Здравейте

16.11.2020, 11:02 2536 11

16.11.2020, 11:02
Публикации: 5 / 0
Не съм сигурна дали съм писала на правилното място , но не знам към кой и къде да се обърна . Извинявам се , ако съм объркала раздела.На 25 години съм , бременна съм в 8мия месец , с първото си дете .
Безработна съм и се самоосигурявам. Когато забременях също бях без работа . Имам следният въпрос. На каква помощ имам право ? От кога , къде и какви документи трябва да попълня и подам? На какво майчинство имам право и от кога мога да започна да го получавам? Благодаря предварително! Поздрави :)
#1 | 16.11.2020, 11:17
Публикации: 206 / 45
Самоосигурявате се как:като СОЛ /на нисък или висок %/  или само за здравни ОВ с Декларация Обр.7?
#2 | 16.11.2020, 12:35
Публикации: 9299 / 1558
А имате ли до сега някакъв осигурителен стаж с осигуровки за общо заболяване и майчинство?
#3 | 16.11.2020, 14:50
Публикации: 5 / 0
От 18г. до момента с прекъсвания имам осигуровки от работодател на 4 часа. Нямам осигуровки внасяни за майчинство или някакво заболяване . Самоосигуряващо се лице по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО . Внасям по 24.40 на месец .
#4 | 16.11.2020, 14:52
Публикации: 6668 / 658
Ако правилно съм разчела това което сте написали - може би ще имате право само на социални помощи.
#5 | 16.11.2020, 15:01
Публикации: 5 / 0
Ами познати ми казаха , че само заради това , че имам осигуровки , единственото майчинство , което мога да взимам , било 100  лева първата година . Също така и 40 лева детски.
#6 | 16.11.2020, 16:01
Публикации: 206 / 45
От 18г. до момента с прекъсвания имам осигуровки от работодател на 4 часа. Нямам осигуровки внасяни за майчинство или някакво заболяване . Самоосигуряващо се лице по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО . Внасям по 24.40 на месец .
Сега сте на 25 години, ако разичтам правилно че от 18г.-възраст, а не от 2018г. насам имате някакви 4-часови договори, то е вероятно да имате 12 месеца осигурителен стаж и ако не сте напред в 8 месец да си намерите някой познат да Ви назначи на трудов договр при него пред първия болничен за 45 дни преди термина. 
   Но тъй като малко разхвърляно обяснявате предисторията и ние гадаем къде, колко и кога, може би е най-добре да го обсъдите с Вашите познати, а не през форума. Важно е, така че обърнете малко повече внимание, защото малко късно реагирате в 8-я месец, а от това зависи да имате една идея по-спокойно майчинство по отношение на и без това малките финанси.

   Пожелавам Ви от сърце лека бременност и да родите едно здраво дете /или две  :smile1:/!!!

Хубава вечер!!!

    Пожелавам Ви
#7 | 16.11.2020, 16:11
Публикации: 9299 / 1558
От 18г. до момента с прекъсвания имам осигуровки от работодател на 4 часа. Нямам осигуровки внасяни за майчинство или някакво заболяване.
А колко общо е този стаж при работодател? От 18 до 25 г. нямате ли поне 2 години общо трудов стаж /което е 1 година осигурителен/?

Щом говорите за работно време и работодател, значи сте била на трудов договор. При ТД се внасят осигуровки за общо заболяване и майчинство.
#8 | 16.11.2020, 19:37
Публикации: 5 / 0
Имам от 18г до 20 г. при един работодател. След това от 20г. до 21 г. при друг , също така до този момент (25 г) съм работила с прекъсвания , между новите работни места . Когато съм била безработна съм си покривала осигуровките сама  по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО.
#9 | 16.11.2020, 19:44
Публикации: 9299 / 1558
Прочетете отново съветите на Ангел (отговор #6)!!!!
Най-добре е бързо да си намерите някой да Ви назначи на безсрочен ТД и да "отработите" няколко дни преди 45-дневния болничен. Майчинството може да е в размер на минималната работна заплата.

Това, че сте си "покривала осигуровките сама  по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО" е задължително по закон. Ползата обаче е само че няма за плащате за прегледите и раждането извън стандартните такси
#10 | 16.11.2020, 19:56
Публикации: 5 / 0
Ами от 4ти месец някъде съм питала всичките ми познати с фирми и счетоводителите им категорично отказват , като ми казват , че няма смисъл понеже последните 24 месеца имам само 3 месеца работа в една фирма .
#11 | 16.11.2020, 21:19
Публикации: 206 / 45
Здравейте Евгения,
     Някой по трасето ви послъгва... От написаното от Вас оставам с впечатление, че е възможно да събирате 12 месеца осигурителен стаж. Дори и да е под 12 месеца, започвайки работа сега по ТД и получаване на първия болничен лист докато сте в дадената фирма, в един момент ще ги достигнете и ще започнете да получавате плащания от НОИ като всяка една майка с 10 години стаж. Има си ред при продаване на болничен лист за лице, което няма необходимия осигурителен стаж. Това с трите месеца в последните 24 звучи като изказване на лаик / не вие :smile1:/ или глупав отказ да Ви се помогне, защото това не кореспондира с проблема Ви. Просто не им се занимава, а може да имат и други основания, които няма как да знам :noexpression: :noexpression:

     Но твърдо Ви казвам, че предложеното по-горе в поредния ми пост е изпълнимо и е свързано с 5 минути напън от счетоводителя или ТРЗ-то.

     Дано да успеете да намерите къде да започнете, но определено трябва да е при близък човек, защото разбирам и опасенията на случаен работодател-бил съм и от тази страна, където няма ненаказано добро :smile1: Колегите тук ще разберат какво имам предвид.

Желая Ви успех още веднъж и дано Ви се подредят нещата :good:
     
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група