ГДД с доходи от продажби чрез Еконт

16.03.2021, 12:59 14336 18

16.03.2021, 12:59
Публикации: 1223 / 70
Попълвам ГДД на ФЛ, което има около 300 лв. доход от продажби чрез Еконт. Всичко точно-приемам данните, излизат в Прил.2. Обаче като реша да затворя приложението ми изписва ,че трябва да се попълнят данни за съставител на ГФО, да се напишат данни за ав.вноски и какви са нетните приходи от продажби. Не съм попълвала до сега декларация за такива доходи- за ЕТ ли се смята лицето? В статистиката трябва ли да се подава нещо? Лицето не си пази никакви документи за покупка на продадените стоки.
#1 | 16.03.2021, 13:01
Публикации: 108 / 1
Аз подавах за стара година /2019/ по покана на НАП и подадох съкратен отчет в статистиката. Иначе няма да мине- така ми обясниха и от НАП.
#2 | 16.03.2021, 14:08
Публикации: 1223 / 70
В моя случай при доход от 300 лв., предполагам че може да се подаде само декларация за без дейност и до 500лв.
#3 | 16.03.2021, 14:19
Публикации: 6668 / 658
В моя случай при доход от 300 лв., предполагам че може да се подаде само декларация за без дейност и до 500лв.

И според мен ще стане така.
#4 | 17.03.2021, 13:47
Публикации: 3 / 1
Поставя се отметка в Приложение 2 на т. 6 /стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като ЕТ/, за съставител на ГФО не се попълва нищо, нетните приходи са равни на дохода т.е. 300лв., а за авансовите вноски се поставя отметка, че лицето не е задължено да прави /т.21.4/. При преглед и подаване се появява забележка в зелено относно липса на съставител на финансовия отчет, но тя не е фатална и декларацията се приема успешно. Не се подава нищо в статистика. Така я подадох по искане на НАП  и нямаше проблем.
#5 | 17.03.2021, 14:03
Публикации: 1223 / 70
Ето какво се оказа в действителност в случая-Става дума за ФЛ, което е СОЛ и е собственик на ЕООД, регистрирано по ЗДДС. Вчера изведнъж си спомни, че точно тези 300 лв. били за стока, продадена чрез ЕООД-то и за която има издадена фактура и касов бон. Купувачът помолил да му я изпратят с Еконт и си платил с наложен платеж. Нямам идея защо ФЛ е дало ЕГН-то си , а не ЕИК на фирмата. И сега става дублиране.
#6 | 17.03.2021, 15:12
Публикации: 9298 / 1557
Как е отчетено внасянето на тези пари в ЕООДто? Ако имате надлежен документ, че собственика ги е взел от Еконт и ги е внесъл в касата на фирмата по конкретната доставка, мисля че спокойно можете да заличите сумата от ГДД на лицето. Но трябва добре да сте се подплатили документално.
#7 | 17.03.2021, 16:39
Публикации: 1223 / 70
За продажбата на стоката е издал фактура и е чукнал касов бон от кас.апарат и заедно със стоката изпраща и фактурата с кас.бележка на купувача чрез Еконт. Получава си парите с наложен платеж от Еконт, обаче ги получава като ФЛ с ЕГН. Чак сега като излезе в ГДД сумата се сети да каже за това. Друг документ за плащането ,освен касовата бележка във  фирмата няма.
Пратих го да иска някаква справка от Еконт, за да видя там какво пише, но не знам дали ще му дадат.
#8 | 17.03.2021, 19:22
Публикации: 4367 / 719
Ако адресът за доставка в товарителницата на Еконт съвпадне с адреса във фактурата, както и датите да са близки, може би може да се обвърже сумата с фирмената продажба.
#9 | 18.03.2021, 09:03
Публикации: 1223 / 70
Да, ще чакам да донесе някаква справка. Оказа се, че и друг мой клиент има такава практика, но вече парите са доста повече 2540 лв. Като гледам коментари в други форуми, явно има доста такива. Ама това ще им е обица на ухото да не бъркат ФЛ с фирмата.
#10 | 18.03.2021, 09:43
Публикации: 4367 / 719
Да, в крайна сметка е полезно "бизнесмените" да се опарят малко, за да почнат да различават фирмената каса от собствения си джоб.
#11 | 20.03.2021, 16:45
Публикации: 72 / 2
Къде мога да прочета малко повече за сумите получени като наложен платеж от ФЛ - интересува ме кога подлежат на облагане с данъци и осигуровки, има ли лимит на стойността, когато примерно си получил 500 лв. от продажба на лични вещи да очаквашли включане от НАП?
Например сестра ми има приход от наложен платеж около 1200 лева за миналата година, но това са продадени лични вещи - столчето за кола на детето, количка, кошара.... и други, които не са и необходими.
#12 | 20.03.2021, 16:57
Публикации: 9298 / 1557
ЗДДФЛ
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;

Личните вещи - столчето за кола на детето, количка, кошара.... и други, попадат в чл.13,  ал.1, т.2. Няма горна граница на прихода, няма значение и броя на продажбите. Достатъчно е да може да се докаже, че това е лично движимо имущество. И на не сте продали повечко броя от вещи, за които се предполага, че в домакинството се ползват в единична бройка

#13 | 20.03.2021, 18:40
Публикации: 72 / 2
Благодаря ви! Питам защото имам позната на която има продажби в през спедиторски фирми за 232,50лв. Вчера е влязла с пик да си попълни декларацията по чл.50 и са и излезли за облагане.
Интересното е че е имало опция да ги премахне и го е направила и тогава си е подала декларацията.
Но например сестра ми няма пик и няма нужда да подава декрарация по чл.50 и се чудя тя как ще разбере че искат да ги облагат и как да ги отбележи като лични вещи. А и то не е само мойта сестра те бая народ нямат пикове....
#14 | 20.03.2021, 18:41
Публикации: 72 / 2
Благодаря ви! Питам защото имам позната на която има продажби в през спедиторски фирми за 232,50лв. Вчера е влязла с пик да си попълни декларацията по чл.50 и са и излезли за облагане.
Интересното е че е имало опция да ги премахне и го е направила и тогава си е подала декларацията.
Но например сестра ми няма пик и няма нужда да подава декрарация по чл.50 и се чудя тя как ще разбере че искат да ги облагат и как да ги отбележи като лични вещи. А и то не е само мойта сестра те бая народ нямат пикове....
#15 | 20.03.2021, 19:15
Публикации: 9298 / 1557
Щом няма ПИК, да подадена хартия ГДД по чл.50 с попълнено приложение 13.
Или да си извади ПИК
#16 | 20.03.2021, 21:10
Публикации: 4367 / 719
Ако сестра ви е продавала лични вещи и ако я попитат може да докаже че са такива (единични, различни, домашно употребими, не много на брой и т.н.) няма нужда да подава декларация за тях или да отбелязва някъде, че са лични вещи.
Но ако се притеснява нека си изкара ПИК и погледне.
#17 | 20.03.2021, 21:26
Публикации: 72 / 2
Тя ще си извади пик за всеки случай и ще проверим. Просто ми е жал че ще има хора, които ще изгърмят защото няма да имат, кой да попитат и да им даде съвет.
Мисля че отново се сблъскваме с поредната недомислица.
Защото сега поразпитах и други познати, които подават декларации по чл 50 и на всички са им излезни  даже за по 15 лв. на някой  :blink: А една приятелка са и върнали пари след рекламация и са и ги сложили за деклариране и облагане  :blink:
Благодаря ви  :smile1: Ние ще извадим пик и ще отбележим каквото трябва. Тя си пази и фактурите за купуването та винаги може да  докаже че не е търговия. Просто я притесни сумата  :smile1:
#18 | 09.04.2021, 14:08
Публикации: 1223 / 70
Има ли вече проверени от НАП, ФЛ с доходи от наложен платеж ? Питам, защото се чудя дали да подава отчет в НСИ? При проверка от НАП, търсят ли го? Всъщност какъв отчет ще подава ,като има само приходи-няма /поне по документи/ никакви разходи. Като се отметне т.5 на Приложение 2-част втора и в данни на задължено лице -отметка на т.11, декларацията минава без отчет. Обаче дали после няма да го търсят от НАП?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група