Свободна професия -счетоводство

17.02.2022, 02:49 1552 3

17.02.2022, 02:49
Публикации: 147 / 0
Здравейте,
Имам въпрос относно счетоводството на лице, упражняващо свободна професия (фрийлансър)- трябва ли да си приключа разходните и приходните сметки с 123 и понеже излиза на печалба лицето да си начисля ли данък печалба и да прехвърля ли неразпределената печалба? Аз си го водя като фирма досега, издавам си фактури, Осчетоводявам си разходните, банковите извлечения и т.н , но се зачудих за годишното приключване😊

Благодаря на отзовалите се 😊
#1 | 17.02.2022, 07:17
Публикации: 9339 / 1571
Доходите от свободна професия се облагат по ЗДДФЛ, а не по ЗКПО.
В това, че водите счетоводство на такова лице "като фирма", не е лошо или забранено. Дори можете да си ползвате сметка 123. Ваш си избор. Само че резултатът в 123 в случая няма общо с данъчното облагане или с годишния осигурителен доход. Надявам се, че поне сте се сетили понякога да подавате декларация по чл.55
#2 | 17.02.2022, 08:37
Публикации: 11960 / 2182
Осчетоводявам си разходните, банковите извлечения и т.н , но се зачудих за годишното приключване😊

И аз се зачудих като прочетох това - какъв е смисълът на счетоводството, което водите и въобще на това , което правите ? Какво годишно приключване ? Кого ползва в случая ?
Иначе по-горе ХХХХХ Ви е дала отговор по същество .
#3 | 17.02.2022, 10:49
Публикации: 2116 / 147
И аз се зачудих като прочетох това - какъв е смисълът на счетоводството, което водите и въобще на това , което правите ? Какво годишно приключване ? Кого ползва в случая ?
Иначе по-горе ХХХХХ Ви е дала отговор по същество .

Счетоводство е хубаво да се води. Има яснота за размер на приходите, по дати, за да е ясно Д55 дали е ок. За разходите, просто информация за лицето, която може да се анализира.

Ама приключване на сметки е смехотворно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група