Вписване на стаж при сключване на трудов договoр

02.01.2022, 17:00 1627 5

02.01.2022, 17:00
Публикации: 28 / 0
Здравейте и ЧНГ на всички! Искам да попитам задължително ли е при сключване на ТД да се вписва общия трудов, осигурителен и професионален стаж на лицето и съответно в кой нормативен документ е регламентирано изискването? Все по-често ми се случва лицата да не представят при сключване на ТД никакви доказателства за въпросните стажове и затова ми е питането.
Благодаря предварително!
#1 | 02.01.2022, 18:55
Публикации: 4400 / 737
Трудовият стаж се удостоверява в ТК. Ако не ми представят ТК приемам, че ТС е нулев. Ако лицата искат да им се начисляват суми за ТСПО ще трябва да представят някакъв документ (понеже професионалният опит може да е извън съдържанието на ТК). Няма документ - няма пари. Ако за назначаването има изискване за стаж - по същия начин: няма документ - няма назначаване (ако това зависи от мен).

Иначе, аз в ТД не вписвам такива данни, правя си отделни справки. Минималното задължително съдържание на ТД е според КТ.
#2 | 02.01.2022, 19:00
Публикации: 9366 / 1574
Здравейте и за много години!
Осигурителния стаж обикновено не се вписва в ТД. Търсих в КТ, НСОРЗ... но не намерих изрично изискване за вписване на общия и професионалния стаж. Може и да не съм гледала навсякъде. Лично за мен е важно в ТД да е вписан поне трудовия стаж на същата или сходна длъжност, за да няма недоразумения при определяне на добавката за ТСПО. Когато нов работник не представи доказателства за ТС и проф.опит, вписвам "нула" и работникът се съгласява с това, подписвайки се под договора. Когато реши, че може да "изкара нещо отгоре на заплатата" и донесе някаква трудова книжка или УП, тогава подписваме анекс (или ДС) в който посочваме признатия стаж и проф.опит и началото на начисляване на добавката за ТСПО.
#3 | 02.01.2022, 19:03
Публикации: 2 / 1
Нали представят трудовата книжка за попълване при назначаване?
От нея се вижда стажът. Какви други доказателства трябва да се представят?
#4 | 02.01.2022, 19:14
Публикации: 9366 / 1574
Нали представят трудовата книжка за попълване при назначаване?
От нея се вижда стажът. Какви други доказателства трябва да се представят?
Че трябва да представят - трябва, ама ...
При мен около 30-40% са си "загубили" ТК, "задържана е от предходен работодател", не знаят къде е.... Или носят някаква, която е издадена значително след началото на трудовата им дейност или е видимо непълна. Какво да ги правя ... Без "клас" и толкоз
#5 | 02.01.2022, 19:29
Публикации: 28 / 0
Благодаря на всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група