Подаване на Справка/Декл. 73, ал. 1 и ал. 6 - Корекция

28.02.2022, 21:39 4128 13

28.02.2022, 21:39
Публикации: 29 / 0
Здравейте.

Значи, и ползването на Счетоводител, не винаги е гаранция, че всичко ще е ОК.

Става въпрос за следния казус/каша/.

Имах ГД с ФЛ /за което и по-рано бях писал/ - за което направих Справка 73, ал. 1 /със софтуер на НАП/ . Имах и  служител, който е освободен преди края на год. за което направих със същия софтуер, Справка 73, ал. 6.
И двата файла ги изпратих на Счетоводителя, който ползвам при нужда...
Качила е този за служителя /73, 6/... и вика, другия не става, няколко пъти... онзи ден, (в петък), звъни и вика: Готово, и другия  (73, 1) го качих... (след като го е отворил със софтуера при себе си)...
И аз си мисля, че всичко е ОК. (все пак, счетоводител го е направил).ю
И тази вечер , след раб.време, викам я да проверя с ПИК и какво да видя: Няма нищо по 73, ал. 1 :(
И аз си викам, явно не е подадено... Какво се оказва ? Че инфото, което трябва да е за ГД /по 73, ал. 1/ е подадено като ТД , 73, ал. 6 :( ... (че и пише, че е основен към 31.12)

И за да е пълна кашата, същия файл /генериран от програмата от НАП/, .xml аз го качвам и подавам като ФЛ с личния ПИК - с идеята, евентуално, да е в срок и да го редактирам , впоследствие. И разбира се, след известно време е отхвърлено - поради несъвпадение на ЕГН/ЕИК - със заб. че може да се корегира в срок от 1 с-ца.

Като го правих това, все още не бях видял, че другата декл. е подадена погрешно по ал.6 ...

И тук, дали е възможно да се направи корекция, направо във вида /да не е по чл.6, а реалния по чл.1/...

Предполагам, че утре ще разбера точно как стоят нещата, като се обадя в НАП, и отново се обадя на счетоводителя, но ако има някой, да каже нещо по въпроса, ше съм благодарен.

Поздрави.
#1 | 01.03.2022, 08:08
Публикации: 11956 / 2182
И тук, дали е възможно да се направи корекция, направо във вида /да не е по чл.6, а реалния по чл.1/...

Не, това не е възможно. Дали бихте опитали с по-кратко и най-вече по-ясно изложение да напишете точно какво е състоянието в момента / затрудних се да Ви разбера  :smile1: /.
#2 | 01.03.2022, 08:32
Публикации: 29 / 0
Благодаря за отговора.
Значи, ситуацията е следната:
За лице, с което съм имал Граждански договор и за което е трябвало да се подаде Декл. 73, ал. 1, счетоводителката подала Декл. 73, ал. 6 - по Трудов договор (което, не е вярно).
#3 | 01.03.2022, 09:40
Публикации: 11956 / 2182
Срокът е минал за съжаление, но това не означава, че не следва да се оправят нещата.
Подаване на правилната справка чл.73/1 и заличаване на погрешно подадената справка 73/6 са действията по въпроса. Последното може да се направи без последствия по електронен път. Първото вероятно ще иска ходене на място, но все пак пробвайте и онлайн.
Честита Баба Марта !
#4 | 01.03.2022, 09:48
Публикации: 6679 / 661
Недостатъчна Ви е комуникацията с този счетоводител.
#5 | 01.03.2022, 09:58
Публикации: 29 / 0
Срокът е минал за съжаление, но това не означава, че не следва да се оправят нещата.
Подаване на правилната справка чл.73/1 и заличаване на погрешно подадената справка 73/6 са действията по въпроса. Последното може да се направи без последствия по електронен път. Първото вероятно ще иска ходене на място, но все пак пробвайте и онлайн.
Честита Баба Марта !

Да, така стоят май нещата - аз говорих и с НАП/по нац.тел. от сайта/ и с 1 друга счетоводителка... И казаха същото /и от 3-те места/ И сега ще бягам да се опитам да оправя нещата... То за ходенето на място, не е проблем, принципно, но май, дали ще трябва и дали ще има нужда - май и то по електронен път, по същия начин... но вече, на място ще проличи...

Отивам  да търся счетоводителката, дали ще може да си оправи бакиите или евентуално друга, за да го направи.

Още веднъж, благодарности.

Честита Б. Марта и на Вас, от мен!
#6 | 01.03.2022, 09:59
Публикации: 29 / 0
Недостатъчна Ви е комуникацията с този счетоводител.

Явно е така... :(

ПП. Но едва ли, хората са казали напразно: На евтината кокошка, яхнията излиза скъпо... :(
#7 | 01.03.2022, 10:13
Публикации: 6679 / 661
Явно е така... :(

ПП. Но едва ли, хората са казали напразно: На евтината кокошка, яхнията излиза скъпо... :(

Не съм съгласна с Вас. Всичко зависи от човека.
#8 | 01.03.2022, 10:25
Публикации: 29 / 0
Не съм съгласна с Вас. Всичко зависи от човека.

Да, разбира се. Нещата са относителни.

Хубав ден.
#9 | 01.03.2022, 11:57
Публикации: 540 / 74
И аз малко заспала сутринта пусках справки по чл. 73, приети са без проблем по ел. път.
#10 | 02.03.2022, 11:36
Публикации: 29 / 0
Ами, аз мисля, че подаването не е проблем - като гледам софтуера от НАП, при създаване на Справки, има опции за до 3 год.назад/21, 20, 19/ - което би трябвало да значи, че може да се създават и подават успешно...
Въпросът е в срока... ще проличи...

Иначе по моя казус: Вчера, цял ден в движение - при счетоводителката - по телефона, също на място...
Какво се оказа: че в пълномощното, което сме попълнили /което тя беше направила/, се оказа, че не е посочено точка 17. За декл. 73, ал. 1... Чудех се, как тъй има 73,, ал. 6 , но то влизоло в разрешението по точка 10...  И като няма това, не излиза и Бутонът.... И като няма за него бутон, има за 73, ал. 6 и хайде нея да подадем... /цяло чудо е, как генерираният файл за 73, ал.  1 е направен на 73, ал. 6... /
След Ново пълномощно с вкл. тази опция, Бутонът се появи и правилният файл/справка се подаде - успешно...

Обаче, грешният файл, по 73, ал. 6 - като говорихме по телефона, каза че ще го оправи... и го "оправила" като подала нова, с код 1 - КОРЕКЦИЯ - със стойности 0.00 /вместо другите цифри/ - което, според мен също е ГРЕШНО. Доколкото четох из интернет /и разбрах / , трябва да  се ЗАЛИЧИ - с код 8 - което и направихме след моя забележка/и намеса/... Подадохме такава. И мислех, че най-накрая е оправено.
Да, обаче... с ПИК, гледам, че старият(първият) файл стои още като активен. Чух се с нея и както предполагах, са били върнати (дали защото последният е грешен , нещо или има хем с код 0, хем с код 1... ) и трябва да се видят и оправят /което се надявам да стане скоро - то хубаво, че има срок/време/...

Обаче, докато това стои/и редовният по 73, ал. 1/ и грешният, на лицето по ГД, няма ли да му излизат и 2-та вида /и съответно неверни данни/?...

Каша, каша, каша...
#11 | 02.03.2022, 12:01
Публикации: 540 / 74
За срока - да се надяваме, че ще минем между капките :)
А по другия въпрос - мисля, че най-разумното решение е смяна на счетоводителя.
#12 | 02.03.2022, 12:01
Публикации: 9335 / 1570
thejaguar, като гледам колко си навътре в нещата се чудя дащо не си извадиш един електронен подпис и да не се занимаваш с разни счетоводители. Пък и по-евтино ще ти излезе - само 36 лв за 12 месеца (3 лв на месец - какво му плащаш)
#13 | 02.03.2022, 12:14
Публикации: 6679 / 661
Добре, че всички не си описваме толкова подробно проблемите. Такъв клюкарник ще стане ....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група