Признаване на приход от субсидии

11.12.2019, 22:20 5232 8

11.12.2019, 22:20
Публикации: 95 / 1
Здравейте, вероятно доста е изписано по темата, но и на мен не ми дава мира и все се колебая дали е правилно или не?!
ЕООД - земеделски стопанин получава субсидии - СЕПП, СПП, СПК, ЗДП. Признава ги в същата година, използвайки приблизителна оценка - една част ги получава в текущата година, другата в следващата. В съзнанието ми отново са следните въпроси:
1. Правилно ли е? Биха ли ми направили проблем при проверка?
2. Ако призная само частта, която получа в текущата година, ще има ли проблем по отношение на съпоставимостта разходи / приходи?! И тази промяна, един вид, в счетоводната политика оповестява ли се?!
Моля, споделете мнението си!
#1 | 09.01.2020, 13:24
Публикации: 35 / 1
(д) приходи от финансирания на текущата дейност;
            - предоставени субсидии за обработка на земеделски площи – същите се признават като се спазват основните счетоводни принципи – текущо начисляване и съпоставимост на приходите с разходите, както и изискването на параграф 4.2. от СС 41 „Селско стопанство” ( „Полученото правителствено дарение,свързано с биологични активи и селскостопанска продукция, предоставено с условия, се признава като приход в периода  на изпълнение на поставените условия”.).
Приходите се признават в годината, за която са предоставени.
Приходът не се отчита, когато разходите не могат да бъдат надеждно определени.
Аз лично си взимам от Сайта на ДФЗ данните за сумите , в частта на "Одобрени за плащане" и тях си признавам за приход./ Може да вземеш и документ от тях със заверка от ДФЗ. /Защото те се отнасят за стопанската година, която приключва в текущата ти счетоводна година. Също така в Оповестяване на Счет. политика описвам сумите които са получени по банковата ни сметка по дати и суми в раздел- Събития настъпили след датата на съставяне на ГФО.
https://www.tita.bg/free/accounting/580
#2 | 21.04.2021, 13:37
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
ДА, ОБАЧЕ ПОЗИЦИЯТА НА НАП Е ДРУГА.
#3 | 22.02.2022, 16:56
Публикации: 1 / 1
Да попитам нещо по темата: как се отчита разликата между признатите субсидии в предходната година и реално изплатените през следващата година? Коригираща декларация ли подавате?
#4 | 31.05.2022, 05:59
Публикации: 95 / 1
Да попитам нещо по темата: как се отчита разликата между признатите субсидии в предходната година и реално изплатените през следващата година? Коригираща декларация ли подавате?

Аз лично си вземам операция за разликата в текущата година. Нищо не коригирам по отношение на предходната. Винаги има разлики от някакви санкции
#5 | 31.05.2022, 05:59
Публикации: 95 / 1
ДА, ОБАЧЕ ПОЗИЦИЯТА НА НАП Е ДРУГА.

Каква е бихте ли споделили?
#6 | 31.05.2022, 12:39
Публикации: 6668 / 658
И аз се начислявам разликата следващата година е не правя корекция на ГДД. За 2020 и 2021 година нямам разлика, защото изчаквам плащането на субсидиите и начислявам точната сума (само без субсидиите за финансова дисциплина).
#7 | 06.07.2022, 13:09
Публикации: 152 / 5
Каква е бихте ли споделили?
Приходите от субсидия се признават на датата на заверяване на банковата сметка,незавизимо за коя година се отнасят.
#8 | 22.01.2023, 21:22
Публикации: 624 / 3
(д) приходи от финансирания на текущата дейност;
            - предоставени субсидии за обработка на земеделски площи – същите се признават като се спазват основните счетоводни принципи – текущо начисляване и съпоставимост на приходите с разходите, както и изискването на параграф 4.2. от СС 41 „Селско стопанство” ( „Полученото правителствено дарение,свързано с биологични активи и селскостопанска продукция, предоставено с условия, се признава като приход в периода  на изпълнение на поставените условия”.).
Приходите се признават в годината, за която са предоставени.
Приходът не се отчита, когато разходите не могат да бъдат надеждно определени.
Аз лично си взимам от Сайта на ДФЗ данните за сумите , в частта на "Одобрени за плащане" и тях си признавам за приход./ Може да вземеш и документ от тях със заверка от ДФЗ. /Защото те се отнасят за стопанската година, която приключва в текущата ти счетоводна година. Също така в Оповестяване на Счет. политика описвам сумите които са получени по банковата ни сметка по дати и суми в раздел- Събития настъпили след датата на съставяне на ГФО.
https://www.tita.bg/free/accounting/580




бихте ли споделили точно от къде ги взимате тези данни МОЛЯ
понеже не съм много наясно
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група