Нова схема ощетяваща при начисляване на Данък МПС за 2020г.

04.02.2020, 08:34 10515 20

04.02.2020, 08:34
Публикации: 10 / 2
Спрямо новата методология за изчисляване на задълженията за Данък МПС за 2020г. в общия случай ги изчисляват без екологична категория (Евро1,2,3,4 и т.н) и така данъка е по-висок. Това се получава, защото в декларациите по чл.54 от ЗМДТ които са подавани до 2016г. при придобиване на МПС с мощност над 74 kW няма поле за отбелязване на екологична категория и тази информация не е вкарвана в „досието“ на автомобила в общината. Този проблем не съществува от последните години, тъй като КАТ праща служебно информацията до общината при регистрацията на автомобила  и отпадна задължението за подаване на тази декларация. В края на 2018г. беше променен формуляра на Декларацията по чл.54 от ЗМДТ и в точката за техническа характеристика на автомобила вече я има и екологична категория. В електронните услуги на НАП фигурира за подаване въпросната декларация, но за съжаление е неизползваема, защото липсва функционалност за подаване на коригираща информация и отгоре на това е стария формуляр и  няма поле за попълване на екологична категория на автомобила. Няма да е зле, преди да платите, да проверите задълженията си за Данък МПС за 2020г. и сами да си ги изчислите тук: https://cartax.uslugi.io/ и ако се налага да предприемете действия за коригиране на задълженията ви. Логично би било от общините да изискат служебно липсващата им информация от КАТ, за да сметнат коректно данъка, но явно разчитат, че данъкоплатците не са добре информирани (обикновено разбират колко дължат на самото гише за плащане) и повечето няма да предприемат никакви действия за точното изчисляване на данъка и съответно в следващите години пак ще плащат по-висок данък.
#1 | 04.02.2020, 12:50
Публикации: 825 / 178
Браво, много добро попадение!
Видях, че колота е с евро-коефициент 1, а то не е така. Разликата е 24.40 лв.
Благодарности! :smile1:
#2 | 13.02.2020, 14:34
Публикации: 1 / 1
Благодаря много за публикацията. Новият начинът за изчисляване на данък МПС действително ощетява фирмите и гражданите. Няма разяснителна кампания за новата методика и затова, че може да се подава коригираща декларация за екологичната категория на автомобила. От тази година се оказва, че тя става елемент на изчислението на данъка. Това, че предишни години във формуляра е липсвала въпросната категория и никой не е бил длъжен да я декларира, не означава че трябва да плащаме по-висок данък МПС.  Следователно е абсолютно задължително да има нови коригиращи декларации, макар че  подобни разяснения не се дават от НАП и от Столична община местни данъци и такси.  Оставам с неприятното впечатление, че разяснителни кампании се правят само когато трябва да се пълни бюджета, а не когато е в интерес на фирмите и гражданите.
#3 | 13.02.2020, 15:54
Публикации: 69 / 17
От тази година се оказва, че тя става елемент на изчислението на данъка.
И от предишната (2019) беше. Само че в ЗМДТ пише, че "се чете от базата с данни на КАТ"
#4 | 02.03.2020, 12:17
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
И данъка на колата ми е изчислен без екокатегория!Данъка ми е изчислен с 30лв. повече.Два пъти подавах жалба през сайта на столична община.Втория път изпратих копие на талон.Там пише EURO3.Отговарят ми по един и същ начин,че сметнал грешно,обърквайки годините на колата.В общината е регистрирана 2014г. и имат копие на талона.Изпратих трета жалба до кмета на столична община и вече месец нямам отговор.Какво да направя?
#5 | 02.03.2020, 13:48
Публикации: 4405 / 737
Телевизиите понякога вършат работа, особено ако случаят не е "частен".
#6 | 03.03.2020, 17:00
Публикации: 9 / 0
Подадох декларация през сайта на НАП,като в графата  допълних ЕКОКАТЕГОРИЯ  ЕВРО 3.Очаквам реакция.Трябва да си защитаваме правата до дупка!
#7 | 03.03.2020, 17:03
Публикации: 9 / 0
Подадох декларация през сайта на НАП,като в графата  модификация допълних ЕКОКАТЕГОРИЯ  ЕВРО 3.Очаквам реакция.Трябва да си защитаваме правата си до дупка!
#8 | 03.03.2020, 17:41
Публикации: 9 / 0
Подадох декларация през сайта на НАП,като в графата  допълних ЕКОКАТЕГОРИЯ  ЕВРО 3.Очаквам реакция.Трябва да си защитаваме правата до дупка!
#9 | 03.03.2020, 17:42
Публикации: 10 / 2
В електронните услуги на НАП Декларацията по чл,54 от ЗМДТ е стария формуляр и в точка 5 за техническите характеристики на автомобила не фигурира Еко категорията. Явно сте попълвали по-долните точки, където се декларираше че МПС-то е до 74kW и има катализатор (това вече няма значение при определяне на данъка и в новия формуляр не се попълва такава информация).
#10 | 03.03.2020, 17:44
Публикации: 10 / 2
Начин за отстраняване на нередностите:
В общината по постоянен адрес в отдел Местни данъци и такси се подава се коригираща декларация - формуляр тук: https://nap.bg/document?id=17839 (в точка 5 се отбелязва екологичната категория на возилото). Трябва да си носите копие на големия талон на МПС-то и ако чиновника не е на кеф, може да ви иска и оригинала за сверка. Най-досадно е, ако попаднете на некомпетентен служител, който всячески ще ви убеждава, че налога е сметнат правилно. Ако сте сигурни в изчисленията си (няма да е зле преди да отидете да си направите разпечатка от калкулатора https://cartax.uslugi.io/), то отстоявайте позицията си. Успех на ощетените.
#11 | 03.03.2020, 18:10
Публикации: 10 / 2
Между другото  JazzMaster е прав, че екологичната компонента която участва в изчисляването на данъка е от 2019 година. Т.е. напълно е възможно на някои, да са "надписали" сметката още миналата година.
#12 | 03.03.2020, 19:36
Публикации: 9 / 0
В графата  модификация на автомобила в първата секция за данък без отстъпка,освен модификация допълних ЕКОКАТЕГОРИЯ  ЕВРО 3.Приложих файл със сканиран големия талон.В краен случай ще отида на място в Общината,но защо трябва да си губя времето,за това,че някой не си върши работата или се опитва отново да краде от хората!За 2019 също съм платил по-гомям данък.Ще изкам да ми възстановят надвзетия данък!
#13 | 04.03.2020, 10:44
Публикации: 69 / 17
Надписали не мисля... Системата е автоматизирана за изчисленията, едва ли някой ходи да "бърка кола по кола" в посока увеличение. Но ако в 2020 сте си добавили екологична категория (евро някое си), то след няколко дни системата се опреснява с новото изчисление. Разбира се 2019 сте платили по-големия размер и мисля че трябва да се иска прихващане/възстановяване по реда чл.129(1) от ДОПК.
#14 | 04.03.2020, 12:36
Публикации: 9 / 0
Това означава,че има умишлен пропуск в системата,в полза на бирника!Не се касае за бъркане в системата от някой служител,разбира се!Най-често оправдание е -системата това ми дава,независимо дали е спазен закона или не.Т.е. системата е над закона!Как веднъж не сбъркаха да вземат по-малък данък?
#15 | 04.03.2020, 13:19
Публикации: 69 / 17
Може да се разсъждава в посока "конспирации" разбира се... В полза на бирника се получи ефекта от съветския лаф приложим с пълна сила тук: "искахме да стане хубано, но стана както обикновено". Законът е спазен всъщност, както по-горе писах, за еко-категорията "се чете от базата данни на КАТ в реално време". Има условности как става опресняването "в реално време", а когато няма възможност за "в реално време", като "едно време на дискетки/села флашки или други носители". И системата действително "това ми дава". КАТ са започнали да вписват еко-категория от 2-3г. насам (грубо говоря), щото "никой не бил им го искал". Изобщо да не продължавам описание на дивотиите....
#16 | 04.03.2020, 21:19
Публикации: 9 / 0
Четене на екокатегория EURO 3  в реално време през 2020,която е вписана в талона 2014 би трябвало да се прочете вярно като EURO 3 , а не без екокатегория.В противен случай излиза,че талонът издаден от КАТ е фалшив,или Общината не е изискала цялата информация,защото така и е изгодно.
#17 | 05.03.2020, 14:19
Публикации: 69 / 17
Четене на екокатегория EURO 3  в реално време през 2020,която е вписана в талона 2014 би трябвало да се прочете вярно като EURO 3 , а не без екокатегория.В противен случай излиза,че талонът издаден от КАТ е фалшив,или Общината не е изискала цялата информация,защото така и е изгодно.
Изглежда във вашия случай има проблем така описано. Част от проблема е че не получаваме документ как е формиран данъка спряма разпоредбите на ЗМДТ и частта от наредбата на съответната община за коефициентите. Получаваме "дължим данък лева". Можем сами да си сметнем колко дължим, взимайки заложеното в ЗМДТ+съответните компоненти от общинската наредба (столична община, пловдивска, павликенска или горно уйно...). Представеният калкулатор също не дава "разбивка", тъпо. (а фиш за заплата например дава)
Например столична община нищо "не изисква", става автоматично, проверих го лично за себе си: нямах вписанана еврокатегория в базата данни на КАТ (талона няма никакво значение), добавих си категорията (не стана без дописване в талона, макар че не ми е нужно) и след няколко дни дължимото ми се смени в посока намаление. А талона не съм го показвал никому, и не съм ходил в общинската служба. Но ще ходя за да си искам корекция и прихващане на данъка за 2019.
#18 | 05.03.2020, 17:12
Публикации: 9 / 0
Е да по наредба съм го смятал данъка и по калкулатор излиза едно и също,по-малко от това,което виждам в НАП!След като в талона има писана екокатегория,няма как да липсва в  КАТ,поне копие на талона имат.Тогава как ще ми направят нов талон,ако го изгубя.Става въпрос за регистрация 2014.Да рабирам,който няма екокатегория от КАТ не са  изпратили данни с екокатегория.Просто за автомобили преди 2016 не са изпращали  информация.Би трябвало общината да си свърши работата!Защото регистрацията е направрна при тях на място.В КАТ ще ми кажат,че не подават данни за автомобили до 2016.Отивайте в общината.В общината ми отговарят,че в базата данни автомобила е без екокатегория. Параграф 22!Иди доказвай,че нямаш сестра!
#19 | 18.03.2020, 21:36
Публикации: 9 / 0
 :good:Успях!След месец обаждане по телефони,писане мейли и т.н.Смятайте си данъка и проверявайте какво ви се начислява в общината!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група