=2) и това по чл.222?
#6 | 30.03.2012, 12:39
Публикации: 6 / 0
Освобождавате го на основание чл.328, ал.1, т.3 от КТ /намаляване обема на работа/. Изплащате му обезщетение на основание чл.220, ал.1 от КТ- две брутни заплати и чл.222, ал.1 от КТ - 1 брутна заплата.
Документи при освобождаване: трудова книжка, заповед за освобождаване, УП-3. Със заповедта за освобождаване, личната карта, диплома за завършено образование и трудова книжка отива в 7 дневен срок от датата на освобождаване в бюрото по труда и се регистрира.С трудовата книжка и заповедта за освобождаване след изтичане  срока на предизвестието отива в НОИ и се регистрира, за да му изплащат обезщетение за безработни /ако има право на такова/.По отношение на уведомлението по чл.62 няма особености.
#7 | 30.03.2012, 12:42
Публикации: 28 / 2
Много благодаря на всички :-*
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове