Продажба на книга от физическо лице

12.05.2021, 07:13 2865 6

12.05.2021, 07:13
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Издавам книга сам (т.е без издателство) и сам ще се грижа за разпространението й.

Как да я продавам, така че да бъда според закона и да не съм в нарушение?

Основни канали за продажба:
-Интернет (изпращане чрез куриер)
-На публични презентации по време на представянето

Не мога да издавам касов бон, защото нямам фирма.

Всякакви съвети ще са ми от полза.

Благодаря на всички!

Хубав ден.
#1 | 12.05.2021, 08:21
Публикации: 264 / 67
Регистрирайте се като свободна професия  ще отпаднат много от въпросите
#2 | 12.05.2021, 09:37
Публикации: 4394 / 734
Останал съм с впечатление, че ако за такива неща човек иска да е изряден пред закона ще е на пълна загуба... или в повечето случаи.
#3 | 13.05.2021, 00:59
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Аз работя в момента. Мога ли да се регистрирам като свободна професия и какво точно означава това? От какво ме освобождава?

 Благодаря предварително.
#4 | 13.05.2021, 09:18
Публикации: 9339 / 1571
Можете да се регистрирате като свободна професия,  независимо че работите по трудов договор. Освен ако в самия ТД не е посочено, че нямате право за упражнявате друга стопанска дейност.
От какво Ви освобождава? От нищо. За сметка на това Ви задължава за някои неща. Но това е най-точната форма на осъществяване на писателска дейност
#5 | 13.05.2021, 12:27
Публикации: 41 / 7
Здравейте, понеже съм на подобна тема от няколко дни насам, но не точно за литературни произведения, ще се опитам да синтезирам (хем да си сверя часовника, хем може да съм от полза на питащия:
чл. 3 от ЗАП - литературното произведение (в моя случай живопис) е обект на авторско право, чиито носител е творецът създал обекта - "чието име или друг идентифициращ знак са посочени по обичайния за това начин върху оригинала на произведението, копия или екземпляри от него и/или техните опаковки" (чл.6 с.з до доказване на противното), като никъде не се търси някаква правоспособност, образование или др.п.
 
Скрит текст :
Съгласно ЗКПО пар.1т.8 (а пар.1т8 на ЗДДФЛ насочва на там)- тези плащанията се класифицират като авторски и лицензионни възнагражданеия
Скрит текст :
чл.29 ЗДДФЛ за доходите от творческата дейност на лицето признатите разходи са в размер на 40%
Скрит текст :
В моя случай произведенията на изкуството са определени в ДР на ЗДДС т.20, моят живопис попада там:
Скрит текст :
,
Продължавам, съжалявам ако доскучея:
Сега за КСО: дейността по създаване на произведение е в резултат отт творческа дейност, която не е трудова дейност- КСО чл. 6 ал.2, доходът от творческа дейност не би трябвало да се включва при определяне на осигурителния доход от трудова дейност. т.е. осигурителни вноски не се дължат Но ако е доход от договор за възлагане на поръчка за изработване?
А дали лице творец ще е самоосигуряващо се лице, то трябва да извъшва  професионална дейност на свой риск и за своя сметка (Ии тук мисля остава основният въпрос,  каква е професионалната дейност на питащия, сфера на работа, занятие? Аз напимер съм счетоводител, с малко практика  :yes3: но ако взема, че създам, че и издам " 1001 грешки на  начинаещия счетоводител - как да ги избегнете", сигурно ще съм по занятие.
Ей затова всъшност подкрепям  ХХХХХ - свободната професия е най-точната  форма за писателска и друга творческа дейност, но все пак не е ли само, ако е дейност по занятие и/или професия?

Успех на творците(като бъдещите мен) пожелавам, че им е нужен.
Ако бъркам в разсъжденията си, ще благодаря много да ме върнете на верния път!




#6 | 16.05.2021, 23:47
Публикации: 3 / 0
Здравейте, понеже съм на подобна тема от няколко дни насам, но не точно за литературни произведения, ще се опитам да синтезирам (хем да си сверя часовника, хем може да съм от полза на питащия:
чл. 3 от ЗАП - литературното произведение (в моя случай живопис) е обект на авторско право, чиито носител е творецът създал обекта - "чието име или друг идентифициращ знак са посочени по обичайния за това начин върху оригинала на произведението, копия или екземпляри от него и/или техните опаковки" (чл.6 с.з до доказване на противното), като никъде не се търси някаква правоспособност, образование или др.п.
 
Скрит текст :
Съгласно ЗКПО пар.1т.8 (а пар.1т8 на ЗДДФЛ насочва на там)- тези плащанията се класифицират като авторски и лицензионни възнагражданеия
Скрит текст :
чл.29 ЗДДФЛ за доходите от творческата дейност на лицето признатите разходи са в размер на 40%
Скрит текст :
В моя случай произведенията на изкуството са определени в ДР на ЗДДС т.20, моят живопис попада там:
Скрит текст :
,
Продължавам, съжалявам ако доскучея:
Сега за КСО: дейността по създаване на произведение е в резултат отт творческа дейност, която не е трудова дейност- КСО чл. 6 ал.2, доходът от творческа дейност не би трябвало да се включва при определяне на осигурителния доход от трудова дейност. т.е. осигурителни вноски не се дължат Но ако е доход от договор за възлагане на поръчка за изработване?
А дали лице творец ще е самоосигуряващо се лице, то трябва да извъшва  професионална дейност на свой риск и за своя сметка (Ии тук мисля остава основният въпрос,  каква е професионалната дейност на питащия, сфера на работа, занятие? Аз напимер съм счетоводител, с малко практика  :yes3: но ако взема, че създам, че и издам " 1001 грешки на  начинаещия счетоводител - как да ги избегнете", сигурно ще съм по занятие.
Ей затова всъшност подкрепям  ХХХХХ - свободната професия е най-точната  форма за писателска и друга творческа дейност, но все пак не е ли само, ако е дейност по занятие и/или професия?

Успех на творците(като бъдещите мен) пожелавам, че им е нужен.
Ако бъркам в разсъжденията си, ще благодаря много да ме върнете на верния път!

Здравейте!

Това е прекрасен и изчерпателен отговор. Благодаря за отделеното време!

Ще го прочета още няколко пъти за да анализирам написаното от Вас и пак ще Ви пиша :)

Хубава вечер !

:)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група