Услуга от Великобритания 2021

14.07.2021, 13:37 7630 11

14.07.2021, 13:37
Публикации: 90 / 7
Здравейте,
На 06 юли 2021 получих инвойс от Великобритания за извършена ремонтна/сервизна услуга, като в нея ДДС = 0%. Преди 2021 г. си правих Протокол по чл. 117, във връзка с чл. 21, ал. 2-5 и 82(2) за самоначисляване на ДДС и за ползване на ДК. Сега с този Брекзит как стоят нещата с услугите от Великобритания и Ирландия /оттам пък получаваме някакви инвойси за рекламен маркетинг/?
Фирмите са регистрирани по ДДС, катов  този инвойс от Англия също е посочен VAT номер.
Въпросите ми са - 1. самоначислявам ли пак ДДС за услугите,
                                   2. пак с протокол по чл. 117 ли,
                                   3, в двата дневника ли се посочва Протокола?
#1 | 14.07.2021, 15:16
Публикации: 6403 / 1130
За услугите е без значение дали доставчикът е от общността или от трета страна:

Чл. 82. .....
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) доставка на газ чрез система за природен газ, разположена на територията на Европейския съюз, или чрез мрежа, свързана с такава система, доставка на електрическа енергия или на топлинна или хладилна енергия чрез топлофикационни или охладителни мрежи - когато получателят е регистрирано по този закон лице;
2. доставка на стоки, които се монтират или инсталират от или за сметка на доставчика - когато получателят е регистрирано по този закон лице и доставчикът е установен на територията на друга държава членка;
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.

Съставяте протокол по чл. 117
#2 | 14.07.2021, 16:03
Публикации: 5 / 0
Здравейте, ако мога да използвам темата и да попитам за обратния случай:
БГ фирма регистрирана по ЗДДС предоставя услуга на Британска фирма - данъчно задължено лице.
Достигнах до извода, че основание за неначисляване на ДДС е чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 2 - Обратно начисляване.
Въпросът ми е в коя колона в Дневник продажби се вписва сумата - колона 22 или 23?
Благодаря предварително!
#3 | 14.07.2021, 20:22
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте, stefeksood
Не се включва във VIES декларацията.
Включва в дневника за продажбите в колона 23 и справката-декларация по ЗДДС в клетка 18.
#4 | 15.07.2021, 12:40
Публикации: 90 / 7
Много ви благодаря! Отново ми бяхте много полезна с компетентното си мнение!
#5 | 10.09.2022, 13:32
Публикации: 9 / 0
Здравейте, мога ли да използвам темата за да задам въпрос:
Фирма регистрирана по ЗДДС в България извършва услуга боядисване на детайли за данъчно задължено лице във Великобритания.  Съгласно чл. 21 мястото на изпълнения на услугата е на територията на България , тъй като детайлите не напускат страната. Как следва да се фактурира услугата с начислен 20 % ДДС или получателят на фактурата начислява сам ДДС чрез протокол?
#6 | 10.09.2022, 14:56
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте, БиБиляна
Мястото на изпълнение на услугата се определя съгласно общото правило на чл. 21, ал. 2, т. е. то е  извън територията на България. Съгласно чл. 86, ал. 3 не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната. Пишете "обратно начисляване".
В дневника за продажбите отразявате фактурата в колона 23, а в декларацията в кл. 18.
#7 | 10.09.2022, 18:41
Публикации: 9 / 0
Здравейте irenabrili,
много благодаря за бързия отговор.
Бихте ли коментирали какво е задължението на получателят на услугата в случая. Услугата е свързана с дейността на клиента ни. Трябва ли той да заплати начисленият данък ДДС или има право на данъчен кредит?
#8 | 10.09.2022, 18:58
Публикации: 6403 / 1130
Здравете,
ако услугата е свързана с дейността му и се използва за извършване на последващи облагаеми доставки, естествено има право на данъчен кредит.
#9 | 10.09.2022, 19:04
Публикации: 9 / 0
Благодаря! Много ми помогнахте.
#10 | 10.03.2023, 12:20
Публикации: 81 / 7
Здравейте,
ще използвам темата да попитам.
Ние сме фирма регистрирана по ЗДДС в България. Получаваме фактура за транспортна услуга от Британска фирма, регистрирана по ддс там и съответно фактурата е без ддс. До тук ок. Обаче, транспортната услуга е от Гърция до Италия, т.е. транспорта не стига до българия, за да създам протокол по чл. 117, а си я пускам в дневниците като оосвободена доставка по чл 82, правилно ли разсъждавам?
#11 | 05.02.2024, 10:57
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Ще използвам темата, защото не откривам нищо за ДМА от Великобритания.
Имам платена проформа ф-ра за ДМА. Получих окончателна фактура за ДМА с приспаднатия платен аванс по проформата. Въпросът ми е как да я осчетоводя, т.е по кой член? Тъй като митница ще начисли ДДС. От всичко прочетено стигам до извода че трябва да бъде по чл 82 без право на ДК?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група