С ДДС или без ДДС

10.11.2021, 13:38 1295 2

10.11.2021, 13:38
Публикации: 825 / 178
Българска фирма, регистрирана по ЗДДС възлага извършване на геоложки проучвания в Р. Северна Македония - на друга българска фирма, също регната по ЗДДС.
Дилемата ми е - с ДДС ли да е фактурата от изпълнителя или да приложа  чл. 21, ал. 4, т. 1 от закона, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги ...свързани с недвижимия имот;
От друга страна - Македония не е в ЕС, та прилага ли се Регламента и този член с недвижимите имоти..
#1 | 12.11.2021, 09:53
Публикации: 11934 / 2174
Според мене ЗДДС е съобразен с Директивата / това имаш вероятно предвид / , но самият Закон не ограничава страните до ЕС. Смятам, че можеш да се позовеш на тази алинея за недвижимите имоти и по отношение на Македония. Големият въпрос е дали можеш да защитиш, че тези геоложки проучвания са съотносими към "недвижим имот" . Това е основата на решението ти. Аз лично някак не намирам връзка, но и не съм запозната с обстоятелствата.

http://trudipravo.bg/component/content/article?id=652:-20088

Този линк не е точно по темата, но обяснява, че ал.4 си е самостоятелна и дава изключенията за определяне мястото на доставка при услуги.

Хубав ден !
#2 | 12.11.2021, 13:34
Публикации: 825 / 178
Благодаря, delphine!
Терзанията ми не спират, защото проучванията се правят по поляни и гори, а какъв недвижим имот може да е това.. пък неначисляването на ДДС е сериозна и опасна работа.:)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група