ЕООД без дейност

15.12.2019, 19:52 2025 4

15.12.2019, 19:52
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
имам няколко въпроса, моля за съдействие по тях:
Въпрос 1:
Имам ЕООД без регистрация по ДДС, което не извършва дейност и имам само една набирателна сметка към него. Фирмата е без дейност, защото те първа започвам бизнес. Пускаме фирмата за 5 дни, колкото да се осчетоводят разходи по обзавеждане на фирмата с оборудване (разбира се свързано с дейността й). Интересува ме дали мога да имам договор за наем от друга фирма с моята фирма, при положение, че моята не работи? Под договор за наем имайте предвид, че другата фирма ще предоставя на мен наем на комп. оборудване. Имам ли право да го правя? Реално аз не извършвам никаква дейност, просто имам договор за наем.

Въпрос 2:
Какво се случва, ако на фирмената сметка получавам парични средства, а фирмата е без дейност?

Въпрос 3:
Например имам 3 превода от физически лица:
-2 лв на 15.12.19
-3 лв на 17.12.19
-5 лв на 20.12.19
Мога ли да пусна фактура за 10 лв по банка към друга фирма.
/тоест да използвам тези 10 лв, които са в банката и да съставя фактура към друга фирма/?

Благодаря много!
Весели празници! :smile1:
#1 | 15.12.2019, 20:40
Публикации: 9297 / 1557
 
Приходи по сметка от трети лица и липса на дейност са меко казано несъвместими.

Ако имате превод от лице Х, лице У и лице Z и издадете фактура на фирма АБВ, е малко странно.  За Вас не зная, но на фирма АБВ може би ще се наложи да доказва, че лицата X, Y  и Z имат някаква връзка с нея и са платили за нейна сметка

Най-добре се свържете със счетоводител. Докато не е станало късно.
#2 | 15.12.2019, 21:08
Публикации: 9297 / 1557
И закриите тази набирателна сметка. Нали вече сте регистрирали фирмата
#3 | 15.12.2019, 21:10
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Благодаря за отговора.
Интересува ме дали е незаконно, ако имам приходи в сметката на недействащата фирма.
#4 | 15.12.2019, 21:26
Публикации: 9297 / 1557
Ако постъпленията в сметката Ви са някакво захранване от парите в касата на фирмата или от Ваше име като собственик (с известни уговорки!), а са плащане от други лица (явно клиенти), то те ще се третират като приход . А щом има  приходи, значи има или е имало дейност.
Има разлика между постъпления/плащания и приходи
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група